Консултации за промѣни въ конституцията
Чете се за 2 минути
Както бѣ обявилъ, подписвайки указа за назначаване на Иванъ Гешевъ за главенъ прокуроръ, президентътъ започна консултации за промѣни въ конституцията, които да въведатъ механизъмъ за дѣйствителенъ контролъ надъ рѫководителя на държавното обвинение. Първитѣ два крѫга отъ срѣщи се проведоха още на 17 и 19 декември, а мѣсецъ по-късно послѣдва и трети.
Първата срѣща събра Правния съвѣтъ къмъ президента и прѣдставители на академичната общность. Тя протече въ отсѫтствието на медиитѣ и не донесе истински нови прѣдложения, ограничавайки се до общи констатации. Така напримѣръ, Радевъ зададе въпроса „Има ли въ конституцията достатъчно защитни механизми срѣщу погазването на раздѣлението на властитѣ и срѣщу авторитаренъ произволъ?“, който може да се тълкува като прѣпратка къмъ твърдѣнията на Гешевъ, че властитѣ не бива да сѫ раздѣлени, а да взаимодѣйстватъ. Коментаръ къмъ консултациитѣ направи вече бившиятъ главенъ прокуроръ, Сотиръ Цацаровъ. Слѣдъ церемонията по встѫпване въ длъжность на бившия му замѣстникъ, той заяви, че привѣтства дискусиитѣ при президента, „ако тѣ сѫ насочени за доброто на прокуратурата и за доброто на българскитѣ граждани, защото тѣ не могатъ да бѫдатъ само за доброто на прокуратурата“.
Срѣщата на 19 декември бѣ съ прѣдставители на съсловни, неправителствени и обществени организации. Повечето отъ тѣхъ настояха за намаляване на политическото влияние въ Висшия сѫдебенъ съвѣтъ (ВСС). Бѣха прѣдложени три варианта за назначаване на лице, което да разслѣдва главния прокуроръ: то да е извънъ прокуратурата, да бѫде сѫдия отъ Върховния касационенъ сѫдъ или тази функция да бѫде възложена на Конституционния сѫдъ.
Прѣдставители на Висшия адвокатски съвѣтъ (ВАдвС), една отъ малкото професионални организации, която открито заяви, че Гешевъ не е подходящъ за поста главенъ прокуроръ, участваха въ третия крѫгъ консултации за конституционни промѣни. Той се проведе на 16 януари и завърши безъ ясни послания. Стана ясно, че основна тема на обсѫждания е билъ достѫпътъ до Конституционния сѫдъ. Въ становище на ВАдвС, послѣдвало срѣщата, се изразява позиция, че е „абсолютно неоправдано ВАдвС да не може да оспорва закони, като се позовава на несъотвѣтствието имъ съ общопризнатитѣ норми на международното право и международнитѣ договори, по които България е страна“. Още на 21 декември Радевъ бѣше съобщилъ прѣдъ „Дарикъ“, че ще прѣдложи въвежда на индивидуална конституционна жалба.