Парламентътъ прие френското прѣдложение за Македония
Чете се за 3 минути
Народното събрание гласува одобри проекторѣшението на „Демократична България“. Въ Сѣверна Македония започнаха хилядни протести противъ „българизацията“.
Съ гласоветѣ на 170 депутати отъ „Продължаваме промѣната“, ГЕРБ, ДПС и „Демократична България“ парламентътъ одобри френското прѣдложение за условията, при които Сѣверна Македония ще започне прѣговори за членство въ Европейскиятъ съюзъ. Това се случи на 24 юни, само два дни слѣдъ успѣшниятъ вотъ на недовѣрие срѣщу правителството. По врѣме на дебатитѣ по вотътъ, „Има такъвъ народъ“ припомниха, че сѫ оттеглили довѣрието си отъ министъръ-прѣдседательтъ Кирилъ Петковъ именно защото тайно се опитвалъ да свали българското вето срѣщу Македония.
КАКВО ПРѢДСТАВЛЯВА ФРЕНСКОТО ПРѢДЛОЖЕНИЕ?
Френското прѣдложение е документъ прѣдставенъ отъ френското прѣдседателство на Съвѣта на ЕС, съ който се урежда редътъ, при който Сѣверна Македония може да започне прѣговори за влизане въ съюза. То се състои отъ три части: прѣговорна рамка, заключение и протоколъ. Първата и втората часть се обръщатъ къмъ третата, която е и ключова: това е протоколътъ между външнитѣ министерства на България и Сѣверна Македония. Именно този протоколъ посочва ясно, че е нужно спазване на Договорътъ за добросъсѣдство между двѣтѣ държави. На практика това означава, че югозападнитѣ ни съсѣди трѣбва да изпълняватъ въпросниятъ договоръ като часть отъ условията за приемането имъ въ Европейскиятъ съюзъ. Българското вето за започване на прѣговори отпада, но условията му оставатъ въ прѣговорниятъ процесъ и Сѣверна Македония въ крайна смѣтка трѣбва да изпълни българскитѣ искания.
ПАРЛАМЕНТЪТЪ ЗАДЪЛЖАВА ПРАВИТЕЛСТВОТО
Външната политика на България се осѫществява отъ правителството, но желанието на премиерътъ Петковъ бѣ рѣшение по френското прѣдложение да се гласува въ Народното събрание. По този начинъ депутатитѣ поематъ извѣстна отговорность за дѣйствието. Така се стигна до изработването на проекторѣшения отъ страна на „Демократична България“, ГЕРБ и БСП. Въ крайна смѣтка до гласуване достигна само проектътъ на ДБ, който и бѣше приетъ.
Съ въпросното рѣшение, подкрѣпено и отъ ГЕРБ слѣдъ изказване на лидерътъ имъ Бойко Борисовъ, Народното събрание задължава българското правителство да приеме френското прѣдложение, но слѣдъ като въ него бѫдѫтъ внесени уточнения, срѣдъ които ясно посочване на желанието за вписване на българитѣ въ македонската конституция и ясно посочване, че България не признава сѫществуването на македонски езикъ.
Много отъ факторитѣ въ държавата, които използваха френското прѣдложение като срѣдство за атака срѣщу премиерътъ Петковъ, изведнъжъ започнаха да хвалѭтъ документътъ. Срѣдъ тѣхъ сѫ именно ГЕРБ, но и президентътъ Радевъ, който много спомогна за поддържането на темата въ общественото пространство и за изграждане на отрицателенъ медиенъ образъ на правителството. Въ това отношение Радевъ допринесе за задълбочаването на врѣдната за страната политическа криза.
РЕАКЦИИТѢ ВЪ МАКЕДОНИЯ
Въ Сѣверна Македония новината не бѣ посрѣщната добрѣ. Недоволството идва главно отъ опозицията и отъ президентътъ Стево Пендаровски. Френското прѣдложение бѣ окачествено като пробългарско. Подъ лозунгъ „Не прѣговаряме съ фашисти“ хиляди протестираха въ Скопие съ искане правителството да не приема френското прѣдложение. Ако това се случи, Сѣверна Македония на практика се лишава отъ пѫтьтъ си за европейска интеграция.
Още на 19 юни, прѣди рѣшението на българскиятъ парламентъ, опозиционниятъ македонски лидеръ Християнъ Мицкоски окачестви френското прѣдложение като пѫть къмъ българизация на Македония. Това той заяви прѣдъ десетки хиляди протестиращи въ столицата Скопие. Македонското правителство сѫщо иска рѣшение отъ парламентътъ, за да сподѣли отговорность съ него.
Въ единъ моментъ изглеждаше, че отношенията между България и Сѣверна Македония ще съборѭтъ правителствата и въ двѣтѣ страни, поне за прѣдъ общественостьта. Добрѣ извѣстно е, че въ дѣйствителность напрегнатитѣ отношения се използватъ като параванъ въ вѫтрѣшнополитическитѣ дрѣзги както у насъ, така и у македонцитѣ.