Божановъ: Ако нѣкой рѣши да прѣмахва МЕУ, ще трѣбва да обясни на избирателитѣ защо не иска да вкара държавата въ XXI вѣкъ
Чете се за 4 минути
Министърътъ на електронното управление отчита голѣмъ напрѣдъкъ на електронната идентификация за едва шесть мѣсеца.
Български Освѣдомитель: Господинъ Божановъ, правителството подаде оставка въ понедѣлникъ. Какви сѫ най-важнитѣ подобрения въ електронното управление, които успѣхте да доведете до край въ рамкитѣ на мандата си?
Божидаръ Божановъ: Държавнитѣ органи сѫ консерваривни и голѣми промѣни ставатъ бавно, тъй като изискватъ широко обсѫждане и съгласуване. И това е хубаво – държавата трѣбва да е устойчива и прѣдвидима, а не за шесть мѣсеца да може да бѫде промѣняна изъ основи (защото невинаги промѣната е къмъ добро). Нашата цель е да промѣнимъ доста основни нейни практики. Все пакъ успѣхме да създадемъ изцѣло ново министерство. Това не е проста задача, както прѣдупрѣдихъ и по врѣме на коалиционнитѣ прѣговори, а ефектътъ от нея ще се вижда тепърва. За тѣзи шесть мѣсеца сме по-напрѣдъ съ електронната идентификация отколкото прѣдишнитѣ управляващи за цѣлъ мандатъ – системата вече се изгражда. Подготвихме и редица законопроекти, нѣкои съвмѣстно съ други институции, които остава да бѫдѫтъ внесени въ Народното събрание. Въ оставащитѣ дни на това правителство очаквамъ да публикуваме и данни за всички плащания на държавата отъ 2006 г. досега. Прѣдстои да публикуваме и подробенъ отчетъ на свършеното.
За тѣзи шесть мѣсеца сме по-напрѣдъ съ електронната идентификация отколкото прѣдишнитѣ управляващи за цѣлъ мандатъ.
Стартирахме работата по много голѣмъ брой теми въ на практика всички сектори. Завършването на нѣкои отъ тѣхъ прѣдстои въ слѣдващитѣ шесть мѣсеца, на други – догодина. Постарали сме се важнитѣ нѣща, като електронната идентификация, да могѫтъ да бѫдѫтъ завършени дори и при ново правителство, безъ да се налагатъ активни дѣйствия отъ негова страна.
Б.О.: Какви важни законопроекти биха пропаднали, ако Народното събрание бѫде разпуснато въ близкитѣ седмици?
Б.Б.: Законътъ за електронното управление, въ който правимъ сѫществени измѣнения, които да позволятъ намаляване на бюрокрацията и повишаване на удобството на електроннитѣ услуги, а сѫщо и изпълнението на Планътъ за възстановяване. Въ законътъ за обществените порѫчки предлагаме пълна прозрачность, включително за договори, които сѫ сключени въ рамкитѣ на изключенията отъ законътъ. Съвмѣстно съ други институции – съ МВР подготвихме измѣнения на Законътъ за движение по пѫтищата, за да отпаднѫтъ синь талонъ и стикеръ за гражданска отговорность. Министерството на правосѫдието внася до дни измѣнение на ГПК за електроненъ регистъръ на запоритѣ.
Б.О.: Откѫдѣ идваха най-голѣмитѣ трудности за работата на МЕУ?
Б.Б.: Най-голѣмата трудность дойде отъ това, че трѣбваше да го създадемъ. Това означава мѣсеци работа по устройствени правилници, длъжностни характеристики, рѣшаване на казуси по правоприемството отъ Държавна агенция „Електронно управление“, демаркация на отговорноститѣ съ други министерства, несигурность за служителитѣ. Смѣтамъ, че се справихме добрѣ и бързо и тѣзи трудности не личаха отвънъ - министерството работѣше, а не се оправдаваше съ прѣструктуриране.
Б.О.: Стреми ли се Русия да уязви киберсигурностьта на България? Какъ?
Б.Б.: Русия се стреми да уязви киберсигурностьта на всички западни държави, както и на България. Отговорътъ на въпросътъ „какъ“ изисква влизане въ много технически детайли, но като часть отъ мѣркитѣ за ограничаване на рискътъ блокирахме 45 хиляди руски IP адреса, отъ които е имало опити за злонамѣрена активность. Рускитѣ служби сѫ идентифицирани като т.нар. Advanced persistent threats (APT) – развити устойчиви заплахи. Иматъ дори кодови имена като fancy bear и cozy bear или APT28 и APT29.
Б.О.: Каненъ ли сте въ проектокабинетътъ на ПП, мандатъ бѣше врѫченъ въ петъкъ?
Б.Б.: Имената на министритѣ не сѫ първата стѫпка отъ процесътъ, а послѣдната, когато сѫ ясни подкрѣпата и програмнитѣ цели.
Б.О.: Какъ оцѣнявате вѣроятностьта да има нов кабинет на ПП въ рамкитѣ на настоящото НС?
Б.Б.: Не могѫ да влѣзѫ въ такива прогнози поради динамичностьта на ситуацията. Желанието на „Демократична България“ е да има управление, за да не пращаме страната на четвърти избори въ рамкитѣ на година и половина и то въ разгарътъ на нѣколко сериозни кризи.
Желанието на „Демократична България“ е да има управление, за да не пращаме страната на четвърти избори въ рамкитѣ на година и половина
Б.О.: Много е вѣроятно да бѫде съставено поредно служебно правителство. Има ли вѣроятность да бѫдете часть отъ него?
Б.Б.: Не е обсѫжданъ такъвъ вариантъ, нѣма и такова прѣдложение.
Б.О.: Ще има ли МЕУ и слѣдъ кабинетътъ Петковъ?
Б.Б.: Смѣтамъ, че е задължително. Дори само усилието да унищожишъ министерство нѣма да си струва, още повече такова министерство, което има правомощия по десетки закони. Ако нѣкой рѣши да прѣмахва министерството, ще трѣбва да обясни на избирателитѣ защо не иска да вкара държавата въ XXI век.
Б.О.: При поредни прѣдсрочни избори, какви сѫ прѣдимствата на прѣдизборна коалиция съ „Продължаваме промѣната“?
Б.Б.: Твърдѣ рано е да се говори на тази тема. Ситуацията се промѣня всѣки день и до краятъ на конституционнара процедура могѫтъ да де случѫтъ твърдѣ много събития, които да трѣбва да вземемъ прѣдвидъ. Въ моментътъ цельта ни е да избегнемъ пореднитѣ избори и ще е загуба на врѣме да обсѫждаме какъ да се явимъ на тѣхъ.