Воденъ режимъ въ Перникъ
Чете се за 6 минути
Становище на Районна прокуратура Перникъ посочва двама министри отъ кабинета на г-нъ Борисовъ за виновни за безводието.
Това е история съ три начала. Едното е прѣди години, когато сѫ започнали безогледната експлоатация на язовиръ „Студена“, и разрухата по старата водоснабдителна мрежа на градъ Перникъ, полагащи основитѣ на сегашната криза. Второто начало е прѣзъ лѣтото на тази година, когато нивата на язовира спадатъ под 50% отъ капацитета му и става изключително необходимо да се взематъ нѣкакви мѣрки. Третото начало е прѣзъ ноемврий тази година, когато изведнъжъ всички тѣзи проблеми излѣзатъ наявѣ и внезапно се оказа, че нивото на язовира е критично ниско и въ града трѣбва да се въведе воденъ режимъ. Въ послѣдствие този воденъ режимъ се утежни. Какъ се стигна дотукъ?
Язовиръ „Студена“ на рѣка Струма снабдява градъ Перникъ и околнитѣ населени мѣста отъ пускането си въ експлоатация прѣзъ далечната 1955 год. За съжаление отъ тогава насамъ водоснабдителната инфраструктура рѣдко е била подновявана и въпрѣки признацитѣ на сериозни загуби на вода по мрежата прѣзъ послѣднитѣ години не сѫ взети никакви мѣрки. Оказва се, че между 70 и 90% отъ водата на язовира се губи прѣди да стигне до потрѣбителитѣ. Това число звучи огромно, но не е нетипично за водоснабдителни системи, които не сѫ подновявани съ години. Обаче това, което – образно и иронично казано – прѣлива чашата е сравнително сухата 2019 год.
Най-важниятъ периодъ за снабдяването на язовиритѣ съ вода е пролѣтьта, когато падатъ обилни дъждове и се топятъ снѣговетѣ, въ резултатъ отъ което притокътъ на рѣкитѣ е по-голѣмъ. Прѣзъ 2019 год. обаче пролѣтьта не е била много дъждовна, и въ комбинация съ сравнително топлата минала зима съ редуциранъ снѣговалежъ въ района, тѣзи два фактора сѫ ескалирали проблема. Прѣзъ лѣтото нивото на язовира се понижава драстично, падайки подъ 40% въ края на августъ и до изключително нискитѣ 32% въ края на септемврий.
Въпрѣки че очевидно вече е било крайно необходимо да се взематъ нѣкакви мѣрки, такива не сѫ взети по една проста причина. Мнозина сигурно сѫ вече забравили, но по-паметливитѣ си спомнят, че въ края на октомврий се проведоха мѣстни избори изъ България. Информацията за критичнитѣ нива на язовира и съотвѣтнитѣ мѣрки сѫ забавени отъ този фактъ, защото управляващитѣ града не сѣ желаели да извадятъ на показъ проблема точно прѣди вота, за да не наврѣди на прѣдизборната имъ кампания. Въ ситуация, въ която всѣки день е билъ важенъ, въ града се стига дори до балотажъ, което още повече забавя започването на борба съ кризата. Дори прикриването на проблема не помага на партия ГЕРБ да задържи кметското мѣсто и общинския съвѣтъ, но за града е вече късно, вода вече нѣма.
СЛѢДИЗБОРНА ИЗНЕНАДА
Още съ встѫпването си въ длъжность новиятъ кметъ на града, г-нъ Станиславъ Владимировъ, е принуденъ да обяви воденъ режимъ отъ 7 ноемврий. На 17 декемврий режимътъ става още по-строгъ и перничани вече нѣматъ вода по надъ осемь часа въ денонощието. Взети сѫ най-спѣшни мѣрки за олекотяване на проблема, напримѣръ на 17 декемврий се смѣня кранътъ, подаващъ вода къмъ индустриалната зона, за да може да се прѣнасочатъ по-голѣми количества вода за битови, а не за промишлени нужди. Обсѫжда се дори прѣнасочване на часть отъ водата на софийската водоснабдителна система къмъ градъ Перникъ и използуването на други язовири. Министерството на регионалното развитие отдѣля пари за изграждане на врѣменно аварийно съорѫжение по-нагорѣ по рѣката надъ язовира, бетоненъ дъненъ прагъ и уредба за прѣмахване на наноси; всички тѣзи мѣрки, макаръ и полезни, ще подобрятъ ситуацията най-рано прѣзъ слѣдващата година. И до момента най-голѣмата надежда на перничани си остава снѣжната зима, която може да подобри нивата на водата въ язовира още въ ранната пролѣтъ.
КОЙ Е ВИНОВЕНЪ?
Както често става въ българската политическа срѣда, за кризата има много обвинени, но малко виновни. Срѣдъ обвиненитѣ фигуриратъ както общи причини, като сушата и липсата на ремонти, така и конкретни институции, като напримѣръ малкия ВЕЦ разположенъ на язовирната стѣна, затворенъ отъ юний тази година, градъ Радомиръ, за който провѣрка откри че използува часть отъ водата на язовира (което не е непрѣменно неправомѣрно) и индустриалнитѣ предприятия на Перникъ, най-вече заводъ „Стомана“, който не е плащалъ по-голѣмата часть отъ водата, която е използувалъ. Въпрѣки очевидно кризисната ситуация, многобройнитѣ провѣрки на окрѫжната и главната прокуратури и други институции, повдигнати обвинения нѣма срѣщу почти никого. Първата жертва на кризата стана управительтъ на ВиК Перникъ г-нъ Иванъ Витановъ, заради подаване на понижени стойности на източването на язовира; слѣдващата жертва стана областниятъ управитель на Перникъ, г-жа Ирена Соколова, чиято оставка бѣше поискана лично отъ премиера Борисовъ. По-нагорѣ мѣркитѣ на правителството не достигатъ, явно се прѣцѣнява че работата на министерствата по въпроса е достатъчно добра.
Двѣ отъ най-интереснитѣ позиции по въпроса сѫ на министритѣ, въ чиито ресори би трѣбвало да се озове разрѣшаването на кризата – тѣзи на околната срѣда и водитѣ и на регионалното развитие. Регионалниятъ министъръ г-жа Петя Аврамова е заявила прѣзъ септемврий, че не разполага съ данни за нередности при язовиръ „Студена“, а сушата е проблемъ на цѣла България. Все пакъ съ засилването на кризата нейното министерство е това, което прѣдприе повечето дѣйствия, включително финансирането на аварийнитѣ проекти и послѣдната позиция на министъра е, че сѫ взети всички възможни мѣрки за водоснабдяване на града до пролѣтното снѣготопене.
Междувременно министърътъ на околната срѣда и водитѣ г-нъ Нено Димовъ заяви на 17 септемврий, че „до края на 2019 год. питейно-битовото водоснабдяване отъ яз. „Студена“ ще бѫде гарантирано въ пъленъ размѣръ“, твърдѣние вече оказало се невѣрно. Послѣдва обяснение на проблема съ климатичнитѣ промѣни, които прѣди години въпросниятъ министъръ бѣше нарекълъ „измама за трилиони“, и в които не изглежда междувременно да е повѣрвалъ. Напослѣдъкъ, въпрѣки подозрителното наличие на „води“ въ името на подопечното му министерство (въ рѣзъкъ контрастъ съ липсата имъ въ градъ Перникъ), министърътъ се ограничава прѣдимно до това да дава обяснения на ситуацията прѣдъ парламентъ и медии, и е отстѫпилъ взимането на мѣрки на г-жа Аврамова, може би защото кризитѣ съ боклука откритъ въ италиански влакъ или съ мръсния въздухъ въ София сѫ сѫщо въ полето на неговата отговорность.
Въ създалата се обща суматоха, специализираната прокуратура е започнала разслѣдване срѣщу двамата министри за безстопанственость и прѣстѫпления по служба, но шансътъ да се стигне до реални наказателни мѣрки срѣщу тѣхъ е нищоженъ. Неотговорени за съжаление оставатъ въпроситѣ какъ стигнахме до ситуация, въ която спасението на единъ градъ зависи отъ врѣмето и какво е положението на една държава, въ които премиерътъ изрича безсмъртнитѣ думи: „Дай Боже да вали снѣгъ!“