Фронтътъ срѣщу Гешевъ укрѣпва
Чете се за 6 минути
Слѣдъ изборитѣ правосѫдниятъ министъръ Янаки Стоиловъ внесе прѣдложение за освобождаване на Иванъ Гешевъ отъ поста главенъ прокуроръ. То бѣ разгледано отъ ВСС на 21 юли и коментирано въ парламента.
Още отъ назначаването на служебното правителство въ срѣдата на май министърътъ на вѫтрѣшнитѣ работи Бойко Рашковъ не крие неприязъньта си къмъ главния прокуроръ Иванъ Гешевъ. На 3 юни министърътъ отказа покана за срѣща отъ Гешевъ и то съ думитѣ „Ще се отзовѫ на покана на слѣдващия главенъ прокуроръ“. Прави впечатление, че слѣдъ изборитѣ на 4 априлъ, главниятъ прокуроръ като цѣло се сниши и се отказа отъ изобилното медийно присѫтствие, което демонстрираше прѣди.
По врѣме на прѣдизборната кампания за изборитѣ на 11 юли, Рашковъ нееднократно обвини държавното обвинение въ бездѣйствие срѣщу изборнитѣ измами. На 16 юли пъкъ правосѫдниятъ министъръ Янаки Стоиловъ внесе въ Висшия сѫдебенъ сѫдъ (ВСС) искане за прѣкратяване на правомощията на Гешевъ. То бѣ придружено съ докладъ отъ 108 стр., изготвенъ отъ Рашковъ прѣди повече отъ година. Както стана ясно по-късно, Рашковъ билъ подготвилъ материала, но не очаквалъ никакво съдѣйствие отъ правосѫднитѣ министри на ГЕРБ.
Възползвайки се отъ законовитѣ си правомощия, министъръ Стоиловъ свика заседание на ВСС за 22 юли, день слѣдъ откриването на Народното събрание. Единствената точка въ дневния редъ бѣ разглеждане на искането му за уволняване на Гешевъ. Изпрѣварвайки събитията, депутатитѣ Николай Хаджигеновъ и Мая Манолова внесоха още на 21 юли искане за изслушване въ парламента на министритѣ Рашковъ и Стоиловъ. Темата, разбира се, бѣ именно отстраняването на Гешевъ и заседанието на ВСС.
РАШКОВЪ ОБВИНЯВА ГЕШЕВЪ ВЪ КОНКРЕТНИ ПРѢСТѪПЛЕНИЯ
Накратко, докладътъ на Рашковъ съдържа данни за извършени отъ Гешевъ прѣстѫпления, като по този начинъ главниятъ прокуроръ е накърнилъ престижа на сѫдебната власть. Прѣдложението за освобождаването му стѫпва на чл. 129, ал. 3, т. 5 отъ Конституцията, която гласи, че магистратитѣ, включително главниятъ прокуроръ, се освобождаватъ отъ длъжность при „тежко нарушение или системно неизпълнение на служебнитѣ задължения, както и дѣйствия, които накърняватъ престижа на сѫдебната власть“.
По-конкретно, служебнитѣ министри упрѣкватъ Гешевъ въ разгласяване на данни събрани съ СРС (специални разузнавателни срѣдства, т.е. подслушване), медийни изказвания, съ които прѣнебрѣгва презумпцията за невиновность, злоупотрѣба съ Бюрото за защита на свидѣтели, нарушаване на принципа за случайно разпрѣдѣление на дѣлата и др.
Въпрѣки цѣлата конкретика на обвиненията, говорительтъ на Гешевъ, Сийка Милева, заяви още на 16 юли, че прѣдложението било политическо и не съдържало юридически аргументи. Тази теза бѣше защитавана и отъ покорнитѣ на Гешевъ въ ВСС, както и, разбира се, отъ самия него на заседанието провело се на 22 юли.
СЛѢДЪ СЕДЕМЬ ЧАСА РАЗГЛЕЖДАНЕ, ВСС РѢШИ, ЧЕ НЕ МОЖЕ ДА РАЗГЛЕЖДА
Самото заседание продължи надъ седемь часа. Въ днитѣ, които го прѣдшестваха, министъръ Стоиловъ каза, че не очаква този съставъ на ВСС да приеме прѣдложението. Въ сѫщото врѣме, той заяви, че то ще е „изпитание за независимостьта на членоветѣ“ на висшия органъ на сѫдебната власть. Сутриньта, прѣди началото на заседанието, Стоиловъ заяви: „Азъ ще изисквамъ отъ Висшия сѫдебенъ съвѣтъ да се произнесе по сѫщество за основанията за освобождаване на главния прокуроръ“.
До формално произнасяне не се стигна. Неформално, обаче, имаше. Слѣдъ многочасови обсѫждания, които засегнаха всички елементи отъ доклада на Рашковъ, ВСС гласува, че не може да приеме за разглеждане прѣдложението на Стоиловъ. За гласуваха 12, противъ бѣха 8, петима не гласуваха, срѣдъ тѣхъ и Гешевъ. Споредъ ВСС прѣдложението за освобождаване можело да бѫде внесено единствено отъ членове на прокурорската колегия. Както Стоиловъ умѣстно отбѣлѣза, излиза, че Гешевъ може да бѫде уволненъ само по искане на неговитѣ подчинени. Пъкъ да му мислѭтъ, ако все пакъ остане на поста си!
Въ типичния си стилъ на несъобразяване съ дѣйствителностьта и логиката, прокуратурата заяви, че искането на министъръ Стоиловъ е вмѣшателство на изпълнителната власть въ работитѣ на сѫдебната. Той обаче репликира, че „независимость не означава недосегаемость“, а по врѣме на изслушването си въ Народното събрание добави, че би могълъ да сезира Конституционния или Висшия административенъ сѫдъ, за да получи отмѣна на рѣшението на ВСС отъ 22 юли.
Нѣкои бъркатъ независимость съ недосегаемость, а недосегаеми нѣма.
– Янаки Стоиловъ, правосѫденъ министъръ.
Че рѣшението трѣбва да се обжалва смѣта и сѫдия Атанаска Дишева, членъ на ВСС. Тя заяви, е готова и да потърси още четирима свои колеги, за да внесе заедно съ тѣхъ сѫщото прѣдложение.
Министърътъ на правосѫдието като вноситель на това прѣдложение има право да обжалва акта на Висшия сѫдебенъ съвѣтъ.
– сѫдия Дишева, членъ на ВСС.
САМО ДПС БЕЗЪ ВЪПРОСИ ЗА ГЕШЕВЪ
Изслушването на Рашковъ и Стоиловъ се състоя на 22 априлъ. Въпроси бѣха зададени отъ всички парламентарни групи, освѣнъ отъ ДПС, които явно считатъ Гешевъ за толкова независимъ, че дори избѣгватъ да споменаватъ името му.
Най-активни по врѣме на изслушването бѣха БСП, „Демократична България“ и „Изправи се!“. Отъ партията на Слави Трифоновъ зададоха само въпросъ за списъка съ имена на магистрати съ смѣтки и имоти въ чужбина. Рашковъ бѣше обѣщалъ да го разгласи слѣдъ изборитѣ. До оповѣстяване на имена обаче не се стигна – отъ прокуратурата бѣха заявили сѫщия день, че всички провѣрки по списъка сѫ приключили безъ данни за прѣстѫпление.
Интересенъ въпросъ зададе Николай Хаджигеновъ отъ „Изправи се!“ – дали Иванъ Гешевъ има юридическа правоспособность, слѣдъ като излѣзоха съмнѣния въ автентичностьта на дипломата му. Министъръ Стоиловъ прѣпорѫча на депутата да се обърне къмъ Министерството на образованието, което съхранява информация за издадени дипломи.
Цѣлостниятъ тонъ на изслушването бѣше градивенъ. Много отъ въпроситѣ къмъ министритѣ бѣха за това какво трѣбва да се направи, за да има промѣна, какви закони да се приематъ отъ НС. Янаки Стоиловъ каза, че ще даде конкретни прѣдложения въ близкитѣ дни.
РАШКОВЪ СЪ ЗАЯВКА ДА РАЗСЛѢДВА БОРИСОВЪ
Единствениятъ въпросъ, който зададоха ГЕРБ на Рашковъ дойде отъ устата на Тома Биковъ: той пожела да знае кой е подходящъ за главенъ прокуроръ споредъ Рашковъ. Биковъ си спомни за ученическитѣ си години, когато протестиралъ срѣщу Виденовъ и самия Рашковъ.
Това даде поводъ на Рашковъ да даде отговоръ, който прѣдизвика бурни рѫкоплѣскания въ залата. Обръщайки се къмъ Биковъ, той заяви: „За мутренскитѣ 90-тѣ години съжалявам само за едно нѣщо: че не се справихме съ вашия лидер. Но има врѣме. Само ми дайте възможность“.
Съжалявамъ само за едно: че не се справихме съ Бойко Борисовъ.
– Бойко Рашковъ, вѫтрѣшенъ министъръ
Люто ранени, депутатитѣ отъ ГЕРБ се опитаха да вдигнѫтъ скандалъ въ парламентарна зала, но не имъ се получи. По врѣме на изслушването, Рашковъ заяви, че текѫтъ разслѣдвания срѣщу бивши министри на ГЕРБ, а когато става въпросъ за милиарди, задържането подъ стража не може да бѫде изключено.
Когато става въпросъ за милиарди, е близо до ума, че въ единъ моментъ ще се пристѫпи къмъ мѣрка за неотклонение.
– Бойко Рашковъ, вѫтрѣшенъ министъръ.
Още на слѣдващия день слѣдъ изслушването имъ отъ Народното събрание се заговори, че Рашковъ и Стоиловъ може би ще запазѭтъ министерскитѣ си крѣсла и въ новото правителство. Къмъ момента тѣзи твърдения оставатъ въ областьта на спекулациитѣ.