Дебати по вота на недовѣрие на правителството, внесенъ отъ ГЕРБ
Чете се за 5 минути
Докато депутатитѣ се обиждаха въ залата, въ близость до сградата на Народното събрание се проведоха единадесеть протеста.
На 15 юни вотъ на недовѣрие на правителството бѣ поисканъ отъ опозиционната ГЕРБ. Поводътъ – провалътъ въ финансовата политиката; причината – излизането на „Има такъвъ народъ“ отъ управляващата коалиция и разпадането на мнозинството. Слѣдъ като нѣколко дни твърдѣха, че не искатъ нови избори, партийцитѣ на Бойко Борисовъ усѣтиха, че възможностьта все пакъ не е за изпускане и промѣниха позицията си. Прѣдварителна подкрѣпа за вота на недовѣрие бѣ заявена и отъ ДПС, ИТН и най-вече отъ „Възраждане“. Псевдопатриотичната партия има добри социологически проучвания и изгаря отъ желание за прѣдсрочни избори, които да ѝ отредѭтъ по-силно присѫтствие въ парламента.
Дебатитѣ по вота на недовѣрие се проведоха на 21 юни. Мотивитѣ за искането на ГЕРБ бѣха прѣдставени отъ Кирилъ Ананиевъ, бившъ финансовъ министъръ на партията, слѣдъ отстраняването на Владиславъ Горановъ. Основнитѣ аргументи сѫ, че правителството е допуснало висока инфлация, високъ бюджетенъ дефицитъ и високъ външенъ дългъ. Тезата на ГЕРБ е, че се харчи прѣкалено много и така се рушала финансовата стабилность на държавата.
АСѢНЪ ВАСИЛЕВЪ КАЗВА ИСТИНАТА ПРАВО ВЪ ОЧИТѢ НА ГЕРБ
Най-ярко по врѣме на дебатитѣ се изяви финансовиятъ министъръ Асѣнъ Василевъ, който не спести нищо отъ истината, като отговаряше на нападкитѣ на бившитѣ министри на ГЕРБ, които се кичѫтъ съ титлата „експертъ“ – Кирилъ Ананиевъ и Деница Сачева. Той опроверга точка по точка аргументитѣ на опозицията и посочи, че нискитѣ харчове не бива да бѫдѫтъ самоцель. Той обърна внимание и че българскиятъ външенъ дългъ е намалѣлъ по врѣме на управлението на правителството, и то съ 600 милиона лева.
Василевъ изобличи политиката на ГЕРБ, която нехае за най-слабитѣ въ обществото. Той заяви: „Това, което чувамъ отъ Васъ, не е прѣдложение какъ по-добрѣ да се управлява кризата. Не е прѣдложение какъ хората, които сѫ най-силно ударени отъ инфлацията, да могѫтъ да бѫдѫтъ защитени. Това, което чувамъ, сѫ популистки лозунги и икономическа философия, която ако могѫ с ъедно изречение да обобщѭ, е: „Да го духатъ бѣднитѣ“.“
Нецензурната реплика на Василевъ очаквано прѣдизвика силни реакции, не само въ парламента, а и извънъ него. Тя е свидѣтелство за изострянето на борбата между силитѣ на политическата промѣна и силитѣ на мафиотското статукво, което държи страната въ лапитѣ си отъ десетилѣтия.
Антисоциалната политика на ГЕРБ се опита да защити именно послѣдната имъ социална министърка, Деница Сачева. Най-силниятъ ѝ аргументъ обаче не бѣше свършеното отъ ГЕРБ, а какъ тѣ едва сега, когато сѫ въ опозиция слѣдъ 12 години на власть, прѣдложили увеличение на пенсиитѣ съ 15%. Василевъ сѫщо си послужи съ числа и посочи, че за цѣлото управление на ГЕРБ пенсиитѣ сѫ се увеличили срѣдно съ 164 лв., а откакто той е финансовъ министъръ (май 2021 г.) – съ 167 лв.
Отъ „Има такъвъ народъ“ изглеждаха нѣмаха какво да кажѫтъ по финансовитѣ въпроси, затова върнаха темата за Македония и мнимото национално прѣдателство, което премиерътъ ужъ билъ извършилъ.
ПРОТЕСТЪ ДО ПРОТЕСТА, МИЛА МОЯ МАЙНО ЛЬО
Общо единадесеть протеста бѣха заявени за 21 юни, день на дебатитѣ по вота на недовѣрие. Тѣ могѫтъ да бѫдѫтъ разпрѣдѣлени въ двѣ групи: срѣщу правителството и въ подкрѣпа на правителството.
Първи бѣха ДПС, които около обѣдъ се явиха на протеститѣ срѣщу правителството подъ знамето на сдружение „Толерантность“, групиращо кметове на партията на Доганъ. Тѣ се оплакваха отъ скѫпитѣ горива и електроенергия, както и отъ малкото паритѣ за мѣстната власть. Срѣщу инфлацията протестираха и отъ движение „Ханъ Кубратъ“. Въ подкрѣпа на ветото срѣщу влизането на Сѣверна Македония въ ЕС пъкъ се явиха псевдопатриотитѣ отъ ВМРО, прѣдвождани отъ компрометирания Ангелъ Джамбазки. Тѣхното мѣроприятие започна около часъ по-късно.
По нѣкое врѣме прѣдставители на ДПС излѣзоха отъ парламента, за да поздравѭтъ агитката си отъ вѣрни кметове и докарани удобно граждани. Йорданъ Цоневъ заяви остроумно, че „Не може само софиянци да протестиратъ, протестътъ е право на всѣки“. Отъ депесарския протестъ изказаха симпатии къмъ псевдопатриотитѣ на ВМРО и „Ханъ Кубратъ“ и дори изявиха желание за съвмѣстно протестиране. Това обаче не се хареса на другитѣ и тѣ се разотидоха, уплашени, че може да си проличи единението имъ съ партията на Доганъ. Отстѫплението бѣ мотивирано отъ Джамбазки, който обясни така: „Виждаме прѣдставители на ДПС, затова нѣма да позволѭ да се събиратъ и да се слагатъ подъ единъ знаменатель двата ни протеста“. Споредъ него ДПС и ВМРО нѣмали общи цели.
Протестъ срѣщу правителството направиха и „Възраждане“. Тѣ се събраха около шесть вечерьта. Партията имъ бѣше осигурила подвижни тоалетни. Къмъ стотината протестиращи се присъедини и тѣхниятъ кумиръ Костадинъ Костадиновъ. По искане на протестиращитѣ, дойде и премиерътъ Кирилъ Петковъ. Той говори малко, отбѣлѣзвайки, че смѣнянето на главния прокуроръ Гешевъ е обща цель и за управляващитѣ, и за „Възраждане“.
ХИЛЯДИ ВЪ ПОДКРѢПА НА ПРАВИТЕЛСТВОТО
Премиерътъ отиде и при хилядитѣ събрали се да подкрѣпѭтъ правителството. Прѣдъ привърженицитѣ си Петковъ бѣ искренъ и не скри, че всички сценарии сѫ възможни: неуспѣшенъ вотъ на недовѣрие, формиране на ново правителство съ мандатъ на „Продължаваме промѣната“ или, най-лошиятъ, нови прѣдсрочни избори, въ условия на свѣтовна икономическа криза и на война въ Украйна.
При подкрѣпящитѣ правителството излѣзоха много прѣдставители на ПП: бившиятъ прѣдседатель на парламента Никола Минчевъ, министърътъ на финанситѣ Асѣнъ Василевъ и зам.-министърътъ на земедѣлието Христановъ. Направи впечатление отсѫтствието на министри отъ коалиционнитѣ партньори ДБ и БСП.
ГЛАСУВАНЕ НА 22 ЮНИ
Слѣдъ приключване на дебатитѣ по вота на недовѣрие, Народното събрание взе рѣшение гласуването да се проведе въ седемь вечерта на 22 юни. Този часъ съвпада съ планиранитѣ мащабни протести въ подкрѣпа на правителството.