Безводието въ Перникъ
Чете се за 7 минути
Правителството планира да набави вода отъ Рила, докато проблемитѣ въ Перникъ и околнитѣ села се множатъ.
Въведениятъ на 18 ноември м.г. воденъ режимъ въ Перникъ продължава и ще трае поне до края на мѣсецъ мартъ. Послѣдниятъ графикъ за водоподаване датира отъ 3 януари и може да бѫде разгледанъ на сайта на мѣстното ВиК дружество. Той прѣдвижда кранчетата да работятъ прѣзъ една трета отъ денонощието, отъ късния слѣдобѣдъ до късно вечерьта (точнитѣ часове сѫ различни въ отдѣлнитѣ квартали на града и околнитѣ села). Сайтътъ информира всички жадни за информация и за настоящото състояние на яз. „Студена“: на 29 януари той бѣ пъленъ едва на 13% отъ капацитета си отъ 25,5 млн. м3. ВиК Перникъ подава информация и за протичащитѣ въ областьта ремонтни дѣйности по водопрѣносната мрѣжа – стана ясно, че кризата се дължи не само на мистериозното източване на яз. „Студена“, но и на изключително лошото състояние на водопроводитѣ, загубитѣ по които, споредъ бившиятъ вече областенъ управитель Ирена Соколова, достигатъ смайващитѣ 70%. Числото бѣше потвърдено отъ кмета на Перникъ Станиславъ Владимировъ на 20 януари – той дори закрѫгли процентитѣ на 75, т.е. само една четвърть достигнала до домоветѣ вода.
Официалнитѣ часоветѣ за пускане и спиране на водата обаче се оказва, че не съотвѣтстватъ на дѣйствителностьта. Причинитѣ за това сѫ чисто природни: трѫбитѣ не могатъ да бѫдатъ изпразвани и пълнени отново мигновено, въ по-нискитѣ части отъ града водата се застоява по-дълго; въ високитѣ квартали, като „Църква“, тя достига по-късно, но за смѣтка на това си тръгва по-рано. Разминаването въ обявенитѣ и реалнитѣ часове води до гнѣвни коментари въ социалнитѣ мрѣжи, напримѣръ подъ публикациитѣ на мѣстниятъ освѣдомителенъ сайтъ PernikNews въ фейсбукъ. Всички пернишки медии изобилстватъ съ текстове по водната тема: прогнозата за валежи подъ нормата прѣзъ февруари или припомнянето, че перничани сѫ участвали въ строежа на софийската водопрѣносна мрѣжа днесъ не звучатъ никакъ анекдотично. Публикуватъ се и графици за раздаване на минерална вода по кварталитѣ.
РѢШЕНИЕТО „БЕЛМЕКЕНЪ“
Положението съ яз. „Студена“ е толкова тежко, че въпрѣки молебенитѣ за дъждъ и снѣгъ (какъвто се проведе на 29 декември), правителството прѣдпочете да търси алтернативни рѣшения. Слѣдъ срѣща при премиера Борисовъ на 18 януари бѣ оповѣстено, че вода за Перникъ ще се доставя отъ яз. „Белмекенъ“ въ Рила, който е съ шесторно по-голѣмъ обемъ отъ „Студена“ и то пъленъ. За цѣльта трѣбва да се изградятъ 13,5 км водопроводъ, който да отвежда водата отъ с. Мало Бучино до Перникъ; живителната течность е нужно да минава и прѣзъ софийската водопрѣносна система, включително прѣзъ яз. „Бѣли Искъръ“, прѣди, най-сетнѣ, да достигне до миньорския градъ и да избави него и околнитѣ села отъ кризата. Министърътъ на икономиката Емилъ Караниколовъ обяви, че новитѣ съорѫжения ще минаватъ само прѣзъ общински и държавни имоти, което ще опрости изграждането имъ, а стойностьта имъ ще бѫде 25 млн. лв. Срокътъ за осѫществяване на прѣнасочването бѣ оцѣненъ на 45 дни, т.е. поне до срѣдата на мѣсецъ мартъ, тъй като къмъ 31 януари то още не е започнало.
За да се реализира правителствениятъ планъ обаче бѣ нужно одобрението на Софийския общински съвѣтъ. Паметното заседание на органа на мѣстната власть се състоя едва на 28 януари и завърши съ приемане на искането на Министерски съвѣтъ часть отъ столичната водопрѣносна мрѣжа да бѫде използвана за снабдяването на Перникъ, като бѣха дадени гаранции, че жителитѣ на София нѣма да бѫдатъ засегнати по никакъвъ начинъ. Всички общински съвѣтници, които присѫтстваха, гласуваха „за“ съ изключение на бившия депутатъ Воленъ Сидеровъ, който гласува „въздържалъ се“. Интересно изказване направи Борисъ Боневъ отъ „Спаси София“, който влѣзе въ ОС съ гласоветѣ на 40 хил. избиратели: „трѣбва да е ясно, че това е политическа криза – нѣкой се опита да придобие единъ градъ прѣди мѣстнитѣ избори. Нека сега ГЕРБ да плати отъ партийната субсидия тѣзи 30 млн. лв.“ Фактъ е, че столичнитѣ съвѣтници бѣха поставени въ безизходица: ако прѣдложението на МС не бѣше прието, тѣ щѣха да бѫдатъ обвинени най-малкото въ безсърдечие. Сѫщеврѣменно, въ случай на проблемъ, кризата съ водата може да се разрастне и да обхване и София, нѣщо което все пакъ изглежда невѣроятно къмъ момента.
Освѣнъ мнимото политическо прѣпятствие, трѣбва да се прѣодолѣе и друго – техническо. Оказа се, че въ България не сѫ налични нужнитѣ за новото съорѫжение трѫби. Тѣ ще бѫдатъ внасяни отъ Испания. „Въ момента се организиратъ около 300 тира, които ще доставятъ трѫбитѣ“ обяви на 23 януари министъръ Караниколовъ. Стана ясно и че самитѣ елементи не сѫ още произведени, но това щѣло да става при ускорени темпове. За самата покупка, както и за транспорта, обществена порѫчка нѣма да се пуска, подъ прѣдлогъ, че е нужно да се дѣйства бързо. Не е ясно обаче дали ще се дѣйства прозрачно.
БЕЗЪ „СУРВА“, ЗАПЛАХИ ОТЪ „СТОМАНА“
Липсата вода се отрази неминуемо и на обществения животъ въ Перникъ. Международниятъ фестивалъ на маскараднитѣ игри „Сурва“, който трѣбваше да се проведе отъ 24 до 26 януари бѣ отмѣненъ поради опаностьта отъ разпространение на зарази при влошенитѣ хигиенни условия. Така пропадатъ плановетѣ на осемь хиляди заявени участници и около двѣста хиляди посѣтители, по данни на община Перникъ, а споредъ на кмета фестивалътъ „е едно отъ лицата на града“. Рѣшението за своеобразното тазгодишно „обезличаване“ на Перникъ бѣ взето на 7 януари. Още сѫщия день граждани изпратиха писмо до министъръ-прѣдседателя Борисовъ, въ което посочватъ, че „символиката на кукеритѣ за прогонване на злитѣ сили и всичко лошо, е дълбоко изконна българска цѣнность“ и изказватъ желанието си срѣщата да се проведе въ столицата. Именно подъ надсловъ „Сурва отъ Перникъ“ се състоя протестъ на жълтитѣ павета на 25 януари, който бѣ организиранъ отъ организацията „Спаси Перникъ“.
Липсата на вода обаче е проблемъ не само за хората и фестивалитѣ, но и за индустрията. Лишенъ отъ евтината вода отъ яз. „Студена“, заводъ „Стомана“ бързо се оказа въ затруднено положение. На 8 януари прѣдъ Би Ти Ви директорътъ му Константинъ Стаменовъ заяви, че „ако не се намѣри вариант за водоснабдяване, часть отъ мощноститѣ ще затворятъ, а производството може да бѫде измѣстено извънъ България“. Четири дни по-късно по темата се включиха и синдикатитѣ, които изпратиха писмо до премиера съ искане вода да бѫде отпусната на завода въ случай на замръзване на алтернативнитѣ му източници. Прѣдставителитѣ на работещитѣ заявяватъ и, че сѫ «убѣдени въ това, че „Стомана индъстри“ нѣма отношение и вина за това състояние» на недостигъ на вода за града. Положителенъ отговоръ на исканията на рѫководство и работници не бѣше даденъ нито отъ мѣстната, нито отъ централната власть. Кметътъ Владимировъ обобщи: „водата ни въ момента е изключително цѣнна и тя приоритетно ще бѫде насочвана къмъ жителитѣ на Перникъ“.
ПО СЕЛАТА
Въ цѣлата суматоха около бѣдственото положение въ гр. Перникъ, лесно се забравя, че вода нѣма и въ околнитѣ села. Жители на нѣкои села вече се оплакаха, че имъ се налага режимъ, за да има вода за високитѣ квартали на Перникъ. Най-тежко е положението въ Мещица, Витановци, Кладница и Голѣмо Бучино, въ които водата течеше само на четни дати слѣдъ 10 декември. Два дни по-късно на протестъ излѣзоха прѣдставители на селата Кладница, Рударци и Драгичево, които не се снабдяватъ отъ яз. Студена, а отъ владайския водопроводъ. Хората се опитватъ да рѣшаватъ проблема както могатъ. Оказа се, че кметътъ на с. Ярлово (общ. Самоковъ) е скѫсалъ поставенитѣ полицейски лѣпенки върху нерегламентирано отклонение отъ Палакарийския каналъ, който захранва яз. Студена. Спелеологътъ Атанасъ Русевъ, участвалъ въ полицейска акция по спирането на отклонението на 14 декември, разказва какъ само часъ по-късно кметътъ Василъ Миленовъ (БСП) дошълъ съ отвертка въ джоба, за да пусне водата за съселянитѣ си. Внимание заслужава тезата на Миленовъ, че Перникъ трѣбва да плаща за водата си на с. Ярлово. Споредъ него при построяването на Палакарийския каналъ прѣзъ 1962 г. е билъ сключенъ договоръ за 50 години между яз. Студена и общ. Самоковъ, по силата на на който въ лѣтнитѣ мѣсеци водата трѣбвало да се ползва отъ селото. Макаръ и вече изтекълъ, договорътъ не е билъ подновенъ и Миленовъ заключава, че Перникъ ползва водата незаконно.