Министъръ Кириловъ прѣдлага главниятъ прокуроръ да бѫде разслѣдванъ отъ свой „независимъ“ подчиненъ
Чете се за 3 минути
Въпрѣки натиска на Съвѣта на Европа, българското правителство нѣма намѣрение да прѣмахва безнаказаностьта на рѫководителя на държавното обвинение.
Въ началото на декемврий мѣсецъ, два органа на Съвѣта на Европа, организация обединяваща 47 европейски държави, излѣзоха съ остри текстове къмъ България. Първи бѣше Комитетътъ на министритѣ, който публикува на 5-ти дек. междинна резолюция къмъ дѣлото „Колеви срѣщу България“. Сѫщата призовава българскитѣ власти да направятъ възможно ефективното разслѣдване на дѣйствията на главния прокуроръ, дори това да означава промѣна на конституцията.
Самото дѣло „Колеви срѣщу България“ е свързано съ убийството на прокуроръ Николай Колевъ, разстрѣлянъ прѣдъ дома си на 28-ми демекврий 2002 год. Прѣди това г-нъ Колевъ се оплаква отъ заплахи отъ страна на тогавашния гл. прокуроръ, г-нъ Никола Филчевъ. Именно него сѣмейството на покойния счита за порѫчитель на убийството. Г-нъ Филчевъ не е подложенъ на никакво разслѣдване, поради заемания отъ него постъ на гл. прокуроръ. Едва день слѣдъ Комитета на министритѣ, другъ органъ на Съвѣта на Европа излѣзе съ становище за ограничаване на властьта на българския главенъ прокуроръ. На 6-ти декемврий, т.нар. Венецианска комисия призова за законодателни промѣни, които да въведатъ сѫдебенъ контролъ надъ прокурорскитѣ откази за образуване на разслѣдване и да създадатъ независимъ прокуроръ, който да може да разслѣдва главния.
Министъръ-прѣдседательтъ г-нъ Борисовъ реагира още на 3-ти дек., прѣди официалното публикуване на становището на Венецианската комисия. Той свика извънредно заседание на Министерски съвѣтъ, провело се въ сѫбота 7-ми декемврий. Тамъ министърътъ на правосѫдието, г-нъ Кириловъ, прѣдстави законопроектъ, който прѣдвижда да бѫде създаденъ „независимъ“ прокуроръ съ седемгодишенъ мандатъ, който да бѫде единствениятъ способенъ за разслѣдва главния, бидейки въ сѫщото врѣме неговъ подчиненъ, въ рамкитѣ на Върховна касационна прокуратура! Недоумѣние буди и прѣдложението въпросниятъ „независимъ“ прокуроръ да се избира съ ⅔ мнозинство отъ прокурорската колегия къмъ ВСС, която се състои отъ... прокурори, по Конституция (чл. 126) подчинени на главния такъвъ. По този начинъ си проличава естеството на прѣдложенията на министъръ Кириловъ – опитъ за замазване на очитѣ на Съвѣта на Европа, безъ нищо да се промѣня по сѫщество.
Тѣзи прѣдложения на правосѫдния министъръ доведоха до искане на оставката му отъ шесть неправителствени организации, работещи въ областьта на правото. Става въпросъ за „Антикорупционенъ фондъ“, „Български адвокати за правата на човѣка“, „Български институтъ за правни инициативи“, „Български хелзинкски комитетъ“, фондация „Институтъ за пазарна икономика“ и „Програма достѫпъ до информация“, които изпратиха на 13-ти дек. писмо до министъръ-прѣдседателя и различни европейски институции. Въ него се заявява, че „прѣдложенитѣ отъ правителството промѣни въ Наказателно-процесуалния кодексъ за „независимъ прокуроръ“ сѫ имитация съ политически ефектъ, а не съобразяване съ прѣпорѫкитѣ на Венецианската комисия“.
Форма на неудовлетворение отъ прѣдложенията на министъра изрази дори г-нъ Магдалинчевъ, прѣдставляващъ ВСС. Попитанъ какво мисли за проекта, той каза: „Колѣбая се дали е работещо рѣшение“.
За да може главниятъ прокуроръ да бѫде разслѣдванъ е необходима промѣна въ Конституцията въ въпросния чл. 126. Прѣдложение за такава се очаква отъ президента на Републиката. Но кой ще я подкрѣпи въ Народно Събрание, кѫдѣто 165-има депутати гласуваха за назначаването на вече бившия главенъ прокуроръ, г-нъ Цацаровъ, за прѣдседатель на антикорупционната комисия КПКОНПИ?