Министъръ Минековъ въ остъръ сблъсъкъ съ директора на БНТ Кошлуковъ
Чете се за 4 минути
Минековъ обвини Кошлуковъ въ пристрастность къмъ ГЕРБ. Схватката между двамата доведе до оставка въ Съвѣта за електронни медии (СЕМ).
На 22 май, сѫбота сутринь, когато България вече се управляваше отъ служебното правителство назначено отъ президента Радевъ, а парламентътъ бѣше разпуснатъ, БНТ прѣкѫсна редовната си програма, за да прѣдава на живо брифингъ на партия ГЕРБ. Встѫпилиятъ въ длъжность министъръ на културата Велиславъ Минековъ, дѣйственъ участникъ въ протеститѣ срѣщу ГЕРБ отъ лѣтото на 2020 г., окачестви случая като „изключително скандаленъ“ и „тежко нарушение“. Въ ефира на прѣдаването „Алтернативата“ по TV1 на 24 май министъръ Минековъ обвини за нарушението директора на БНТ, Емилъ Кошлуковъ и заяви: „Ако той не ми отговори, азъ ще настоявамъ за неговата незабавна оставка, въпрѣки че той вече е за оставка“. Минековъ каза, че ще изпрати писмо до Съвѣта за електронни медии (СЕМ), който назначава и може да освобождава директоритѣ на националнитѣ медии, съ искане за извършване на провѣрка.
Кошлуковъ вече е за оставка.
– Велиславъ Минековъ, министъръ на културата
Отвѣтътъ отъ страна на ужиленитѣ не закъснѣ. Още на слѣдващия день, 25 май, отъ СЕМ излѣзоха съ съобщение, че не сѫ получавали писмо отъ министъръ Минековъ и че той така или иначе нѣма думата относно редакционнитѣ практики на БНТ или искането на оставката на Кошлуковъ. Отъ дирекция „Новини и актуални прѣдавания“ на БНТ пъкъ заявиха, че „прѣкото включване на част от пресконференцията беше в рамките на актуален информационен блок [...] така, както сме правили при други събития, включително на институции като парламента, президента и други политически партии“. Подобни включвания на брифинги на други партии, разбира се, не е имало отъ години, а сравняването на ГЕРБ съ парламента и президента е бѣлѣгъ за извратенитѣ разбирания на сегашното рѫководство на националната телевизия.
КОШЛУКОВЪ ПЛАЧЕ ПРѢДЪ ЕС: МИНЕКОВЪ ГО „СМРАЗЯВАЛЪ“
Мѣсецъ по-късно, на 25 юни, конфликтътъ между Минековъ и Кошлуковъ не просто не стихва, а дори се разпалва и хвърля искри. Стана ясно, че Кошлуковъ е изпратилъ писмо до множество европейски институции, въ което се оплаква, че Минековъ упражнявалъ политически и правителственъ натискъ, а дѣйствията му имали „смразяващъ ефектъ“ върху свободата на изразяване и редакционната независимость на БНТ.
Междуврѣменно, Минековъ смекчи позицията си, заявявайки, че оставката на Кошлуковъ е поискалъ въ качеството си на гражданинъ, а не на министъръ на културата.
ОСТАВКА ВЪ СЕМ
Проблемътъ явно не е измисленъ, защото на 28 юни прессекретариатътъ на президента съобщи, че Ивелина Димитрова, членъ на СЕМ отъ президентската квота, е подала оставка. Причинитѣ: конструктивниятъ диалогъ и добриятъ тонъ въ СЕМ сѫ се загубили. Прѣдседателката на СЕМ Бетина Жотева не смѣтна за нужно да внасѫ яснота по темата и заяви лаконично: „Това е нейно рѣшение, тя така е прѣцѣнила“. Прѣдстои Радевъ да назначи новъ членъ на СЕМ – органътъ се състои отъ петима членове (въ момента всички жени), отъ които трима се назначаватъ отъ Народното събрание, а двама – отъ президента на републиката.
На 2 юли Димитрова въ интервю за „24 часа“ Димитрова упрѣкна СЕМ, че реагира стерилно на общественитѣ призиви за оставки. „Тpѣбваше да има pазговоpъ защо е това недоволcтво къмъ наcъ, какво cтои задъ него, основателно ли е. Но нѣкакъ си не усѣтихъ желание, а по-скоро упрѣци къмъ менъ“, продължава тя.
Бѣxа поиcкани оставкитѣ на СЕМ, а реакцията на съвѣта ми се стори доста стерилна.
– Ивелина Димитрова, членъ на СЕМ въ оставка
Въ интервюто Димитрова изказва мнѣние, че политизираното поведение на членоветѣ на СЕМ е въпросъ на тѣхенъ личенъ изборъ, т.е. единъ назначенъ въ съвѣта може да рѣши да служи на назначилия го или да бѫде независимъ и безпристрастенъ. Въ сѫщото врѣме, Димитрова признава, че борбата съ цензурата въ България е недостатъчна, защото не сѫществуватъ законови критерии за цензура.
Никой не налага цензура и не оставя подписъ за това; трѣбва да има критерии кои сѫ индиректнитѣ бѣлѣзи за цензура.
– Ивелина Димитрова, членъ на СЕМ въ оставка.
ВЪ ПЕРСПЕКТИВА
Спорътъ между Минековъ и Кошлуковъ явно ще бѫде разрѣшенъ слѣдъ парламентарнитѣ избори. Шансоветѣ Кошлуковъ да запази поста си не изглеждатъ голѣми: ГЕРБ нѣма да сѫ факторъ въ скоро врѣме, а отрицателното отношение на „Има такъвъ народъ“ къмъ голѣмитѣ национални медии, които ужъ регулира СЕМ, е изключително силно. Напълно е възможно да се повтори сценариятъ съ ЦИК: да бѫдѫтъ внесени промѣни въ Закона за електроннитѣ съобщения и съставътъ на ЦИК да бѫде промѣненъ. Новиятъ съставъ ще може да уволни Кошлуковъ безъ излишни церемонии, каквито той не заслужава.