ЕСПЧ: Възхвалата на Народниятъ сѫдъ не е свобода на словото
Чете се за 2 минути
Европейскиятъ сѫдъ по правата на човѣкътъ отхвърли жалба на социалистътъ Валери Жабляновъ, който си бѣше позволилъ да защитава Народниятъ сѫдъ отъ парламентарната трибуна
Въ краятъ на юни стана ясно, че Европейскиятъ сѫдъ по правата на човѣкътъ (ЕСПЧ) е отхвърлилъ жалба на българскиятъ социалистътъ Валери Жабляновъ срѣщу отстраняването му отъ постътъ зам.-прѣдседатель на Народното събрание слѣдъ като си бѣше позволилъ да защитава срамниятъ „Народенъ“ сѫдъ отъ парламентарната трибуна. Сѫдътъ заявява, че „защитата на Народниятъ сѫдъ не е свобода на изразяването“.
Въпросното събитие датира отъ 1 февруари 2018 г. На тази дата, отредена за почитане на паметьта на жертвитѣ на комунистическиятъ режимъ, Жабляновъ бѣ прочелъ декларация отъ парламентарната трибуна, съ която защитаваше дѣйствията на комунистическата насилническа власть. Въ резултатъ, ГЕРБ и други парламентарни групи, бѣхъ гласували за отстраняването на Жабляновъ отъ постътъ му на зам.-прѣдседатель на НС. По-късно Конституционниятъ ни сѫдъ отхвърли жалба срѣщу това рѣшение на НС и Жабляновъ се е обърналъ къмъ ЕСПЧ.
Въ рѣшението си ЕСПЧ посочва, че въ България сѫществува законъ, съ който комунистическиятъ режимъ е обявенъ за прѣстѫпенъ, слѣдователно възхваляването му е възхваляване на прѣстѫпление.
Народниятъ сѫдъ е трибуналъ, който противорѣчи на най-базовитѣ изисквания за справедливъ процесъ, и се възприема въ България като неразривно свързанъ съ репресиитѣ, извършени отъ комунистическиятъ режимъ.
– Рѣшението на ЕСПЧ.
Нѣколко дни прѣди да излѣзе рѣшението на ЕСПЧ, стана ясно, че българска гражданка, чийто съпругъ е билъ убитъ отъ комунистическиятъ режимъ прѣзъ 1944 г., е завела дѣло срѣщу „журналистътъ“ Петъръ Волгинъ за носталгията му по въпросниятъ „Народенъ“ сѫдъ.
На 1 февруари 2023 г., въ Фейсбукъ Волгинъ бѣ заявилъ „Достатъчно е да погледашъ само десетина минути нѣкой нахаленъ и неуменъ богаташъ като Хампарцумянъ, за да разберешъ защо е трѣбвало да има Народенъ сѫдъ“. Гражданката, понастоящемъ на 102-годишна възрасть, завеща дѣло за неимуществени врѣди и иска запоръ на смѣтката на Волгинъ.
Засега дѣлото не се развива въ нейна полза. Сѫдътъ иска отъ гражданката да приложи трудовиятъ договоръ на Волгинъ, за да докаже, че истинското му име е Петъръ Петровъ Георгиевъ и именно той е лицето, публикувалъ скандалното съобщение въ Фейсбукъ. Странното поведение не е нѣщо ново за българскиятъ сѫдъ.
Припомняме, че 1 февруари е датата на която сѫ произнесени и изпълнени първитѣ смъртни присѫди на „Народниятъ“ сѫдъ. Разстрѣляни сѫ множество политици, срѣдъ които и братътъ на покойниятъ царь, князъ Кирилъ.