„Има такъвъ народъ“ на Слави Трифоновъ нѣма да прави правителство
Чете се за 7 минути
Слави Трифоновъ съобщи въ Фейсбукъ, че партията му ще върне неизпълненъ мандата за съставяне на правителство
Слави Трифоновъ нѣма да прави правителство. Новината се очакваше още отъ 15 априлъ, когато бѣ открито новото Народно събрание. Въ рѣчьта си прѣдъ депутатитѣ Тошко Йордановъ, прѣдседатель на групата на „Има такъвъ народъ“ даде знакъ, че новата партия не иска да управлява при настоящитѣ условия. Този знакъ бѣ многократно потвърденъ въ слѣдващитѣ дни. Въпрѣки това повечето партийни фигури и анализатори скочиха все едно има сензация. Трѣбва да се привлича внимание, не за друго.
СЛѢДЪ ПРОВАЛА НА ГЕРБ – ОТКАЗЪТЪ НА „ИМА ТАКЪВЪ НАРОДЪ“
На 23 априлъ ГЕРБ върнаха неизпълненъ мандата, който президентътъ имъ бѣше врѫчилъ сѫщата седмица. Причината – никой не прие поканата имъ за прѣговори за подкрѣпа за правителство. Новината бѣ съобщена сѫщо въ Фейсбукъ, въ директно излѫчване отъ дома на Бойко Борисовъ въ Банкя. Борисовъ се е окопалъ тамъ отъ нѣколко дни и управлява отъ хола си, твърдейки, че вече не е министъръ-прѣдседатель.
Въ този моментъ стана очеизбодно очевидното – че вториятъ мандатъ ще отиде при Слави Трифоновъ. Само прѣди двѣ седмици всички говорѣха, че за „Има такъвъ народъ“ би било политическо самоубийство да сформиратъ правителство. Щомъ се стигна до дѣйствителна възможность това да се случи, анализаторитѣ смѣниха припѣва и сега се чудѭтъ какъ е възможно Трифоновъ да се лиши отъ шанса да управлява.
Може ли обаче „Има такъвъ народъ“ наистина да управлява съ по-малко отъ една четвърть отъ депутатитѣ въ Народното събрание? Отговорътъ е ясенъ – не и ако има намѣрение да прокарва своя политика. Мнозинството си остава на „партиитѣ на статуквото“ ГЕРБ, БСП и ДПС, които заедно контролиратъ 148 депутати, далечъ надъ нужнитѣ 121 за прокарване на почти всѣкакви закони, рѣшения и назначения.
КОЙ Е НАЙ-ОСТРОУМЕНЪ НА ТЕМА ШАХЪ
Влизането въ парламента на Антоанета Стефанова, свѣтовенъ шампионъ по шахматъ при женитѣ, привлѣче внимание отъ самото начало. Остроумията на черно-бѣла тематика обаче достигнаха пика си, когато Трифоновъ заяви, че именно Стефанова ще е кандидатътъ за министъръ-прѣдседатель на „Има такъвъ народъ“. На нея се пада честьта да получи единъ листъ хартия отъ президента Руменъ Радевъ, за да му го върне „на секундата“ по думитѣ на Слави Трифоновъ.
Когато царьтъ е въ ѫгъла и пѣшката има шансъ да напрѣдне и да стане царица, е странно да обърнешъ дъската и да съборишъ всички фигури.
– Мария Капонъ, „Изправи се! Мутри, вънъ!“
Ходътъ на Слави Трифоновъ обаче е абсолютно логиченъ, макаръ и послѣдицитѣ отъ него да сѫ неясни. Друго е ясно – съ настоящия съставъ на Народното събрание промѣна не може да бѫде постигната. Това си пролича вече нѣколкократно, напримѣръ въ подкрѣпата за Гешевъ, която изразиха сплотено „партиитѣ на статуквото“.
КЪМЪ НОВИ ИЗБОРИ ПРѢЗЪ ЮЛИ
Заговори се, че новитѣ парламентарни избори ще сѫ юли мѣсецъ, защото третиятъ мандатъ за съставяне на правителство нѣма какъ да успѣе. Слѣдва служебно правителство на президента и новъ вотъ. Самото служебно правителство ще управлява, разбира се, до излѫчване на ново редовно правителство. Стига такова да бѫде наистина излѫчено. Междуврѣменно есеньта ще се състоѭтъ избори за президентъ, само единъ участникъ въ които е ясенъ засега – Руменъ Радевъ.
Радевъ има право да даде третия мандатъ на която партия прѣцѣни самъ. Логично изглежда той да отиде у БСП. Причинитѣ за това сѫ многобройни. Първо, именно социалиститѣ сѫ трета политическа сила. Второ, тѣ сѫ „родната“ партия на Радевъ – макаръ и да спечели първия си мандатъ като независимъ, той бѣше кандидатурата именно на БСП. Подкрѣпа за втори мандатъ му бѣше вече официално дадена слѣдъ изборитѣ. На трето мѣсто, логично е именно БСП да получи мандатъ за съставяне на правителство, защото „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри, вънъ!“ не го искатъ тоя мандатъ, а ДПС сѫ омразни на всички (и съ право).
Смѣтката на всички изглежда е слѣдната: Радевъ разпуска парламента прѣзъ май и назначава избори слѣдъ два мѣсеца, както е по Конституция, т. е. прѣзъ юли.
ПРИБЪРЗАНО БЪРЗАНЕ
Медии и анализатори може би смѣтатъ малко прибързано. Слѣдъ като ГЕРБ върнаха своя неизпълненъ мандатъ за съставяне на правителство, президентътъ заяви, че иска да даде врѣме на парламента да работи.
„Нѣма опрѣдѣленъ срокъ въ Конституцията между първия и втория мандатъ. Виждате, че парламентътъ заработи енергично, разглеждатъ се важни законопроекти. Българитѣ очакватъ рѣшения, които да бѫдѫтъ взети отъ този парламентъ. Трѣбва да му дадемъ шансъ да свърши полезна работа, за каквато вече има сериозни заяви“ заяви държавниятъ глава на 24 априлъ. Дали тогава вече е знаелъ, че Слави Трифоновъ нѣма да прави правителство? Съ сигурность. Това му е било казано още на 19 априлъ по врѣме на консултациитѣ съ парламентарно прѣдставенитѣ групи.
Трѣбва да дадемъ шансъ на този парламентъ да свърши полезна работа.
– Руменъ Радевъ, президентъ на България.
На теория Радевъ би могълъ да чака до есеньта прѣди да врѫчи на „Има такъвъ народъ“ мандата, който тѣ ще му върнѫтъ. Би могълъ дори да чака повече, напримѣръ докато минѫтъ президентскитѣ избори. Ще го направи ли? Съ сигурность не. При избора на Иванъ Гешевъ за главенъ прокуроръ президентътъ сѫщо имаше възможность да протака безкрай, но той изчака едва двѣ седмици.
Уловката е, че докато този парламентъ заседава, министъръ-прѣдседатель остава Бойко Борисовъ.
ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ГЕРБ СЪ ВЪРЗАНИ РѪЦѢ
На 22 априлъ Народното събрание прие рѣшение, съ което забранява на правителството да извършва опрѣдѣлени дѣйствия (нѣкои назначения, разпореждане съ имущество и други). Рѣшението бѣ оформено като „Мораториумъ върху опрѣдѣлени дѣйствия на държавнитѣ органи“. Явно силата му е достатъчно голѣма, защото отъ ГЕРБ скочиха като ужилени и вече сезираха Конституционния сѫдъ (КС), съ искане да обяви мораториума за противорѣчащъ на Конституцията. По принципъ КС не е отъ най-бързо дѣйстващитѣ институции, а рѣшенията му не сѫ ретроактивни. Това означава, че дори и КС да отмѣни рѣшението на Народното събрание, примѣрно прѣзъ май, мораториумътъ и послѣдствията му прѣди това ще сѫ съвсѣмъ законни. А прѣзъ май Борисовъ може вече да е сдалъ мѣстото си на служебенъ министъръ-прѣдседатель.
ГЕРБ съ сигурность не губѭтъ отъ нови избори: резултатътъ имъ едва ли ще падне, много е възможно послушнитѣ имъ „партньори“ отъ ВМРО, ВОЛЯ и други политически изтривалки да влѣзѫтъ въ НС и да имъ донесѫтъ цѣнни и евтини гласове. Друга причина ГЕРБ да не плачѫтъ за XLV Народно събрание е, че именно то започна провѣрка на дѣйностьта на правителството на Борисовъ.
На 23 априлъ вечерьта Мая Манолова, прѣдседателка на парламентарната комисия за провѣрката на Борисовъ, „нахълта“ въ държавната компания „Булгартрансгазъ“ съ искане да ѝ бѫде прѣдоставена на електроненъ носитель цѣлата документация за газовия проектъ „Турски потокъ“, който бѣ построенъ отъ България, безъ да има отбивка по трѫбата. Явно има какво да се крие, защото въ компанията отнѣкѫдѣ се появи министърката на ГЕРБ Теменужка Петкова, за да брани процедури и държавни тайни.
Споредъ Петкова исканата документация е нѣколко хиляди страници, налична е само на хартия и трѣбвало да бѫде прѣдоставена на копия съ подписъ и печатъ „Вѣрно съ оригинала“. То безъ печатъ не може. Цѣлата комисия, която има потенциалъ да трови живота на ГЕРБ, би отишла въ небитието въ момента, въ който Радевъ разпусне народното събрание.
ИЗБОРИ И ПАКЪ БОРИСОВЪ?
Проблемътъ на българскитѣ избори не е механиката, по която се провеждатъ. Съ или безъ видеоизлѫчване на броенето на бюлетинитѣ, нищо нѣма да се промѣни. Проблемътъ е, че нѣма опозиционна партия, която да е способна да изтласка ГЕРБ отъ първото мѣсто. Нѣма и опозиционна коалиция, която да го направи. Отъ друга страна самитѣ ГЕРБ нѣматъ сили за нѣщо близко до собствено мнозинство. Тѣ обаче могѫтъ да разчитатъ на безгръбначни съюзници, каквито имаха въ прѣдния парламентъ цѣли четири години.
Така че когато и да сѫ новитѣ избори, тѣ или ще доведѫтъ Борисовъ на власть или ще накаратъ опозицията да проумѣе, че трѣбва да се обедини. Този пѫть наистина.