Къмъ поредни парламентарни избори
Чете се за 4 минути
Прѣдсрочни парламентарни избори се заформятъ за октомври мѣсецъ, главно „благодарение“ на „Има такъвъ народъ“.
Двѣ изказвания на Слави Трифоновъ, припрѣностьта на президентътъ Радевъ и прѣдпазливостьта на БСП водѭтъ България къмъ поредни прѣдсрочни избори, по-малко отъ година слѣдъ послѣднитѣ.
ВКЛЮЧВАНИЯТА НА СЛАВИ
Слѣдъ като на 8 юни Слави Трифоновъ „изтегли“ министритѣ на ИТН отъ правителството и по този начинъ разруши управляващото мнозинство и събори кабинетътъ на Кирилъ Петковъ, ново „включване“ на шоуменътъ доведе до провалъ на прѣговоритѣ за съставяне на кабинетъ съ мандатътъ на БСП. На 22 юли той съобщи, че партията му нѣма да участва въ прѣговори и иска избори.
Президентътъ Радевъ явно бърза да има отново служебно правителство (то ще му е четвърто), защото на 18 юли той врѫчи третиятъ и послѣденъ мандатъ за съставяне на кабинетъ на БСП. Проблемътъ е, че единиятъ отъ коалиционнитѣ партньори, „Демократична България“, много трудно може да приеме участие въ правителство съ мандатъ на социалиститѣ. И все пакъ, прѣговоритѣ изглежда вървѣха нанѣкѫдѣ, изглеждаше възможно „Продължаваме промѣната“, БСП, ДБ и ИТН отново да работѭтъ заедно.
ЕДИНЪ УДОБЕНЪ ЗАПИСЪ
На 22 юли обаче се появиха свѣдѣния за промѣна въ поведението на ИТН. Случайность или не, сѫщиятъ день се появи записъ отъ срѣща на „Демократична България“, провела се въ една отъ залитѣ на Народното събрание. Оказа се, че камеритѣ въ залата не били изключени и вѫтрѣшната срѣща на парламентарната група е била заснета. Записътъ бѣше разпространенъ отъ Десислава Атанасова, прѣдседатель на групата на ГЕРБ. Тя успѣ да създаде впечатление, че записътъ има скандално съдържане. Почти веднага Слави Трифоновъ направи специално обръщение въ ефирътъ на личната си „Телевизия 7/8“. Той заяви, че записътъ показвалъ „лицемѣрието“ на „Демократична партия“ и че неговитѣ хора нѣма повече да прѣговарятъ съ когото и да е.
Какво обаче съдържа записътъ дѣйствително? Оказва се, нищо сензационно. На срѣщата съ своитѣ съмишленици Христо Ивановъ, прѣдседатель на „Да, България“ изказва критики къмъ БСП и дава да се разбере, че е очаквалъ социалиститѣ да не прѣдлагатъ министерски постове на „Има такъвъ народъ“. Ивановъ критикува и прѣдседательтъ на групата на ИТН, Тошко Йордановъ, който не искалъ реформитѣ въ антикорупционната комисия КПКОНПИ да бѫдѫтъ гласувани прѣди одобряването на ново правителство. Притѣснението на Йордановъ било, че ако партията му не е въ властьта, комисията можела да започне да работи срѣщу тѣхъ. Припомняме, че лидерътъ на ИТН, Слави Трифоновъ, все още не е подалъ декларация за имущество именно прѣдъ КПКОНПИ, въ разрѣзъ съ законовитѣ му задължения.
Цѣлостниятъ тонъ на срѣщата е цивилизованъ, безъ просташки езикъ, безъ прѣзрѣние къмъ политическитѣ опоненти. Съпрѣдседателитѣ на „Демократична България“ демонстриратъ трѣзво мислене и практиченъ подходъ къмъ създалата се въ България политически криза.
БСП ТЪРСѬТЪ ПОДКРѢПА ВЪ НС
Изявлението на Слави Трифоновъ отъ 22 юли рѣзко ускори провалътъ на прѣговоритѣ за съставяне на правителство. Социалиститѣ си дадоха до срѣда 27 юли, за да рѣшѫтъ какво да правѭтъ съ мандатътъ за съставяне на кабинетъ. Само прѣди нѣколко дни тѣ твърдѣха, че ще забавѭтъ връщането му поне до 15 августъ, за да може НС да гласува редъ закони и рѣшения, срѣдъ които изборътъ на прѣдседатель на КПКОНПИ и самата реформа на комисията. На 26 юли обаче тѣ възприеха другъ подходъ и внесоха въ дѣловодството на парламентътъ проекторѣшение за законодателна програма на Народното събрание. Тя обхваща периодътъ до декември тази година и съдържа 79 законодателни инициативи, повечето отъ управленската програма, която ПП прѣдложи съ първиятъ мандатъ въ началото на юли, но и нѣколко прѣдложения на ИТН.
Идеята на БСП е проста, но изглежда прѣдварително обречена на провалъ. Тѣ искатъ да провѣрѭтъ дали въ НС има мнозинство, което подкрѣпя законодателната програма и, при наличието му, да продължѫтъ прѣговоритѣ за съставяне на правителство. Този подходъ изглежда разуменъ на пръвъ погледъ, но на практика ускорява провалътъ на процедурата, защото ИТН така или иначе ще гласуватъ срѣщу собственитѣ си прѣдложения, само и само да угодѭтъ на капризниятъ си лидеръ.
Новитѣ прѣдсрочни избори трѣбва да очакваме въ първата половина на октомври мѣсецъ. Разпускането на Народното събрание въ началото на августъ ще остави България безъ законодателенъ органъ въ изключително критиченъ периодъ – войната между Русия и Украйна изисква често бързо вземане на рѣшения, врѣмето на подготовка за зимниятъ сезонъ изтича. България трѣбва да подсигури източници на газъ и запълване на газохранилището въ Чиренъ въ условия на постоянно покачващи се цѣни.