Поредна промѣна на достѫпа за коли въ Морска градина, Варна
Чете се за 2 минути
Сѫдебнитѣ спорове за достѫпа на коли въ Варненската Морска градина изглежда ще траятъ вечно. Поне такова впечатление оставя рѣшението на Върховния административенъ сѫдъ отъ 27-ми ноемврий т.г., което отмѣня забраната за влизане на МПС въ мѣстностьта „Салтанатъ“, намираща се въ парка и застроена съ жилищни сгради и заведения. Мотивитѣ на сѫда: започнала е процедура по одобрѣване на общъ административенъ актъ, а именно промѣни въ Генералния планъ за организация на движението на територията на Община Варна, но сѫщата процедура не е приключила и нѣма издаденъ административенъ актъ. Поради тази причина, поставенитѣ ограничителни знаци и дѣйствията на общинска полиция по отстраняване на коли сѫ незаконни. Рѣшението на сѫда стана извѣстно на 2-ри декемврий, а на сѫщата дата кметътъ г-нъ Портнихъ излѣзе съ контра-ударъ, заявявайки, че е приключилъ процедурата, за която говори ВАС, и я е подписалъ на датата на сѫдебното заседание, а именно 27-ми ноемврий. Резултатътъ отъ всички тѣзи маневри е, че отново не е ясно кой е правъ и кой кривъ: навѣрно ще послѣдватъ нови дѣла, заведени отъ заинтересованитѣ отъ вкарване на МПС въ Морската градина.
Желанието на жителитѣ на града прѣвозни срѣдства да не влизатъ въ парка бѣ изявено още по врѣме на простеститѣ прѣзъ 2013 год., които събориха тогавашния кметъ г-нъ Кирилъ Йордановъ. Събрана бѣ подписка за организиране на мѣстенъ референдумъ съ два въпроса: единиятъ касаещъ разширяването на границитѣ на Морската градина, а другиятъ — забраната за влизане на автомобили, но сѫщо така и за строителство на търговски обекти на територията на парка.
Подписката обаче изобщо не бѣ разгледана отъ Варненския Общински съвѣтъ, поради което граждански организации заведоха и спечелиха прѣзъ ноемврий 2016 дѣло, съ което задължиха прѣдседателя на ОС да спази законовитѣ си задължения. Сесията на мѣстния парламентъ се състоя януарий 2018; на нея присѫтстваха както прѣдставители на вносителитѣ на прѣдложението за референдумъ, така и на „Варненска туристическа камара“ и на „Асоциация на хотелиеритѣ и ресторантьоритѣ“. Всѣка страна зае прѣдсказуеми позиции, но ОС взе крайното рѣшение, а именно отхвърли прѣдложението за референдумъ, считайки го за незаконосъобразно и извънъ компетенциитѣ на мѣстнитѣ власти.
Развитието отъ послѣдния мѣсецъ идва като своеобразенъ завършекъ на най-трагичното дѣйствие отъ пиесата — на 29 юний кола блъсна и уби тригодишно момиченце в парка. На прага на мѣстнитѣ избори, за управляващитѣ бѣше особено важно да реагиратъ съ нови забрани. Отъ Общината припомни, че достѫпътъ на МПС въ паркове е забраненъ по законъ, но съобщиха и за подадени надъ тридесеть жалби срѣщу ограниченията.
Цѣлиятъ казусъ опира до конфликта между бизнеса и гражданитѣ, за които Морската градина е мѣсто за отдихъ. А административната сложность само влошава нѣщата.