Гешевъ се жалва на ЕК за екстрадицията на Цвѣтанъ Василевъ
Чете се за 3 минути
Писмата на главния прокуроръ налѣха вода въ мелницата на силно фрагментираната опозиция въ Сърбия
Въ началото на мѣсецъ февруари стана ясно, че главниятъ прокуроръ Иванъ Гешевъ е изпратилъ писма до Генералния секретариатъ на Европа и до Европейския комитетъ по проблемитѣ на прѣстѫпностьта, въ които ги сезира за недопустимото забавяне отъ повече отъ 5 години на разглеждане на молбитѣ за екстрадиция на банкера Цвѣтанъ Василевъ отъ страна на сръбскитѣ сѫдебни органи. Въ писмата отъ прокуратурата настояватъ, че липсата на развитие по случая поставя подъ съмнѣние ефективното приложение на Европейската конвенция по отношение на задълженията на произнасянето на замолената държава въ разуменъ срокъ. Както е извѣстно, бившиятъ собственикъ на фалиралата КТБ пребивава въ западната ни съсѣдка отъ 2014 г., като оттогава насамъ сѫ изпратени двѣ молби за произнасяне отъ Висшия сѫдъ въ Бѣлградъ, постѫпкитѣ по които така и не сѫ завършени къмъ настоящия моментъ. Изборътъ на мѣстопрѣбиваване, който Василевъ направи, далечъ не е случаенъ. Прѣди да започнатъ проблемитѣ му съ българското правосѫдие, той бѣше направилъ сериозни инвестиции въ голѣмъ заводъ за стъкло въ гр. Парачинъ, като се говори неофициално, че това се е случило съ стабилната подкрѣпа на тогавашния сръбски президентъ Томиславъ Николичъ. Съвсѣмъ официално и съ документи, обаче, е потвърдено, че Цвѣтанъ Василевъ е направилъ дарение на фондацията на съпругата му Драгица Николичъ по врѣме на наводненията въ Сърбия прѣзъ 2014 г. Що се отнася до завода въ Парачинъ, той послѣдва сѫдбата на много приватизирани прѣдприятия – въ несъстоятелность е отъ 2018 г.
ОТЗВУКЪ ВЪ СЪРБИЯ
Както можеше да се очаква, писмото на българската прокуратура намѣри отзвукъ срѣдъ опозиционнитѣ политици на западъ отъ Калотина, особено въ контекста на прѣдстоящитѣ прѣзъ пролѣтьта парламентарни избори тамъ. Прѣдседательтъ на „Нова Партия“ и бившъ премиеръ Зоранъ Живковичъ заяви, размахвайки снимка на Николичъ и Василевъ отъ деня на приватизирането на фабриката за стъкло, че властитѣ въ Сърбия избѣгватъ да екстрадиратъ човѣкъ, издирванъ съ червена бюлетина на Интерполъ, какъвто е банкерътъ, защото той финансира партиитѣ отъ управляващата коалиция (Сръбска Прогресивна Партия и Социалистическата Партия на Сърбия). Въ сѫщия духъ бѣше и съобщението на лидера на „Движението на свободнитѣ граждани“ актьорътъ Сергей Трифуновичъ, подчертаващо потенциална връзка на даренията на Василевъ за фондацията на Драгица Николичъ като обстоятелство за благоприятното отношение на сѫдебната власть къмъ бившия български „банкеръ на годината“.
Николичъ отрече обвиненията, насочвайки новинаритѣ към факта, че по врѣмето на подписването на рѣшението за приватизацията на прѣдприятието, сръбската прогресивна партия не е била на власть.
Въ коментаръ за сръбската редакция на „Радио Свободна Европа“ професорътъ отъ правния факултетъ на Университета „Унионъ“ въ Бѣлградъ Боголюбъ Милосавлевичъ потвърждава, че е необичайно постѫпкитѣ по такъвъ типъ молба да траятъ толкова врѣме. Той смѣта, че материята по случая не е особено сложна въ правенъ аспектъ и сѫщо разсѫждава върху възможностьта за сѫществуване на други интереси или заслуги на Цвѣтанъ Василевъ, неприсѫтстващи въ общоизвѣстната информация, които да спомагатъ за това вече шеста година той да прѣбивава несмутимъ на територията на Република Сърбия.9