Димитъръ Гочевъ („Продължаваме промѣната“): Парламентътъ трѣбва да работи дори и да не може да състави правителство
Чете се за 5 минути
Политическото кредо на кандидатъ-депутата е: свобода за прѣдприемчивитѣ и протегната рѫка за нуждаещитѣ се.
Димитъръ Гочевъ е адвокатъ, прѣподаватель въ Юридически факултетъ на Софийския университетъ. За изборитѣ на 14 ноември е кандидатъ-депутатъ отъ листата на „Продължаваме промѣната“ въ 24 МИР, София, преференция 108.
Български Освѣдомитель: Отъ кого и какъ дойде прѣдложението да бѫдете въ листата на „Продължаваме промѣната“ за изборитѣ на 14 ноември?
Отъ Лена Бориславова, която е часть отъ юридическия екипъ на „Продължаваме промѣната“ и съ която сме работили въ миналото. Обади се първо за да обсѫдимъ конкретенъ правенъ въпросъ. Извѣстно врѣме слѣдъ това прѣдложи и да се включѫ като кандидатъ.
Б. О.: Защо приехте прѣдложението?
Първоначално не бѣхъ положително настроенъ и отказахъ. Разговаряхме още, обсѫдихъ съ сѣмейството си, съ колеги и съ приятели. За менъ основниятъ въпросъ бѣше дали могѫ да се довѣрѭ на този екипъ и на тѣзи хора. Ще бѫдѫтъ ли тѣ смислени, независими, борбени? Прѣцѣнихъ, че могѫ да се довѣрѭ - затова приехъ поканата, рѣшихъ да се довѣрѭ и „да скочѫ“. Всѣки день се убѣждавамъ, че бѣше правилното рѣшение.
Б. О.: Водачъ на листата въ Вашия МИР е Кирилъ Петковъ. Какъ ще съберете преференции?
Не мислѭ много по този въпросъ. Повече съмъ отборенъ играчъ, надѣвамъ се да успѣѭ да помогнѫ за доброто прѣдставяне на цѣлия екипъ.
Б. О.: Лидерска партия ли е „Продължаваме промѣната“?
„Продължаваме промѣната“ събира доста силни индивидуалности, хора съ мнѣние и позиция. Не съмъ сигуренъ, че е възможно при тази конфигурация да се развие като класическа „лидерска“ партия, подобно на ГЕРБ. Въ момента обществото познава най-вече Кирилъ Петковъ и Асѣнъ Василевъ, но задъ тѣхъ стои солиденъ екипъ - това ще става все по-очевидно за всички съ врѣмето.
Б. О.: Мнозина сравняватъ бързия възходъ на „Продължаваме промѣната“ съ успѣха на „Има такъвъ народъ прѣзъ априлъ и юли. Какви сѫ разликитѣ между двата проекта?
Не съмъ сигуренъ, че можемъ да говоримъ за бързъ възходъ на ИТН. Отъ много врѣме се знае, че Слави има политически амбиции, които започнаха съ организирания отъ него референдумъ. Така че споредъ менъ успѣхътъ на ИТН бѣше резултатъ отъ плавно и добрѣ планирано идване на политическата сцена.
Искаме прѣмахване на фигурата на главния прокуроръ.
Двѣтѣ формации се различаватъ по толкова много нѣща, че не знамъ откѫдѣ да започнѫ. Програмитѣ сѫ много различни - и за сѫдебна система, и за икономическа политика, за здравеопазването. Напримѣръ, при сѫдебната реформа ние искаме прѣмахване на фигурата на главния прокуроръ. ИТН искатъ запазване на главния прокуроръ, но да се избира по различенъ начинъ, чрѣзъ избори.
Има разлика и въ цѣлостния подходъ. Слави Трифоновъ е единъ отъ най-успѣшнитѣ прѣдприемачи въ историята ни. Хората очакваха да прѣнесе опита и хъса си на политическата сцена, но това не се случи - прѣдпочете да остане на заденъ планъ.
Въ „Продължаваме промѣната“ такова скриване едва ли е възможно - всички сме на първа линия и се раздаваме.
Б. О.: Какво е Вашето политическо кредо? Дѣсенъ ли сте?
Дѣсната идея - въ смисълъ на „малка“ държава и ограничени регулации - е много привлѣкателна за всѣки младъ и здравъ човѣкъ, който иска да се докаже. Работишъ денонощно и се надѣвашъ, че държавата ще постави възможно най-малко прѣчки прѣдъ мечтитѣ ти. Затова дѣсната идея много ми харесваше, когато тепърва търсѣхъ реализацията си.
Държавата трѣбва да намали бюрокрацията.
Продължавамъ да вѣрвамъ, че държавата трѣбва да намали бюрокрацията и даде свобода на прѣдприемчивитѣ хора да успѣватъ съ честенъ трудъ и добри идеи.
Но сѫщеврѣменно мислѭ, че като общество сме длъжни да се грижимъ за онѣзи, които изпитватъ трудности - било то заради болесть или икономически несполуки. Необходима е солидарность, така че всѣки да има спокойствието, че при нормални житейски затруднения нѣма да изпадне задъ борда.
Така че кредото ми е това: свобода за прѣдприемчивитѣ и протегната рѫка за нуждаещитѣ се.
Напослѣдъкъ „дѣсенъ“ се разбира като социално консервативенъ човѣкъ, на когото му липсва състрадание.Такъв „дѣсенъ“ никога не съмъ билъ, нѣма и да бѫдѫ.
Има и още нѣщо. Напослѣдъкъ „дѣсенъ“ се разбира и по другъ начинъ - като социално консервативенъ човѣкъ, на когото му липсва състрадание и милосърдие. Коравосърдеченъ къмъ различнитѣ и малцинствата. Такъв „дѣсенъ“ никога не съмъ билъ, нѣма и да бѫдѫ.
Б. О.: Трѣбва ли новиятъ да парламентъ да твори закони и да назначава на отговорни длъжности (управитель на БНБ, конституционенъ сѫдия…), ако не може да състави правителство?
Да, това е задължително. Държавата ни е изградена съ идеята, че имаме постоянно дѣйстващъ парламентъ - безъ него всичко е обречено на бавенъ разпадъ. Много рисково е важни институции, на които се крѣпѭтъ цѣли индустрии (като БНБ), да бѫдѫтъ оставени на самотекъ. Затова парламентътъ трѣбва да свърши възможно най-много работа докато заседава, безъ значение дали ще се формира правителство или не. Това е въ интересъ на всички.
Б. О.: Вие сте юристъ. Какви биха били Вашитѣ първи законодателни инициативи?
За менъ е много важно да започнемъ сѫдебната реформа - най-добрѣ още въ първия день на работа на НС. Това означава поне премахване на т.нар. специализирано правосѫдие, въвеждане на сѫдебенъ контролъ върху актоветѣ на прокуратурата, ограничаване правомощията на главния прокуроръ.
Искамъ да започнѫ съ постепенно въвеждане на принципитѣ и институтитѣ на Зелената сдѣлка.
Въ сферата на околната срѣда и енергетиката искамъ да започнѫ съ постепенно въвеждане на принципитѣ и институтитѣ на Зелената сдѣлка. Първото ми прѣдложение въ тази область би било за въвеждане въ нашето законодателство на т.нар. „общности за възобновяема енергия“, което да доведе до облекчаване на режима за производство на електрическа енергия отъ възобновяеми източници.
Б. О.: Въ коя парламентарна комисия бихте искали да участвате?
Комисията по правни въпроси и Комисията по външна политика.
Б. О.: Кои сѫ основнитѣ грѣшки на прѣдходнитѣ парламенти, които ще положите лично усилия да се избегнѫтъ този пѫть?
Приемаха се лобистки закони, безъ обществено обсѫждане, понѣкога безъ мотиви и безъ оцѣнка на въздѣйствието. Това сѫ порочни практики, които трѣбва да спрѫтъ.
