Увѣковечиха почерка на Василъ Левски
Чете се за 3 минути
Стефанъ Пѣевъ и екипъ създадоха компютъренъ шрифтъ, който прѣсъздава основнитѣ черти на рѫкописа на Апостола на свободата.
На 24 юни излѣзе първиятъ дигитализиранъ почеркъ на нашъ националенъ герой – Василъ Левски. Начинанието е първото по рода си въ България. Въ други източноевропейски страни вече сѫ осѫществени подобни проекти, като дигитализацията на почерка на руския писатель Александъръ Пушкинъ, или на сръбско-хърватския ученъ и изобрѣтатель Никола Тесла.
Самиятъ шрифтъ поддържа латиница, и пълния наборъ кирилскитѣ букви за български, сръбски, македонски, бѣларуски и руски, а сѫщо и нашитѣ двѣ любими букви – Ѣ и Ѫ! Той прѣдставлява рѫкописенъ шрифтъ съ много естетически изгледъ, който нѣма подобни въ базовитѣ шрифтове на Windows.
Шрифтътъ е осѫщественъ отъ Националната картова и платежна схема съ подкрѣпата на Шуменски университетъ „Епископъ Константинъ Прѣславски“ както и Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константинъ Кирилъ Философ“. Човѣкътъ, на когото трѣбва да се благодари за дигитализирането на почерка на Левски, е филологътъ, създатель и издатель на шрифтове Стефанъ Пѣевъ, който работи по проекта отъ 5 години. Ето той какво казва той относно шрифта:
„Както актьорътъ се вдъхновява отъ образа на героя, който прѣдставя прѣдъ публиката, така и типографътъ, рѣшилъ да възпроизведе почерка на историческа личность, буквално усѣща диханието на човѣка, по чиито стѫпки върви. Това е сложна творческа симбиоза, а не механично прѣнасяне на графични форми от фотоизображение къмъ цифровъ графиченъ форматъ. Самиятъ процесъ на дигитализирането на почерка бѣше огромно прѣдизвикателство, тъй като у насъ подобенъ опитъ все още липсва и човѣкъ неизбѣжно се изправя прѣдъ неизслѣдваното и неизвѣстното.
Не бива да забравяме обаче, че това е началото, а не краятъ на пѫтя. Всѣки дигиталенъ проектъ може да се развива и обогатява съ напрѣдъка на технологиитѣ и опита. Шрифтътъ, създаденъ на основата на почерка на Левски, съдържа начертания на всички главни и малки кирилски букви, арабски цифри, прѣпинателни знаци, както и начертания на ограничено количество лигатурни свързвания и вариации на букви. Проектътъ остава отворенъ за развитие и усъвършенстване.“
Цѣлиятъ екипъ нѣколкократно потвърди, че има желание да продължи съ други подобни проекти. Въ близко врѣме ще разберемъ кой ще бѫде вториятъ българинъ заслужилъ увѣковечаване на своя почеркъ. Маргарита Дончева прави слѣдния анализъ на рѫкописа на Левски:
„Левски има единъ отъ най-чиститѣ и виртуозни почерци отъ извѣстнитѣ ни революционери, постигнатъ чрѣзъ самообразование, като силно влияние е оказалъ френскиятъ шрифтъ Летръ Куле (Lettres coulées). Основнитѣ характеристики на почерка му сѫ: силенъ наклонъ отъ 60 градуса – разкрива силна отдаденость на нѣщо или идея; лекота при свързване на знацитѣ – методичность и постоянство при постигане на целитѣ; ритмичность при редуване на тънко и дебело в движенията на перото – умѣреность, способность за концентрация и запазване на самообладание; висока хигиена на почерка – чистотата на писмото е и чистота на съзнанието; акценти въ писмената картина – плодъ на неговото вродено и усъвършенствано естетично чувство и деликатность; Левски притежава развита писмена култура и упражняванъ почеркъ, тъй като задачата, която си поставя да организира революционната дѣйность въ България изисква огромна кореспонденция, а писмената култура за онова врѣме е била основенъ бѣлѣгъ за интелигентность.“
Всѣки, който има желание да ползва този шрифтъ, може да подаде заявка на адресъ https://www.bcard.bg/Levski/.