Алепу: укрѣпителна стѣна срѣщу хотелъ – една изпитана схема
Чете се за 5 минути
Държавата прѣдоставя право на строежъ въ замѣна на изграждане на укрѣпително съорѫжение на несѫществуващи свлачища и срутища.
Въ началото на юни мѣсецъ въ медиитѣ и социалнитѣ мрѣжи се завъртѣха снимки отъ строителенъ обектъ, намиращъ се край морския брѣгъ въ община Созополъ, въ мѣстностьта Алепу между н. Св. Тома и т. нар. Шофьорски плажъ. Снимкитѣ идватъ отъ групата „Бетономорие“, която обединява множество природозащитни организации.
УКРѢПИТЕЛНО СЪОРѪЖЕНИЕ ИЛИ ХОТЕЛЪ?
Скандалното въ случая е, че на снимкитѣ се виждатъ клѣтки съ размеритѣ на стаи, на четири етажа, издигащи се отъ нивото на морския брѣгъ до нивото на пѫтя, който е въ горната часть на стръмния склонъ. Докато дори вицеприемиерътъ Томиславъ Дончевъ заяви, че „съ просто око е видимо, че на плажа Алепу има хотелъ“ (на 4 юни по бТВ), отъ контролнитѣ органи сѫ на друго мнѣние – инж. Миленъ Ненчевъ, началникъ на Регионална дирекция за националенъ строителенъ контролъ Бургасъ, заяви на 3 юни, че „четиритѣ нива, които сѫ изпълнени, не сѫ сграда, а сѫ строежъ и само по себе си това прѣдставлява укрѣпително съорѫжение“. Той твърди, че подобнитѣ на стаи структури сѫ „носеща конструкция съ цѣль подпиране на земнитѣ пластове, които сѫ задъ нея“. Отъ Върховна административна прокуратура обаче изглежда сподѣлятъ подозрѣнията на Дончевъ, защото изискаха отъ ДНСК документация по случая. Премиерътъ Борисовъ сѫщо се включи по темата, заявявайки, че нѣма да допусне клѣткитѣ да се прѣвърнѫтъ въ стаи. Споредъ него въ тѣхъ подслонъ можели да намиратъ диви животни, а гнѣзда можели да виѭтъ птички.
Техническо лице, съ което се свърза „Български освѣдомитель“, обясни, че отъ едната страна на строежа се вижда шлицова стѣна, каквито обикновено се правѭтъ при изкопни работи. Това би могло да означава, че пространството встрани отъ стѣната е изкопано наскоро, за да се разчисти мѣсто за новъ строежъ, напримѣръ хотелъ. Въ тази насока говорѭтъ и анкеритѣ, които държѫтъ стѣната: става въпросъ за съорѫжения съ ограниченъ животъ, които изгниватъ за нѣколко години, а опорната имъ функция трѣбва да бѫде поета отъ нова структура, напримѣръ... хотелъ.
Проблемътъ е, че разрѣшителното за строежъ е издадено за укрѣпително съорѫжение, а не за хотелъ. Все пакъ туристически обектъ е прѣдвиденъ – става въпросъ за „ваканционно селище“ съ смѣшното име „Алепу вилиджъ“. Точно поради успоредното изграждане и на укрѣпителното съорѫжение, и на ваканционното селище, и двѣтѣ снабдени съ разрѣшения, строежътъ е спрѣнъ прѣзъ пролѣтьта на 2019 г. Въпросътъ на този етапъ се заключва въ слѣдното: ще стане ли часть отъ „вилиджа“ въпросната „укрѣпителна стѣна“, слѣдъ като бѫде тихомълкомъ прѣобразена въ хотелъ? Другиятъ изключително важенъ въпросъ, който се задава много по-малко, е има ли изобщо свлачище на Алепу? Споредъ мѣстнитѣ жители отговорътъ е отрицателенъ.
ЕДНА ИЗПИТАНА СХЕМА
Всѫщность на плажа „Алепу“ не се случва нищо ново. „Български освѣдомитель“ се свърза съ професионалисти отъ строителния браншъ, участвали въ многобройни строежи по схемата укрѣпване срѣщу хотелъ. Само въ курорта св. св. Константинъ и Елена край Варна се намиратъ множество такива обекти, изградени подъ прѣдлогъ, че се укрѣпва брѣга: х. Рубинъ, Делфинъ Марина, Албаросъ, Вила Чинка, Азалия...
Инженеръ, участвалъ въ такова строителство, обобщава по слѣдния начинъ: „Държавата ти подарява нѣкой брѣгъ съ свлачище, ти се съгласявашъ да го укрѣпишъ. Въ замѣна може да си направишъ хотелъ“. Въ нѣкои случаи дори не става въпросъ за изграждане на нови укрѣпителни съорѫжения, а за прѣправяне на стари.
Сѫщото е положението и съ Алея Първа въ Варна, за което ни информира арх. Калина Митева. Тамъ свлачище изобщо нѣма, но държавата е счела за нужно да подари терена на частенъ субектъ, въ случая „Холдингъ Варна“, свързанъ съ групировката ТИМ. „Инвеститорътъ“ е сертифициранъ отъ Българската агенция за инвестиции (БАИ) на 14 августъ 2007 г. (само день прѣди праздника на града) по Закона за насърдчаване на инвестициитѣ. Прѣзъ 2009 г., по врѣме на управлението на Тройната коалиция, „Холдингъ Варна“ закупува 122 дка отъ брѣга на Варна. „Чрѣзъ закона за достѫпъ до информация се сдобихме съ документитѣ и тѣ ни дадоха увѣреность, че сдѣлката е порочна и незаконна“ заяви за „Български освѣдомитель“ арх. Митева. Въ позиция отъ 2012 г., самиятъ „Холдингъ Варна“ твърди, че изгражданитѣ „укрѣпителни съорѫжения ще спрѫтъ срутищнитѣ процеси и ще прѣдотвратѭтъ бѫдещото намаляване на площьта на приморския паркъ“. Такива процеси никога не е имало, но благодарение на сертификацията класъ А отъ БАИ, „Холдингъ Варна“ получава право да закупи прѣзъ 2009 г. теренитѣ частна държавна собственость безъ търгъ или конкурсъ. Стига се до парадокса укрѣпването на държавния брѣгъ да се намира въ частенъ имотенъ.
Слѣдващиятъ елементъ отъ схемата е допускането на строителство на плажа. Източникътъ на „Български освѣдомитель“ отбѣлѣзва, че по принципъ строежъ на плажа е забраненъ, но „могѫтъ да се направѭтъ изключения“. На заблатени и затрѣвени площи се отнема статутът на плажъ по Закона за черноморското крайбрѣжие. По този начинъ „инвеститоритѣ“ сѫ съ развързани рѫцѣ да осѫществяватъ доходоноснитѣ си, но не чакъ толкова съобразени съ природата проекти. Тѣзи промѣни, както и опрѣдѣлянето на свлачищнитѣ и срутищнитѣ участъци се извършватъ отъ Министерството на регионалното развитие и благоустройството, т.е. подъ прѣкия контролъ на политически лица.
Въ крайна смѣтка строителитѣ си вършѫтъ работата добрѣ, изграждайки съорѫжения съ двойна функция: укрѣпване и настаняване на туристи. Въпросътъ е законенъ ли е изобщо подходътъ на „инвеститоритѣ“, които възлагатъ строежитѣ, и изгоденъ ли е крайниятъ резултатъ за държавата и гражданитѣ.