Божидаръ Божановъ (ДБ): Парламентарната логика не е аритметична, тя е логика на довѣрие
Чете се за 6 минути
Божановъ заявява, че „Демократична България“ ще прѣговаря за конституционни и законови промѣни съ депутати, а не съ партийни централи
Божидаръ Божановъ бѣ кандидатъ за народенъ прѣдставитель въ 23 МИР София. Членъ е на „Да, България“ отъ основаването на партията прѣзъ 2017 г. Рѫководитель е на международно признатата компания „Логъ сентинелъ“, специализирана въ киберъ-сигурностьта.
Доволенъ ли сте отъ изборния резултатъ, който постигнахте лично Вие и коалиция „Демократична България“?
Да, резултатътъ ми е обнадеждаващъ. Получихъ надъ 2000 преференции въ 23 МИР София, при положение, че не съмъ правилъ активна кампания. Този резултатъ обаче е и отговорность. Многократно съмъ казвалъ и повтарямъ, че гражданитѣ могѫтъ да гледатъ на менъ като на народенъ прѣдставитель. Какво имамъ прѣдвидъ? Имамъ прѣдвидъ, че могѫтъ да ми отправятъ своитѣ искания и забѣлѣжки. Азъ съмъ въ прѣкъ контактъ съ парламентарната група и преференциитѣ, които сѫ ми били дадени, съ сигурность не сѫ похабени.
Резултатътъ на коалицията е доста надъ очакванията на социолозитѣ.
– Божидаръ Божановъ, ДБ.
Резултатътъ на коалицията е добъръ. Той е доста надъ очакванията на социолозитѣ. Макаръ и да не е побѣдата – пето мѣсто – това е много добро начало.
Какъ се съотнася този резултатъ къмъ вложенитѣ въ кампанията ресурси?
Нашата кампания не бѣше скѫпа. Партиитѣ въ коалицията нѣматъ държавни субсидии, издържаме се изцѣло съ дарения. Нѣмахме дори телевизионенъ клипъ.
Резултатътъ на ДБ е впечатляващъ въ софийскитѣ МИР. Въ провинцията обаче никѫдѣ не сте въ челната тройка.
Азъ лично не обичамъ думата „провинция“, защото тя намеква за раздѣление, което не бива да сѫществува. Извънъ София има голѣми градове съ индустрия, съ интелктуаленъ животъ. Имаме два мандата въ Пловдивъ, два мандата въ Варна. Повече отъ половината отъ гласоветѣ на коалиция идватъ извънъ София.
Имате ли стратегия за разширяване на влиянието извънъ столицата?
Разширението на подкрѣпата ни трѣбва да дойде постепенно, стѫпка по стѫпка, първо отъ голѣмитѣ областни градове. За момента обмисляме какъ конкретно да подходимъ. Трудностьта е, че въ по-малкитѣ населени мѣста има доста повече завимости – отъ администрацията, отъ голѣмитѣ мѣстни бизнеси. Тѣ пъкъ сѫ свързани съ управляващитѣ. Тамъ лесно се смачква всѣки различенъ поривъ. Достѫпътъ ни до голѣмитѣ медии сѫщо бѣше ограниченъ по врѣме на тазгодишната прѣдизборна кампания и затова по-трудно достигнахме до тѣзи избиратели.
Българитѣ въ чужбина имаха трудности съ упражняването на правото си на гласъ – въ Лондонъ чакаха на опашка безъ да могѫтъ да гласуватъ, въ Франция бѣше провалена изборна секция... Кога ще се случи електронното гласуване, което съгражданитѣ ни извънъ страната желаѭтъ?
Законопроектитѣ за улесняване на гласуването въ чужбина сѫ въ папкитѣ, които Христо Ивановъ показа въ „Панорама“. Въ слѣдващото НС ще внесемъ съ сигурность законопроектъ за пощенско гласуване. То е лесно и бързо осѫществимо. Такова гласуване може да се проведе още на слѣдващитѣ парламентарни избори, които изглежда ще сѫ скоро.
Прѣзъ 2015 г. участвахъ, заедно съ други хора, които днесъ сѫ въ „Да, България“, въ изготвяне на законови текстове за електронното гласуване. Тѣзи текстове и сега сѫ въ Изборния кодексъ, но прилагането имъ бѣ отложено безсрочно отъ ГЕРБ. Тѣ нѣматъ нито желание, нито капацитетъ изобщо да работѭтъ въ тази насока.
Като експертъ въ областьта, азъ съмъ прѣдпазливъ по темата за електроното гласуване. Не бива да има очаквания, че щомъ влѣземъ въ парламента, то ще стане фактъ за двѣ седмици. Напротивъ, технологичнитѣ рискове трѣбва да бѫдѫтъ разгледани много внимателно. Единъ технически проблемъ може да дискредитира електронното гласуване за години наредъ.
Единъ технически проблемъ може да дискредитира електронното гласуване за години наредъ.
– Божидаръ Божановъ, ДБ.
Електронното гласуване трѣбва да бѫде въведено бавно и постѫпково, за да се утвърди като успѣшенъ начинъ за гласуване. Тогава то ще стане още единъ интрументъ за гласуване, включително отъ чужбина. Но първиятъ методъ, който трѣбва да се приложи, е изпитаното отъ десетки и дори стотици години пощенско гласуване.
Провали ли се машинното гласуване и има ли то нѣщо общо съ електронното?
Общото е, че става въпросъ за технология. Нищо повече.
Настоящиятъ съставъ на ЦИК способенъ ли е изобщо да проведе машинно или електронно гласуване?
Не. Твърдѣ рано е обаче да вадимъ изводи за провалъ на машинното гласуване. Трѣбва да видимъ точнитѣ данни, за да оцѣнимъ проблема, който възникна въ Търново и други части на страната. Имаше проблеми съ логистиката, съ почивстването на машинитѣ... Часть отъ проблемитѣ се дължѫтъ на липса на опитъ, включително и у секционнитѣ избирателни комисии.
Какъ ще коментирате резултатитѣ на „Има такъвъ народъ“ извънъ страната?
Мнозинството отъ хората гласуватъ за голѣма партия. Въ случая такава е изгрѣващата партия на Слави Трифоновъ. Прѣди печелѣше ГЕРБ, като голѣма народна партия. Сега голѣмата народна партия е „Има такъвъ народъ“. Ние никога не сме били първи въ чужбина на парламентарни избори. За да разширимъ влиянието си е нужно да станемъ по-народна партия.
Ние работимъ активно за българитѣ въ чужбина. На това се дължи добриятъ ни резултатъ – втори – тамъ. Ние искаме българитѣ въ чужбина да могѫтъ да ползватъ преференция, да гласуватъ за личности, а не гласоветѣ имъ да се изсипватъ въ единъ общъ кюпъ.
Какви сѫ вижданията Ви за работата на новия парламентъ?
Ситуацията е много динамична. Има различни сигнали отъ тритѣ най-голѣми партии. Докато водимъ този разговоръ, нѣщо ново вѣроятно вече е излѣзло. Важно е да отбѣлѣжѫ, че коалиционното споразумѣние на „Демократична България“ изключва съюзъ съ ГЕРБ, БСП или ДПС. Знаѭ, че математически смѣтката не излиза. За насъ водещото е конституционната реформа на прокуратурата, подобряването на Изборния кодексъ. Управлението е инструментъ за постигане на тѣзи цели, но не е единствениятъ.
Прѣдставитель на коя партия бихте подкрѣпили за прѣдседатель на Народното събрание?
Най-вѣроятно ще имаме свой кандидатъ за прѣдседатель. Този въпросъ е важенъ, длъжностьта не е просто административна. Ние искаме да работимъ за издигане на авторитета на Народното събрание. То трѣбва да се прѣвърне въ основна власть въ България, както е по Конституция. То не бива да бѫде гуменъ печатъ за желанията на нѣкакви партийни лидери. Хората въ Народно събрание трѣбва да усѣтѭтъ отговорностьта, която носѭтъ, а не да се чувстватъ като роботи, които натискатъ копчета.
Хората въ Народно събрание трѣбва да усѣтѭтъ отговорностьта, която носѭтъ, а не да се чувстватъ като роботи, които натискатъ копчета
– Божидаръ Божановъ, ДБ.
За конституционна реформа ние ще говоримъ съ депутатитѣ, а не съ партийни централи. Отговорностьта трѣбва да е лична, тя не може да се носи отъ партийни рѫководства.
Изказванията на Бойко Борисовъ за даване на депутати сѫ не просто неприемливи, тѣ сѫ абсурдни. Парламентарната логика не е аритметична, тя е логика на довѣрие.