Русия и Украйна прѣдъ въорѫженъ конфликтъ
Чете се за 6 минути
Два сценария изглеждатъ възможни: пълномащабни военни дѣйствия или, по-вѣроятно, хибридна война
Въ послѣднитѣ седмици напрежението между Русия и Украйна се засилва поради стационирането на все повече и повече руски войски на границата на двѣтѣ страни, но сѫщо така и въ Бѣларусъ, сѣверната съсѣдка на Украйна.
Очертаватъ се двѣ основни възможности за развитие: (1) пълномащабни военни дѣйствия; (2) ограничени дѣйствия, съчетани съ хибридна война.
ПЪЛНОМАЩАБНИ ВОЕННИ ДѢЙСТВИЯ
Къмъ този моментъ различни международни експерти оцѣняватъ разположени край Украйна руски войски на 100 до 150 хил. души (споредъ бившия воененъ министъръ М. Керемеджиевъ), като при това не сѫ напълно дислоцирани цѣли попълнени формирования, което е нужно за широкомащабна операция. Дори да продължи дислоцирането и натрупването на допълнителни части, не е реалистично да се очаква, че въ рамкитѣ на единъ мѣсецъ би била възможна голѣма операция. Къмъ днешна дата не се наблюдаватъ масивни формирования отъ нѣколкостотинъ хилядна армия, която да бѫде стационирана въ близость до потенциалния театъръ на военнитѣ дѣйствия или въ тилъ на една бѫдеща фронтова линия.
Нека да отбѣлѣжимъ, че понастоящемъ украинската армия наброява около 250 хил. души. Прѣодолѣването ѝ би изисквало по-голѣма армия, при това окомплектована и готова за операция.
Рускитѣ части сѫ прѣдимно батальонни механизирани, танкови и десантни групи, както и тактически групи отъ артилерията и зенитно-ракетнитѣ войски. Това подсказа, че Русия все още не е готова за голѣма операция. Тя не е разположила все още свои полеви болници, нито медицински персоналъ, нѣма индикации за запасяване и съхраняване въ близость на голѣмо количество хранителни продукти, горива и смазочни материали или амуниции, които биха били напълно необходими при подобенъ сценарий.
Ако Русия планираше такава операция, всичко изброено би било много по-забѣлѣжимо, би било необходимо допълнителното разполагане на още сили въ дълбочина (въ поясъ отъ 150 до 200 км), които да сѫ готови да дѣйстватъ на непознатъ теренъ, въ непозната обстановка, нѣщо което би коствало допълнително врѣме и тренировка.
Въ сѫщото врѣме въ съсѣденъ и на двѣтѣ държави Бѣларусъ се извършватъ учения на руската национална гвардия. Това приковава вниманието и е много възможно да се използва като димка. То все пакъ се случва на едва 200-250 км отъ украинската столицата Киевъ и въ сѫщото врѣме е възможно да отвлѣче вниманието отъ случващото се въ източнитѣ провинции – Донбасъ и Луганскъ – както и отъ окупирания Кримъ.
Въ тази хипотеза Русия ще бѫде принудена да планира и задържането и контрола на вече завзетата територия. Прѣдвидъ голѣмата площь на Украйна това би прѣдставлявало допълнително прѣдизвикателство, тъй като руската армия би се оказала въ положение да трѣбва да контролира територия отъ надъ 600 000 кв. км – прѣдимно равнинно-хълмиста, но пъкъ наситена съ рѣки, оформящи раздѣлени региони.
Къмъ всичко това би трѣбвало да добавимъ и международнитѣ санкции, които биха послѣдвали, международната дипломатическа изолация и, не на послѣдно мѣсто, икономическия натискъ, който ще бѫде оказанъ на Русия. Всичко това би прѣдставлявало сложна система отъ уравнения, съ неясенъ и непрѣдвидимъ изходъ.
Вѣроятность за реализиране къмъ днешна дата – ниска.
ХИБРИДНА ВОЙНА
Вториятъ възможенъ сценарий е хибридната атака съ ограничени военни дѣйствия.
Този вариантъ се характеризира съ вече започналата хибридна и психологическа атака къмъ Украйна и нейното население: поддържане на заплаха отъ война, заплахи въ училища, администрация, транспортни срѣдства и др. Напълно очаквано е този типъ хибридна атака да се засили допълнително, както и да се засилѭтъ кибератакитѣ по обекти на Украйна отъ критичната ѝ инфраструктура – електроцентрали, мобилни комуникации, правителствени комуникации, интернетъ връзка, системи за управление на транспорта и др.
Всичкитѣ тѣзи операции биха били съ цель деморализация на населението и вѫтрѣшна дестабилизация и затрудняване на основнитѣ функции на държавата, както и за да подронѭтъ довѣрието въ политическия елитъ и армията.
Много е възможно Украйна да се сблъска съ такава форма на хибридна атака като прелюдия къмъ реални бойни дѣйствия, които биха се развили въ източната часть на страната. Цельта имъ би била създаване на сухопѫтна връзка между Луганска и Донецка область съ отдѣления Кримъ, но сѫщо така и обезпечаването на Кримъ съ вода посрѣдствомъ водния каналъ, доставящъ ресурса отъ Днѣпъръ. Понастоящемъ долното течение на голѣмата рѣка е изцѣло подъ контрола на украинскитѣ власти. Изтласкването на Украйна отъ Азовско море е безспорна цель на Русия, като не е малко вѣроятно къмъ него да се добавѭтъ и желания и опити за откѫсване на Украйна отъ черноморския басейнъ посрѣдствомъ сухопѫтна операция или десантъ до главния военноморски градъ на Украйна, който ѝ остана слѣдъ прѣвземането на Кримъ – Одеса. Военноморскитѣ сили и възможности на Украйна станаха нищожни, слѣдъ като часть отъ нейния флотъ се оказа прѣвзетъ и загуби стратегическия си градъ Севастополъ, слѣдъ прѣвземането на Кримъ. Украйна би била принудена да отбранява Одеса и Одеска область като послѣденъ бастионъ на своя военноморски флотъ. Заплаха би било и лишаването ѝ отъ черноморски излазъ, благодарение на който тя има безпроблемна връзка съ цѣлия свѣтъ.
Прѣвземането на Одеска область би осигурило и контактъ на рускитѣ части съ още единъ анклавъ съ замразенъ конфликтъ, разчитащъ на руска помощь – Приднѣстровието въ Молдова. То може да окаже подкрѣпа на основнитѣ руски части въ една бѫдеща операция срѣщу Одеска область.
Въ сѣверна посока Украйна може да се сблъска съ суровия режимъ на Лукашенко, който съвсѣмъ скоро показа своитѣ възможности покрай кризата съ Полша. Отъ територията на Бѣларусъ е възможно да бѫдѫтъ извършени множество провокации и подривни дѣйствия.
Нужно е да се разгледа и подсценарий за въздушни удари надъ столицата Киевъ и прѣвземане на по-голѣмитѣ украински градове като Харковъ, Полтава, Днѣпропетровскъ, Запорожие, Одеса и др. Задържането имъ би било трудно, прѣдвидъ съпротивата на населението и лесната възможность за обкрѫжаване отъ страна на украинската армия, ако тя не бѫде блокирана и сериозно извадена отъ строй. Като всѣка столица Киевъ прѣдставлява интересъ. Градътъ би билъ отъ рѣшаващо значение като властови и стратегически центъръ на страната. Въ него сѫ съсрѣдоточени множество критични обекти, той е и финансовъ центъръ на страната.
За навлизането въ втората фаза съ активни бойни дѣйствия и нахлуването на войски би билъ необходимъ и поводъ. Такъвъ е напълно възможно да бъде инсцениранъ. Вече се чуха подобни прѣдупреждения отъ разузнавателната общность въ Украйна.
Вѣроятность за реализиране къмъ днешна дата – висока.
Който и отъ двата варианта да се реализира въ цѣлость или частично, надъ Украйна би останала сѣнката на голѣма заплаха за сигурностьта ѝ и то при вече нарушената териториална цѣлость слѣдъ прѣвземането на Кримъ и отцѣпването на Донска и Луганска область.