Държавна охрана при съмнителни обстоятелства
Чете се за 4 минути
Отново се повдига въпросътъ за държавната охрана на Доганъ и Пѣевски
Държавната „Национална служба охрана“ никога не се е ползвала съ добро име, но пѫтенъ инцидентъ отъ 12 декември м. г. отключи нова серия скандали. За блъснато въ София 14-годишно дѣте първо съобщи Нова телевизия. Бързо се разбра, че пострадалото момче е въ стабилно състояние, но съ избити зѫби и черепно-мозъчна травма, а отговоренъ за инцидента е младши служитель на НСО.
Нѣколко дни по-късно прѣдъ Нова интервю даде ген. Димитъръ Владимировъ, рѫководитель на НСО до 2004 г. Коментаритѣ му обаче не се ограничиха до спазването на правилата за движение отъ страна на държавнитѣ служители. Ген. Владимировъ заяви, че трѣбва да се промѣни закона за НСО както и че Ахмедъ Доганъ не бива да бѫде охраняванъ отъ държавата, защото е частно лице. По подобенъ начинъ, бившиятъ шефъ на службата се изказа и противъ охраната на Пѣевски, „който ходи два-три пѫти въ годината въ парламента” и на прѣдседателя на КПКОНПИ, а доскоро главенъ прокуроръ, Сотиръ Цацаровъ. Аргументътъ на ген. Владимировъ е, че подъ заплаха е животътъ на всички сѫдии и прокурори и нѣма причина крѫгътъ охранявани отъ НСО да се разширява до такава степень. Той намира за необосновано прѣдседательтъ на КПКОНПИ да бѫде пазенъ отъ четирима души и четирима шофьори: вложенитѣ държавни срѣдства сѫ неоправдано високи спрямо поставената цѣль.
ЗАКОНЪТЪ ЗА НСО Е ЛОШЪ
Интервюто на ген. Владимировъ имаше широкъ отзвукъ. Настоящиятъ рѫководитель на НСО, ген. Красимиръ Станчевъ изпрати на 19 декември видео обръщение къмъ подчиненитѣ си, което бѣ разпратено и до медиитѣ. Въ него той сѫщо се изказа за промѣна на закона приетъ прѣди петь години и за по-точно опрѣдѣляне на функциитѣ на Службата. По този начинъ той се надѣва да повиши обществения авторитетъ на НСО.
Въ слѣдващитѣ дни въ дебата се включи и президентътъ, на чието подчинение е формално НСО. Въ изказване за „Дарикъ радио“ отъ 21 декември Радевъ заяви, че законътъ не му прѣдоставя оперативни механизми за въздѣйствие върху практикитѣ на службата. Президентътъ пожела и да бѫде прѣразгледанъ „допълнителниятъ списъкъ“ на охранявани лица и Доганъ и Пѣевски да бѫдатъ извадени отъ него, тъй като разполагатъ съ достатъчни срѣдства за лична охрана. Министъръ-прѣдседательтъ Борисовъ побърза да обвини президента, че поемалъ отговорность за НСО; той обаче не изясни какъ би могълъ да го направи президентътъ, който назначава рѫководителя на НСО слѣдъ съгласуване съ Министерски съвѣтъ, а не може и да го освободи по свое усмотрѣние.
По темата се изказва Бойко Ноевъ, бившъ министъръ на отбраната (сл. кабинетъ на Ренета Инджова прѣзъ 1994-1995 г.). Въ интервю за Би Ти Ви, той заяви, че службата е на практика безконтролна.
ДПС ПРѢДОСТАВЯ НЕЗАКОННО ТЕХНИКА НА НСО
Дебатътъ прѣрастна въ скандалъ, когато Мустафа Карадайѫ, формалниятъ прѣдседатель на ДПС, партия отъ която е депутатъ Пѣевски, обяви, че партията осигурява автомобили и техника на НСО, а държавата плащала само заплатитѣ на служителитѣ. Неясно остана на какво законово основание почива тази договорка.
Явно за да запълни тази неудобна „дупка“ въ законодателството, на 13 януари ДПС внесе законопроектъ за измѣнение и допълнение на закона за НСО. Въ чл. 22 се прѣдлага текстътъ „Охраняванитѣ лица по чл. 22, ал. 1, т. 2-4 включително, заплащатъ прѣдоставената имъ охрана по редъ и тарифа опрѣдѣлени съ Наредба на Министъра на финанситѣ по прѣдложение на началника на НСО”. Законопроектътъ е подписанъ отъ М. Карадайѫ, Д. Пѣевски, Й. Цоневъ и Х. Хамидъ.
Законодателната инициатива на Пѣевски прѣдзвика учудващо малко реакции. Срѣдъ тѣхъ обаче бѣ изказване на министъра на отбраната въ кабинета на Орѣшарски, Цвѣтлинъ Йовчевъ. Прѣдъ Би Ти Ви на 22 януари той заяви, че подобенъ законъ би прѣвърналъ НСО въ „частна охранителна фирма”. Споредъ не е редно и частни лица да прѣдоставятъ техника на държавна служба. Неясенъ остава въпроса съ сигурностьта въ подобни обстоятелства.
КЪМЪ НОВА ОХРАНИТЕЛНА ДИРЕКЦИЯ
Оказа се, че на 16 януари депутати отъ ГЕРБ сѫ били внесли въ НС прѣдложение за създаване на нова Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба съ тероризма“, която „да осѫществява охрана на служители на органитѣ на власть при наличие на конкретна заплаха въ връзка съ изпълнението на служебнитѣ имъ задължения”. Формулировкитѣ на прѣдложението показватъ недвусмислено, че цѣльта е тази нова дирекция да поеме охраната на Доганъ и Пѣевски, като по този начинъ НСО да бѫде разтоварена отъ оправенитѣ ѝ справедливи критики, а президентътъ да бѫде окончателно лишенъ отъ възможность дори и за формално въздѣйствие.