Подкомисия на Европейския парламентъ изслушва прѣдставители на България
Чете се за 4 минути
Тема на закритото заседание е била липсата на нужни реформи въ прокуратурата и статута на главния прокуроръ.
Въ послѣдния петъкъ отъ мѣсецъ августъ - 28, се състоя закрито заседание на групата за наблюдение на върховенството на закона къмъ ЛИБЕ - Комисията по гражданскитѣ свободи, правосѫдие и вѫтрѣшни работи въ Европейския парламентъ, на което бѣ обсѫдена тревожната ситуация въ България, резултатъ отъ липсата на крайно необходими реформи въ сѫдебната система. Прѣдседатель е евродепутатътъ отъ Нидерландия Софи Интъ Велдъ. Евродепутатитѣ, членове на групата инициирала изслушването, бѣха изразили намѣрение да обсѫдѭтъ темата съ премиера, гл. прокурор и правосѫдния министъръ на България. Вмѣсто тѣхъ обаче се появиха тѣхнитѣ замѣстници - Ек. Захариева, Кр. Филипова и Д. Ахладова. На изслушването въ подкомисията сѫ присѫтствали прѣдставители на Европейската прокуратура и Венецианската комисия. Поканени сѫ били и прѣдставители на гражданското общество въ България, както и журналистътъ Димитъръ Стояновъ отъ „Биволъ“. За съжаление, тъй като изслушването е било закрито, нѣма официално изявление отъ подкомисията; силниятъ интересъ у насъ обаче доведе до нѣколко коментара отъ присѫтствалитѣ отъ българска страна.
КОМЕНТАРИ ОТЪ ПРИСѪТСТВАЛИТѢ
Красимиръ Къневъ отъ Българския хелзинкски комитетъ коментира прѣдъ „Дойче веле“, че къмъ България сѫ били отправени тежки критики, а тѣзи, които сѫ защитавали правителството, сѫ били самитѣ прѣдставители на правителството. Ето какво казва Кънев: „Лично менъ безкрайно ме възмути това, което заяви прѣдставителката на прокуратурата: че напрежението и критикитѣ срѣщу прокуратурата произтичали отъ нейнитѣ успѣшни дѣйствия срѣщу прѣстѫпностьта. Г-нъ Гешев го повтаря непрѣкѫснато по медиитѣ въ България, но не очаквахъ да го изрекѫтъ и прѣдъ европейската комисия, защото, според менъ, това ги излага. Излиза, че всички, които сега протестиратъ срѣщу прокуратурата, сѫ прѣстѫпници или платени отъ тѣхъ хора, срѣщу които прокуратурата се борѣла. Това е крайно възмутителна теза.“
“Азъ съмъ билъ три пѫти въ комисията ЛИБЕ и това е случаятъ, въ който се употрѣбяваше най-критиченъ езикъ, най-критично поведение по отношение на българскитѣ власти. Много отъ евродепутатитѣ дадоха ясно да се разбере, че не вѣрватъ на това, което прѣдставителитѣ на сѫдебната и изпълнителната власть въ България говорѭтъ. Въ своето финално изказване Захариева каза, че има много проблеми, които наистина трѣбва да се отстранѭтъ”, разказа журналистътъ отъ „Биволъ“ Димитъръ Стояновъ прѣдъ EURACTIV. Той сѫщо така коментира, че евродепутатитѣ сѫ подчертали, че българскиятъ главенъ прокуроръ е безотчетенъ и нѣма начинъ да бѫде разследванъ, а България е на послѣдно мѣсто по отношение на борбата съ корупцията и е на първо по корупция и българскитѣ власти могѫтъ да си изберѫтъ как да го формулиратъ. Евродепутатитѣ сѫ били “силно впечатлени” отъ употрѣбата на езикъ на омразата отъ страна на политическитѣ лидери по отношение на протестиращитѣ. Сѫщеврѣменно останали “изумени” отъ твърдението на прѣдседателя на Комисията за защита отъ дискриминация Ана Джумалиева, че жертви на "езика на омразата" сѫ министъръ-прѣдседательтъ и правителството, а не протестиращитѣ, които сѫ обектъ на многобройни нападки и обиди. Членоветѣ на подкомисията сѫ критикували и свободата на медиитѣ, а Екатерина Захариева е била разкритикувана остро за това, че България е на 111-то мѣсто въ класацията на „Репортери безъ граници“ за свобода на медиитѣ.
ВЕРСИЯТА НА БЪЛГАРСКАТА ПРОКУРАТУРА
Слѣдъ приключване на заседанието на официалния сайтъ на българската прокуратура излѣзе слѣдното съобщение: „Дискусията е организирана отъ Европейския парламентъ по прѣдложение на главния прокуроръ Иванъ Гешевъ за обсѫждане на актуалнитѣ прѣдизвикателства прѣдъ прокуратурата на Република България въ контекста на засиленъ политически и медиенъ натискъ“. Пакъ тамъ държавното обвинение казва още, че „акценти по врѣме на срѣщата бѣха усилията и постигнатото по дѣлата съ високъ общественъ и медиенъ интересъ въ България, структурата на прокуратурата и правомощията на главния прокуроръ“. За да се изясни недоразумението кой е инициаторъ на изслушването, прѣдставитель на ЕURACTIV се е свързалъ съ Европейския парламентъ съ уточняващи въпроси. Отговорътъ е билъ, че заседанието е по инициатива на Европейския парламентъ, като дѣйствително българскиятъ гл. прокуроръ е проявилъ интересъ къмъ него, но защо той не е взелъ участие лично остава неясно.
Другата скандална история, която съпѫтства това заседание е откровено фалшивата интерпретация за случилото се, публикувана на сайта на ГЕРБ, които се позоваватъ на информация на евродепутата си Емилъ Радевъ. Въ нея се твърди, че евродепутати сѫ осѫдили използването на бѣсилки, ковчези и чували за трупове по врѣме на протеститѣ въ България. Радевъ, който обаче не е присѫтствалъ на заседанието, базиралъ заключението си на „отзвука срѣдъ колегитѣ отъ ЕП“.