70% отъ участницитѣ въ анкета въ Фейсбукъ сѫ за връщане на стария правописъ
Чете се за 4 минути
Анкетата се проведе въ група посветена на историята на Третото българското царство
Въ края на мѣсецъ юли въ фейсбукъ страницата “Дългъ и Честь“ бѣ проведена анкета относно възстановяването на стария правописъ.
ОГРОМНО МНОЗИНСТВО
Зададенъ бѣ единъ единственъ въпросъ, а именно „Бихте ли подкрепили възстановяването на стария ни правописъ, подъ нѣкаква форма?” Послѣдваха отговори и мнѣния отъ всѣкакъвъ типъ, както положителни, така и отрицателни. Резултатитѣ сочѫтъ, че цѣли 70% отъ близо 400 участвали сѫ „за“ връщането на отпадналитѣ букви Ѣ, Ѫ и Ѭ, които по този начинъ да станѫтъ пакъ часть отъ всѣкиднѣвието ни, слѣдъ повече отъ 70-годишенъ застой. Останалитѣ 30% се делѭтъ между „противъ“ съ 24%, докато съ „да, но съ промѣни“ сѫ отговорили едва 6% или 22 души.
Тази статистика трѣбва да бѫде поставена въ контекста на групата „Дългъ и честь“, основана отъ страницата „Спомени за Царство България“. Групата бѣ създадена тази година, и има за цѣль да популялизира славната история на Царство България и българската етническа самобитность и фолклоръ. Поради тази специфика, общностьта на групата е добрѣ привикнала съ стария правописъ, макаръ малка часть отъ участницитѣ да си служѫтъ съ него.
КОЙ Е ПРОТИВЪ?
Трѣбва да отдѣлимъ малко повече внимание на отрицателнитѣ мнѣния и да видимъ въ какво се състоѭтъ аргументитѣ противъ писането отново съ Ѣ и Ѫ. Естествено, съ съзвучи съ народния ни нравъ, отрицателно мислещитѣ употрѣбиха повече правото си на гласъ и се изказаха обилно въ коментаритѣ.
Голѣма часть отъ тѣхъ сподѣлѭтъ тезата, че връщането на стария правописъ не е важно нито нужно и че той трѣбва само да се изучава въ часоветѣ по история. Чуха се и типичнитѣ “хората не знаѭтъ какъ да пишѫтъ и въ момента, камо ли пъкъ съ по-труденъ правописъ“ или “Нѣма смисълъ сега да се прави такова нѣщо“, сѫщо и че “единъ езикъ трѣбва да се развива, а не да деградира“. Не стана обаче ясно защо опростяването на правописа ще да е положително развитие, нито пъкъ на какво се дължи ширещата се днесъ неграмотность – на самия правописъ или на начина, по който се прѣподава.
АКО НЕ ВЪ ЧАСЪ ПО БЕЛ, ПОНЕ ПО ИСТОРИЯ
Отъ подкрѣпящитѣ връщането на стария правописъ се чу, че поне децата трѣбва да се учѫтъ какъ да разчитатъ текстъ съ Ѣ и Ѫ, ако не въ часоветѣ по Български езикъ и литература, то поне като часть отъ занятията по история. Нѣкои застѫпиха идеята, че трѣбва да бѫде възстановенъ не правописа отъ прѣди 1945, а този отъ 1899 г., на който е написана и настоящата статия. Много отъ тѣзи, които гласуваха за „за“ сподѣлиха, че комунистическата неправда или “най-антибългарската и безбожна идеология“ трѣбва да бѫде обърната, че днѣшниятъ ни правописъ е направенъ така, за да слѣдва руския и да бѫде по-близо до него, а непоради вѫтрѣшно български причини. Други се изкаха, че ще е наложително да се използва поне буквата Ѣ въ случай, че ще се събиратъ македонския и българския езикъ. Допълни се, че както Ѣ,така и Ѫ ще бѫдѫтъ нужни за сближаването на диалектитѣ съ главния езикъ.
Коментаритѣ надскочиха въпроса отъ анкетата: стана дума, напримѣръ, за засилването на самобитния характеръ на езика като се изхвърлѭтъ ненужни чуждици, за които си има вече български думи. Нѣкои бѣха на мнѣние, че вмѣсто да се връщатъ Ѣ и Ѫ, трѣбва да се разкара правилото за голѣмия и малкия членъ. Имаше и хора, които мислѭтъ, че родниятъ ни езикъ не бива да “деградира“, а да се награжда. Какъ едното или другото ще стане, като се промѣни правописа, не стана ясно.
СТАРИЯТЪ ПРАВОПИСЪ – МОСТЪ МЕЖДУ ДИАЛЕКТИТѢ
Мнѣнието на автора на тази статия е, че трѣбва да се възстанови стариятъ правописъ съ огледъ запазване на диалектитѣ въ нашата фонетика. Трѣбва да се пише така, че единъ македонецъ, шопъ, сѣвернякъ и тракиецъ, докато четѫтъ едно и сѫщо нѣщо, свободно да ползватъ мѣстниятъ си говоръ – българскитѣ диалекти сѫ културно богатсво, а не проста селяния, както много наши сънародници за съжаление мислѭтъ.