Членове на ВСС искатъ да отстранѭтъ Гешевъ
Чете се за 5 минути
Главниятъ прокуроръ Иванъ Гешевъ изведнъжъ се оказа persona non grata за довчерашнитѣ си вѣрни съюзници въ политиката и съ сѫдебната власть
По-малко отъ двѣ седмици слѣдъ „покушението“ срѣщу Иванъ Гешевъ, сѫщиятъ се оказа изправенъ прѣдъ много по-сериозна заплаха. На 12 май шестима отъ единадесетьтѣ членове на прокурорската колегия къмъ Висшиятъ сѫдебенъ съвѣтъ (ВСС), внесоха официално прѣдложение за отстраняването му отъ длъжностьта главенъ прокурорър поради „тежко нарушение на служебнитѣ задължения“. За да бѫде прието прѣдложението е необходимо за него да гласуватъ поне 17 отъ членоветѣ на ВСС.
„Тежкото нарушение“, за което става въпросъ, е допускането на анонименъ „израелски експертъ“ до мѣстото на „покушението“ по лично нареждане на Гешевъ. По законъ, дори и главенъ прокуроръ, той нѣма право да дава подобни указания, тъй като разслѣдването се води отъ прокуроръ отъ Софийска градска прокуратура (СГП). Нарушението на Гешевъ е отъ процесуаленъ характеръ и нѣма данни да е повлияло на ходътъ на разслѣдването.
ПРОКУРОРИ СРѢЩУ ГЕШЕВЪ
Веднага слѣдъ „покушението“ срѣщу Гешевъ, състояло се на 1 май, множество прокурори излѣзоха на протестъ въ негова защита, демонстрирайки лоялность и морална подкрѣпа. На 12 май обаче положението бѣше коренно различно. Шестима членове на ВСС поискаха неговото отстраняване отъ длъжность и то за дѣйствия, които бѣха извѣстни и въ моментътъ на тѣхниятъ „протестъ“.
Подписалитѣ прѣдложението сѫ: Калина Чапкънова и Гергана Мутафова (членове на ВСС по прѣдложение на ГЕРБ), Свѣтлана Бошнакова (членъ на ВСС по прѣдложение на БСП), Йордан Стоевъ (прѣдложенъ отъ нѣкогашната коалиция „Обединени патриоти“ на ВМРО, „Атака“ и НФСБ), Георги Кузмановъ и Огнянъ Дамяновъ (избрани отъ прокуроритѣ). Прави впечатление, че на 6 май въ свое участие въ прѣдаване на „Нова Телевизия“, сѫщата Калина Чапкънова защитаваше нуждата отъ допускане на израелскиятъ експертъ.
За да бѫдѫтъ привлѣчени чуждестранни експерти, трѣбва да се касае за тежки прѣстѫпления, които изначално показватъ фактическа сложность. Опитътъ за покушение срѣщу главниятъ прокуроръ е дѣло съ такава сложность.
– Калина Чапкънова (ВСС) на 6 май.
Веднага слѣдъ прѣдложението на шестимата отъ ВСС, за отстраняване на Гешевъ се обявиха и отъ Софийска апелативна прокуратура (САП). На сайтътъ на органътъ бѣше публикувано неподписано съобщение, въ което се говори за „навлизане въ политиката“. Това нѣма нищо общо съ основанието, посочено въ прѣдложението до ВСС. Така става ясно, че срѣщу Гешевъ се води организирано нападение, чиито истински причини оставатъ скрити за обществото. Прѣдставянитѣ публично аргументи сѫ несвързани и объркани.
Подкрѣпяме искането на членоветѣ на Висшиятъ сѫдебенъ съвѣтъ за прѣдсрочно освобождаване отъ длъжность на главниятъ прокуроръ Иванъ Гешевъ. Не одобряваме навлизането на прокуратурата въ политиката, което е въ разрѣзъ съ нейнитѣ законови пълномощия.
– Анонимни прокурори отъ САП.
ПОДЪ КОМАНДА ОТЪ ГЕРБ И ДПС
Внезапното насъскване на прокуроритѣ срѣщу шефътъ имъ, когото тѣ бранѣха въ началото на мѣсеца, явно е дѣло на партийни лидери. На 11 май Мария Габриелъ, която бѣше номинирана за кандидатъ-премиеръ отъ ГЕРБ, обяви, че ако стане наистина министъръ-прѣдседатель, първото ѝ дѣйствие ще е да поиска оставката на Гешевъ.
Първото, което ще направи министърътъ на правосѫдието въ моето правителство, е да внесе въ ВСС искане за освобождаване на главниятъ прокуроръ Иванъ Гешевъ поради уронване на престижътъ на сѫдебната власть.
– Мария Габриелъ на 11 май.
Смѣлото заявление на Габриелъ бѣше мигновено подкрѣпено отъ друга партия, която винаги е защитавала на думи и на дѣла Иванъ Гешевъ – ДПС.
Имате нашата пълна подкрѣпа за тази тема.
– Йорданъ Цоневъ (ДПС) на 11 май.
САРАФОВЪ – БѪДЕЩЪ ГЛАВЕНЪ ПРОКУРОРЪ?
Струва си да се отбѣлѣжи, че първиятъ съюзникъ на Гешевъ, който му заби ножъ въ гърбътъ, бѣ зам.-главниятъ прокуроръ Бориславъ Сарафовъ. Въ деньтъ на „покушението“ именно той говори най-много прѣдъ медиитѣ, описвайки инцидентътъ като опитъ за убийство на Гешевъ, дѣло на „зълъ гений“ и други подобни прокурорски хиперболи. Дотукъ нищо учудващо. Изненадитѣ започнаха нѣколко дни по-късно, слѣдъ като министърътъ на вѫтрѣшнитѣ работи, Демерджиевъ, изобличи много отъ лъжитѣ на Сарафовъ. Тогава зам.-главниятъ прокуроръ започна да праща позиции до БТА, съ които постепенно се разграничи отъ Гешевъ. Сарафовъ успѣ да се изкара жертва на внушенията на Гешевъ, удобно пропускайки да обяснява за своитѣ лични измислици и украшения въ прокурорскиятъ разказъ.
Нѣма да носѭ отговорность за чужди грѣхове. Защо Гешевъ мълча цѣла седмица?
– Бориславъ Сарафовъ на 8 май.
Сарафовъ, който е началникъ на Национална слѣдствена служба, обяви, че ще поиска освобождаването на своятъ замѣстникъ Ясенъ Тодоровъ. Тодоровъ бѣше много активенъ въ медиитѣ въ днитѣ слѣдъ „покушението“ и работѣше за изграждането на образътъ на мѫченикъ на Гешевъ. Сарафовъ изпълни заканата си и на 12 май поиска отъ ВСС да освободи Тодоровъ.
Къмъ моментътъ изглежда напълно вѣроятно ВСС да отстрани Гешевъ отъ постътъ главенъ прокуроръ, а слѣдъ това да задвижи процедура за изборъ на Сарафовъ на неговото мѣсто. Сарафовъ вече е билъ кандидатъ за главенъ прокуроръ прѣзъ 2012 г., когато бѣше избранъ Сотиръ Цацаровъ. Сарафовъ е и обектъ на съмнѣния, слѣдъ като прѣзъ 2019 г. се оказа, че синътъ му е станалъ милионеръ на крѣхката възрасть отъ 21 години и безъ никога да е работилъ.
ОБОБЩЕНИЕ
На 1 май взривъ избухна до колата на главниятъ прокуроръ Иванъ Гешевъ. Различни лица отъ прокуратурата прѣдставиха случаятъ като терористиченъ актъ, целящъ да убие Гешевъ. По-малко отъ двѣ седмици по-късно, всички бивши съюзници на Гешевъ искатъ отстраняването му: ГЕРБ и ДПС заради „уронване на престижътъ на сѫдебната власть“; зам.-главниятъ прокуроръ Сарафовъ и прокурори отъ София заради „политизиране на прокуратурата“; членове на ВСС заради „тежко нарушение на служебнитѣ задължения“.
Прѣзъ цѣлото това врѣме Гешевъ активно мълчи, докато се намира на мистериозно посѣщение въ САЩ.