Откриване на XLVI Народно събрание – по-скучно и по-нормално
Чете се за 7 минути
Три мѣсеца по-късно, новиятъ парламентъ започна работа въ изключително сходенъ съставъ, но безъ емоции.
На 21 юли въ 9 ч. бѣ открито новото XLVI Народно събрание, подъ прѣдседателството на най-възрастния депутатъ, отново Мика Зайкова. Продължилото по-малко отъ три часа заседание прѣмина при спокойна обстановка, безъ емоции или изненади. Трудно би могло да се говори дори за напрежение. Единствената щипка соль бѣ изказването на Георги Кадиевъ (БСП), който обясни защо е гласувалъ противъ кандидатурата на Ива Митева (ИТН) за прѣдседатель на парламента. До смѣхъ доведе лапсусътъ на Тошко Йордановъ и Мустафа Карадаѭ, които се обърнаха къмъ „президента Първановъ“ – споменъ, може би, за едни врѣмена, които имъ липсватъ.
ПРИСѪТСТВИЕ НА СЛУЖЕБНОТО ПРАВИТЕЛСТВО, НО БЕЗЪ РѢЧЬ НА РАДЕВЪ
Заседанието се проведе въ историческата сграда на Народното събрание – залата въ бившия партиенъ домъ, кѫдѣто ГЕРБ бѣха прѣмѣстили парламента – вече е лошъ споменъ. Този пѫть, за разлика отъ априлъ мѣсецъ, системата за гласуване бѣше монтирана и това позволи заседанието да прѣмине по-спокойно и дѣлово.
На отреденото му мѣсто и въ пъленъ съставъ присѫтстваше правителството – този пѫть служебно. Припомняме, че прѣзъ априлъ правителстовото на Бойко Борисовъ не се яви на откриването на парламента, а депозира оставката си въ дѣловодството. Това бѣше дало поводъ на прѣдседателстващата Мика Зайкова да изтъкне позорното поведение на ГЕРБ.
Заседанието започна съ кратка рѣчь на Мика Зайкова. Тя обърна внимание на желанието за промѣна, на липсата на ясно мнозинство и на ниската избирателна активность. Президентътъ Радевъ не направи обръщение – говориха прѣдставители на шестьтѣ парламентарни формации.
„ИМА ТАКЪВЪ НАРОДЪ“ – ПРАВИТЕЛСТВО ДО ДВѢ СЕДМИЦИ ИЛИ НОВИ ИЗБОРИ
Този пѫть пръвъ взе думата Тошко Йордановъ отъ „Има такъвъ народъ“, най-голѣмата група въ новия парламентъ. Той отново бѣше кратъкъ, давайки заявка за правителство до двѣ седмици или нови избори. Макаръ и смекченъ, тонътъ на ултиматумъ остава. Ясно е, че партията на Слави иска, безъ да обѣщава – ако не бѫде гласувано за нейния проектъ, тя нѣма да подкрѣпи чуждъ.
ГЕРБ – ЛАЙ НА ВЪРЗАНО КУЧЕ
За бившитѣ управляващи говори отново Десислава Атанасова. Нейното изказване бѣше най-дългото и може да се обобщи като безсмислено. Слѣдъ като честити побѣдата на „Има такъвъ народъ“, тя каза, че не разчита резултатитѣ отъ изборитѣ като побѣда за нѣкого. Тя продължи съ нелогичнитѣ изявления, като каза, че ГЕРБ нѣма да е опозиция на никоя политическа сила, но ще е опозиция на управляващитѣ. Все въ този духъ, Атанасова заяви, че ГЕРБ сѫ противъ приватизацията и намаляването на данъцитѣ (за които заговориха „Има такъвъ народъ“ едва слѣдъ изборитѣ), защото това е „неолиберална, а не дѣсна политика“.
Намаляването на данъцитѣ не е дѣсна политика.
– Десислава Атанасова, ГЕРБ
Покрай всички спрѣчквания между служебния министъръ Кацаровъ и директори на болници, ГЕРБ явно сѫ рѣшили, че това е слабото мѣсто, по което трѣбва да удрятъ. Поради тази причина, Атанасова изрази мнѣние, че служебното правителство е провалило ваксинацията, руши болници, разтурило е НОЩ (Националенъ оперативенъ щабъ, който бѣше разпуснатъ отъ Борисовъ слѣдъ изборитѣ на 4 априлъ). Тя спомена дори пенсионирането на Тодоръ Кантарджиевъ.
Както и прѣзъ априлъ, Атанасова завърши съ фарисейското „Богъ да пази България“.
БСП – НЕ СМЕ ОТЪ СТАТУКВОТО, А ВИЕ НЕ СТЕ ИЗВЪНСИСТЕМНИ
Корнелия Нинова отъ БСП изтъкна, че партията ѝ има социални приоритети – образование, борба съ бѣдностьта (впрочемъ, всички партии изглежда сѫ на мнѣние, че България е бѣдна). Тя посочи, че ако партията ѝ получи третия мандатъ за съставяне на правителство, би прѣдложила кабинетъ близъкъ до служебния.
Нинова отдѣли врѣме да обясни на „Има такъвъ народъ“, че не сѫ нито партия на протеста, нито извънсистемна. Споредъ нея партия, която е имала прѣдседатель на парламента вече е часть отъ политическата система.
Споредъ БСП най-голѣмото прѣдизвикателство си остава разграждането на модела на ГЕРБ. Нинова заяви, че партията на Борисовъ е узаконила корупцията и така я е направила ненаказуема. Нинова спомена и за сѫдебна реформа.
„ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“ – ЗА УКРѢПВАНЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ СУВЕРЕНИТЕТЪ
Отъ името на коалиция „Демократична България“ отново говори Христо Ивановъ. Споредъ него нѣма ясна формула за управление, а приоритетитѣ сѫ борба съ пандемията, планътъ за възстановяване, актуализацията на бюджета, българитѣ въ чужбина и сѫдебната реформа. Ивановъ заяви, че етикетитѣ „партии на промѣната“ или „партии на протеста“ нѣматъ смисълъ, ако не сѫ съчетани съ конкретни дѣйствия.
Корупцията суспендира републиката.
– Христо Ивановъ, ДБ
За „Демократична България“ корупцията е първи проблемъ, защото тя „суспендира републиката“ и иззема суверенитета отъ народа. Срамъ е, че България не можа да попълни квотата си въ Европейската прокуратура, че нѣма енергиенъ суверенитетъ и модерна армия. Ивановъ бѣше единствениятъ прѣдставитель на партия, който спомена за влизането на Сѣверна Македония въ Европейския съюзъ, безъ обаче да изкаже ясна теза.
По темата за сѫдебната реформа, на която „Демократична България“ твърдо държи, Ивановъ констатира отсѫтствието на главния прокуроръ Иванъ Гешевъ отъ залата. Той заяви, че „трѣбва да покажемъ, че нѣма безотговорни носители на публична власть“, атакувайки отново главния прокуроръ.
Въ прѣдния парламентъ „Демократична България“ скоростно внесе множество законопроекти, огромна часть отъ които дори не бѣше разгледана. Този пѫть коалицията ще заложи на диалога съ другитѣ партии. Ивановъ завърши съ „Господь да ни е на помощь“.
ДПС – СЪ ПОЗДРАВИ КЪМЪ МЮСЮЛМАНИТѢ И НАПАДКИ СРѢЩУ „ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“
ДПС винаги намира поводъ да се обърне конкретно къмъ българскитѣ мюсюлмани. И този пѫть, като и прѣзъ априлъ мѣсецъ, Мустафа Карадаѭ се сѣти за мохамедански праздникъ, който да честити на събратята си по вѣра. По този начинъ ДПС за пореденъ пѫть се афишира като партия, за която се гласува поради идентичность – била тя етническа, или вѣрска. Въ останалата часть отъ злѣ прочетеното си обръщение, формалниятъ лидеръ на ДПС отправи саркастични нападки къмъ „Демократична България“ и произнесе мантрата за „експертния потенциалъ“. По всичко личи, че ДПС нѣма търпѣние отново да е въ властьта.
„ИЗПРАВИ СЕ“ – АКО ТРѢБВА, ПАКЪ ЩЕ ПРОТЕСТИРАМЕ ПО ПЛОЩАДИТѢ
Отъ всички говорили днесъ, само Тошко Йордановъ и Мая Манолова дадоха впечатление за свободна рѣчь, безъ четене отъ листъ. Тя обясни промѣната на името на формацията си – „Изправи се! Мутри, вънъ!“ става на „Изправи се БГ! Ние идваме!“ – вече не е достатъчно да се призовава мутритѣ да излѣзѫтъ, трѣбва за това да бѫдѫтъ прѣдприети дѣйствия.
Манолова успѣ да легитимира формацията си като истински протестна – „нищо нѣма да ни спре да се върнемъ на площадитѣ, ако тукъ се готви подмѣна на волята на протеститѣ“. Споредъ нея именно такава е народната воля – протестнитѣ формации да се обединѭтъ. Поради тази причина „Изправи се“ иска диалогъ съ „Има такъвъ народъ“ и „Демократична България“. Манолова се позова на доклада на Европейската комисия за върховенството на закона, публикуванъ прѣди нѣколко дни, и се обяви за сѫдебна реформа. Тя припомни и за консенсуса за прѣизчисляването на пенсиитѣ въ прѣдния парламентъ, който така и не се прѣвърна въ дѣла, поради краткия животъ на събранието.
ИВА МИТЕВА – ПРѢИЗБРАНА ЗА ПРѢДСЕДАТЕЛЬ НА НС
Заседанието продължи съ изборъ на прѣдседатель – Ива Митева (ИТН), която вече заемаше поста въ прѣдния парламентъ. Срѣщу нея бѣ издигнатъ Кристианъ Вигенинъ отъ БСП, което създаде нѣкакво впечатление за състезание. За Митева гласуваха 137 народни прѣдставители, 99 се въздържаха, а единъ бѣ противъ – Георги Кадиевъ (БСП). Той направи изявление отъ трибуната, съ което обясни вота си.
Гласувайки противъ кандидатурата на Митева, Кадиевъ се обявява противъ подхода на „Има такъвъ народъ“, които правѭтъ прѣдложения безъ съгласуване съ другитѣ партии, безъ търсене на подкрѣпа. Споредъ него нѣма партии на статуквото – има хора на статуквото; нѣма корумпирани партии – има корумпирани хора.
Познавамъ хора отъ ГЕРБ и ДПС, които не сѫ корумпирани.
– Георги Кадиевъ, БСП
Кадиевъ обърна внимание какъ безъ пресконференцията на „Има такъвъ народъ“ на 16 юли, седмица слѣдъ изборитѣ, никой е нѣмало да научи, че тѣ възнамѣряватъ да приватизиратъ Българската банка за развитие и др., защото тѣзи нѣща ги нѣма въ никоя програма за управление. По този начинъ Кадиевъ изобличи неподготвеностьта на партията на Слави, която изисква, но не обѣщава. Той заяви, че не е редно да се дава carte blanche за правителство, безъ да е имало прѣдварителни обсѫждания, безъ да е ясно какво ще прави то изобщо.
Заседанието завърши съ изборъ на зам.-прѣдседатели, парламентарни секретари и други бързи процедури. Слѣдващото заседание е насрочено за четвъртъкъ 22 юли.