Маргарита Желѣзкова, политологъ: Българскитѣ граждани нѣматъ погледъ върху истинския процесъ, който може да доведе до образуване на правителство
Чете се за 9 минути
Споредъ Желѣзкова продължителнитѣ прѣговори за правителство не означаватъ непрѣмѣнно нестабилность – стига да се прѣговаря за политика, а не за пари и длъжности
Маргарита Желѣзкова е прѣподаватель по политология въ университета Твенте въ гр. Енсхеде, Нидерландия, кѫдѣто живѣе отъ 1993 г. Занимава се съ изслѣдователска дѣйность. Специализирала е въ САЩ. Понастоящемъ е общински съвѣтникъ отъ листата на партия „Демократи 66“ въ Енсхеде, градъ съ размѣра на Стара Загора.

Г-жо Желѣзкова, прѣди по-малко отъ мѣсецъ се проведоха парламентарни избори въ Нидерландия. Има ли сходства между политическото положение въ тази страна и въ България?
Притѣснява ме разкѫсаностьта на новото народно събрание. Това, разбира се, е тенденция въ европейски мащабъ. Въ Нидерландия, на изборитѣ прѣди мѣсецъ, сѫщо участваха рекорденъ брой партии и много отъ тѣхъ влѣзоха въ парламента. Общо 17 партии си дѣлѭтъ 150 депутатски мѣста. Тази раздробеность я има и на общинско ниво – въ Енсхеде има 39 общински съвѣтници отъ 13 партии. Не може да сѫществуватъ 13 различни визии за обществото!
Политическата разпокѫсаность е тенденция въ Европа, но не може да сѫществуватъ 13 различни визии за обществото.
– Маргарита Желѣзкова, политологъ.
Въ България процесътъ е крайно тревоженъ. Става въпросъ за нѣкаква смѣсь от икономически интереси, търсене на прѣдставителство за голѣми групи хора и модата политиката да се прѣдставя като сблъсъкъ на личности. Още прѣди резултатитѣ отъ изборитѣ да сѫ били обявени, всички започватъ да се каратъ и да казватъ съ кого нѣма да управляватъ. Прѣди изборитѣ не е ясно съ кого ще се управлява, слѣдъ тѣхъ сѫщото.
На какво се дължи успѣхътъ на „Има такъвъ народъ“, които измѣстиха БСП като втора политическа сила?
Нѣкои се съмнѣваха въ успѣха на Слави Трифоновъ. Не знаѭ кѫдѣ сѫ били прѣзъ послѣднитѣ десеть години, обаче. Като изключително извѣстна личность, Трифоновъ явно може да мобилизира много хора. Той се вписва въ едно развитие общо за всички европейски държави – възходътъ на популисткитѣ партии.
Най-явната успоредица е съ движението „Петь звѣзди“ въ Италия. Платформата му напомня и за холандската „Форумъ за демокрация“, която, поне на хартия, много държи на чести допитвания до гражданитѣ, т.е. прѣка демокрация. Терминътъ „популизъмъ“ обаче трѣбва да се употрѣбява прѣдпазливо. Този етикетъ често бива лѣпванъ на коя да е извънсистемна партия. Партията на Слави Трифоновъ е популистка, доколкото никой не знае каква точно политика ще води тя. Тя просто обира гласоветѣ на онѣзи, които виждатъ въ нея нѣщо „друго“. Но този филмъ въ България вече сме го гледали много пѫти: излиза нѣкаква нова партия и всички проектиратъ върху нея желания и въжделения.
„Има такъвъ народъ“ обира гласоветѣ на онѣзи, които виждатъ въ нея нѣщо друго. Но този филмъ въ България вече сме го гледали.
– Маргарита Желѣзкова, политологъ.
Пластоветѣ въ Европа се размѣстватъ изключително много – трѣбва да бѫдемъ внимателни какъвъ видъ демокрация искатъ хората. Но нѣкакъ смѣшно е да отивашъ на избори по системата на прѣдставителната демокрация и да носишъ платформа за прѣка демокрация. Има противорѣчие. Абсолютно неосѫществимо е цѣлата машина на прѣдставителната демокрация да бѫде унищожена и замѣстена съ прѣки допитвания до гражданитѣ.
Сравнявайки съ подобни формации въ други европейски държави, смѣтамъ, че парламентарната група на „Има такъвъ народъ“ нѣма да бѫде устойчива. Въ нея сѫ събрани всѣкакви хора, съ всѣкакви идеи и цели. Едни отъ тѣхъ сѫ идеалисти, други службогонци... Това е една политически аморфна партия, която тепърва ще има нужда отъ политическа дисциплина, за да може изобщо да функционира.
Партията на Вилдерсъ въ Нидерландия, напримѣръ, изобщо не е партия. Тя е сдружение – въ него лидерътъ коли и бѣси, става каквото той рѣши. Друга лидерска партия – „Форумъ за демокрация“ на Тиери Бодè – бѣ разтърсена отъ антисемитски скандалъ. Нѣкои напуснаха, послѣ се върнаха... Караха се, сдобряваха се... Този видъ циркове очаквамъ да ги има и въ България.
Добрѣ ли е, че „патриотичнитѣ“ формации не успѣха да влѣзѫтъ въ парламента, въпрѣки че заедно иматъ около 9%?
Темата за „патриотичнитѣ“ формации е много сложна. Много добрѣ, че тѣхъ ги нѣма въ новия парламентъ. Тѣзи партии успѣха да ядосатъ много хора – включително и менъ – съ лични обиди, съ много крайни изказвания и съ крайно врѣдни вѫтрѣшно- и външнополитически рѣшения. Отъ друга, какъвъ вотъ обиратъ тѣзи „патриотични“ формации? За тѣхъ гласуватъ и недоволнитѣ отъ Европейския съюзъ, и тѣзи съ носталгични настроения...
Защо обаче тѣзи партии ги нѣма въ парламента? Донѣкѫдѣ защото „нормалнитѣ“ партии иззеха риториката имъ и започнаха сѫщо да наблѣгатъ на разни патриотични и националистически елементи. Това важи най-вече за БСП и за ГЕРБ.
„Нормалнитѣ“ партии започнаха сѫщо да наблѣгатъ на разни патриотични и националистически елементи.
– Маргарита Желѣзкова, политологъ.
Демократичнитѣ сили обаче направиха грѣшка, като демонизираха този национализъмъ. Има хора, които се смѣтатъ за честни патриоти – съ цѣлата сложность на това опрѣдѣление. Има много начини да обичашъ родината си. Не всички националисти сѫ антиевропейци, не всички сѫ изостанали. Антипатриотичната риторика обиди часть отъ гражданитѣ – патриотизмътъ бѣше прѣкалено осмѣнъ, прѣкалено окарикатуренъ.
Защо „Демократична България“ печели въ София, а не влиза дори въ челната тройка въ останалата часть отъ страната?
Защото България е страната съ най-голѣмо социално и всѣкакво неравенство въ Европа. Между столицата и всичко останало зѣе огромна пропасть. Тя е въ икономическо, въ културно, въ социално, въ политическо... въ всѣкакво отношение. Къмъ това раздѣление – между столица и провинция, между образовани и необразовани, между богати и бѣдни, между българи и роми – се добави и раздѣлението между българи въ България и българи въ чужбина. То отдавна се използва. Раздѣленията се задълбочаватъ и азъ не виждамъ обединяваща платформа.
Всички искаме да има правова държава, да има законность, да има прозрачность. Нѣщата обаче сѫ свързани – като нѣмашъ какво да ядешъ, нѣма да мислишъ за реформа въ правосѫдието. И мазоли да хванемъ на езицитѣ отъ повтаряне, че има нужда отъ правова държава, хората пакъ си виждатъ нѣщата по другъ начинъ. Мислѫ, че трѣбва да разберемъ, че „системата“ нѣма да се рѣши съ едни революционни избори. Тази „система“ е изградена на основитѣ на другата, неразрушената система отъ прѣди 1989 г. и не ми се вѣрва да мине съ едно „метене“ на „боклуци“.
Ще има ли все пакъ правителство?
Хипотезата „Има такъвъ народъ“, „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри, вънъ!“ да излѫчѫтъ правителство ми се струва крайно невѣроятна прѣдвидъ историята и платформитѣ на тѣзи партии и коалиции. Защо ще се събиратъ? Какво точно ще правѭтъ заедно? Не може програмата на едно управление да е „Айде да свалимъ Бойко“. Трѣбва позитивна платформа, която да обединява и тя не е само въ смѣната на структуритѣ. Напримѣръ климатичнитѣ промѣни въ Нидерландия сѫ една отъ основнитѣ теми въ прѣговоритѣ. А у насъ „еколозитѣ“ сѫ все още нѣкаква екзотика едва ли не. Хубаво е, че зеленитѣ влѣзоха въ парламента, все пакъ.
Не искамъ да гадаѭ – политически врачки въ България има достатъчно, тѣ стоѭтъ и правѭтъ нѣкакви смѣтки тамъ. Възприемамъ позицията на политолога като научна, а не като човѣкъ, който да влияе на общественото мнѣние. Нѣма да градѭ нѣкакви сложни теории, а ще се ограничѫ да говорѭ отъ нѣкаква дистанция и само за нѣща, които знаѭ. Затова прѣдпочитамъ да направѭ паралелъ съ процеса, който тече въ Нидерландия. Ситуацията е доста сходна съ българската. Партия на досегашния премиеръ Рюте спечели и пакъ е най-голѣма. Слѣдъ това стана единъ голѣмъ скандалъ – Рюте бѣ хванатъ да лъже – и въ момента шансоветѣ да състави четвърто правителство сѫ нищожни. Никой не иска да управлява съ него. Но като най-голѣма партия, той не може да бѫде заобиколенъ.
Втората сила сѫ „Демократи 66“, които сѫ центристка партия и за да управляватъ, имъ трѣбва и „дѣсно“ крило. А лѣвитѣ партии загубиха много на тѣзи избори, всѣка по различни причини. Приликитѣ съ България сѫ много – и тукъ се правѭтъ нѣкакви смѣтки, но въ сѫщото врѣме се водѭтъ и сериозни прѣговори за политики. Доколкото ми е извѣстна българска дѣйствителность, обаче, у насъ вѣроятно въ момента се водѭтъ други разговори, за съвсѣмъ различни нѣща.
Продължителното образуване на правителство не е непрѣмѣнно нестабилность.
– Маргарита Желѣзкова, политологъ.
Продължителното образуване на правителство не е непрѣмѣнно нестабилность. Въпросътъ е какво точно се прави въ това врѣме – дали се водѭтъ пазарлъци за пари и длъжности, или се говори за принципи и по сѫщество. Въ нидерландската политическа традиция, коалицията винаги е била нѣкаква срѣдна стойность на политикитѣ на партиитѣ, които я образуватъ.
Българскитѣ политици обаче сѫ много по-радикализирани и много трудно ще се намѣрѭтъ обединяващи точки. Нови избори сѫ много вѣроятни, но не и задължителни. Не е изключено нѣкакво споразумѣние да бѫде постигнато – българскитѣ партии сѫ фасадни, задъ тѣхъ стоѭтъ икономически интереси. Може би именно по тази линия нѣкои ще си стиснѫтъ рѫцѣтѣ и ще се разберѫтъ.
Българскитѣ граждани нѣматъ погледъ върху истинския процесъ, който може да доведе до образуване на правителство.
– Маргарита Желѣзкова, политологъ.
Българскитѣ граждани нѣматъ погледъ върху истинския процесъ, който може да доведе до образуване на правителство. Докато въ Нидерландия има прозрачность на политическия процесъ, която е абсолютно немислима въ България.
Нѣкои виждатъ като основна задача на новия парламентъ промѣна на изборния кодексъ. Нужно ли е това наистина?
Говори се за промѣна въ механиката на гласуване. „Дай да направимъ електронно гласуване, дай да направимъ пощенско гласуване“. Гласуването обаче е единъ социаленъ процесъ. Нужно е на избори да се говори за политика, за платформи, а не да се усъвършенства механиката на гласуването.
Нужно е на избори да се говори за политика, за платформи, а не да се усъвършенства механиката на гласуването.
– Маргарита Желѣзкова, полигологъ.
На нидерландскитѣ избори се гласува съ хартия и моливъ. Държава, която въ технологично отношение е на свѣтлинни години прѣдъ България, не е въвела електронно гласуване. Съ технически подобрения нѣма да се подобри качеството на изборния процесъ. Който иска да лъже, винаги ще намѣри начинъ да го прави. Онѣзи 50%, които не гласуваха на тазгодишнитѣ избори, нѣма да го направѭтъ дори и да има електронно и пощенско гласуване.
Положението въ България е тѫжно, защото само една шепа хора се опитватъ да правѭтъ нѣщо.