Фондация награждава плагиатствани материали за „разслѣдваща“ журналистика
Чете се за 3 минути
Наградениятъ репортажъ на Теодора Трифонова „Кѫщи безъ гости“ е създаденъ по материали на „Биволъ“, но безъ елементарно цитиране на чуждия трудъ
И тази година, на 24 май, за 9-ти пореден път, Фондация „Радостина Константинова“ обяви своитѣ награди за разслѣдваща журналистика. Голѣмата награда получава Генка Шикерова за разслѣдването „Война за трупове“. Двѣтѣ други награди сѫ за Николай Стайковъ – „Липсващитѣ имена по дѣлото КТБ“ и на Теодора Трифонова (бТВ) „Кѫщи безъ гости“. Материалитѣ на Г. Шикерова и Н. Стайковъ сѫ изготвени съ съдѣйствието на Антикорупционния фонд. Номинациитѣ се излѫчватъ отъ деветчленно жури съ прѣдседатель Люба Ризова.
„БИВОЛЪ“ РЕАГИРАТЪ СРѢЩУ НАГРАДАТА
Съвсѣмъ очаквано, журналиститѣ отъ разслѣдващия сайтъ „Биволъ“ остро реагираха срѣщу награждаването на журналистката отъ бТВ Теодора Трифонова, тъй като нейниятъ материалъ въ голѣмата си часть ползва разслѣдванията на „Биволъ“ безъ никѫдѣ да е отбѣлѣзано тѣхното авторство. Нека припомнимъ, че именно „Биволъ“ първи писаха (прѣзъ 2016 г.) за злоупотрѣбитѣ по програмата за „Развитие на селскитѣ райони“, като материалътъ им бѣше за старши-експерта отъ Фондъ „Земедѣлие“ Янаки Червеняковъ, сдобилъ се съ кѫща за гости на името на своята тъща. По документи - имотъ за селски туризъмъ, de facto - кѫща за собствено ползване, платена съ европейски срѣдства. Слѣдъ това „Биволъ“ доразвиха своето разслѣдване и доказаха, че цѣлата програма е компрометирана, а единт зам.-министърт бѣше освободент отт поста си, тъй като биволитѣ го уличиха вт лично облагодѣтелстване по сѫщата схема. Дѣлото срѣщу Манолевъ все още се води.
На 29 май „Биволъ“ официално обявиха, че ще отнесѫтъ въпроса съ награденото плагиатство до Етичната комисия и СЕМ. Но докато се подготвятъ и консултиратъ съ адвокати, се оказва, че срѣщу тѣхъ вече е пусната жалба отъ Генка Шикерова! Въ сигнала си тя твърди, че претенциитѣ на „Биволъ“ за плагиатстване на тѣхни материали отъ страна на бТВ водѭтъ до ..."ерозия на довѣрието въ журналиститѣ и медиитѣ“. Комисията на свой ред е прѣпратила сигнала на Шикерова до „Биволъ“ за становище, което тѣ трѣбва да върнѫтъ обратно въ седемдневенъ срокъ.
Въ предаването „Честно казано“ по Еврокомъ отъ 27 май, Асѣнъ Йордановъ отъ „Биволъ“ обясни, че нѣматъ претенции къмъ наградитѣ на фондацията, а къмъ цѣнностната система и етика на журналистическата гилдия въ България. Той нарече този споръ „системенъ проблемъ“ и припомни, че не за първи пѫть медийната срѣда се опитва да маргинализира труда имъ, като всѣчески се старае името „Биволъ“ да не бѫде споменавано никѫдѣ.
ФОНДАЦИЯТА НЕ ЗА ПРЪВЪ ПѪТЬ СЕ ОТНАСЯ ТЕНДЕНЦИОЗНО СЪ „БИВОЛЪ“
Като потвърждение на написаното дотукъ е редно да споменемъ грандиозния скандалъ съ фондация „Радостина Константинова“ отъ 2016 г., когато тя за първи пѫть не врѫчи годишната си голѣма награда. Причината - Управителниятъ съвѣтъ на неправителствената организация отмѣня рѣшението на журито за номинацията на „Биволъ“ за разслѣдванията имъ за „Булгартабакъ“ и „Догансарай“. Като формална причина е било посочено, че и двата материала в „Биволъ“ нѣматъ авторъ! По-късно Петьо Блъсковъ и съпругата му (членове на Управителния съвѣтъ към онзи моментъ) сѫ били освободени отъ мѣстатата си, а грубото вмѣшателство въ работата на журито е било окачествено като „тревоженъ сигналъ за състоянието на медийната срѣда“ и властването на „културата на натиска“.
Сега, прѣзъ 2020 г., можемъ само да прѣпотвърдимъ, че етичнитѣ стандарти въ тази професия си оставатъ само и единствено написани на книга, а разслѣдващата журналистика едва мъждука. А имаме спѣшна нужда отъ „четвъртата власть“, независима и достойна.