Сбогомъ, Гешевъ!
Чете се за 3 минути
На 12 юни ВСС освободи Иванъ Гешевъ отъ длъжностьта главенъ прокуроръ
Иванъ Гешевъ ще остане въ историята като първиятъ главенъ прокуроръ, който не изкара цѣлиятъ си мандатъ. На 12 юни Висшиятъ съдебенъ съвѣтъ, който досега винаги заставаше твърдо задъ Гешевъ, го освободи отъ длъжностьта главенъ прокуроръ. Само три дни по-късно, на 15 юни, президентътъ подписа указътъ за освобождаване на Гешевъ, съ което уволнението му стана необратимо. Още на слѣдващиятъ день прокурорската колегия на ВСС назначи за врѣменно изпълняващъ длъжностьта главенъ прокуроръ Бориславъ Сарафовъ.
ПОЛИТИЧЕСКА ВОЛЯ
Очевидно е, че уволнението на Гешевъ бѣше политическо дѣйствие. Именно затова то е изключително тревожно. Хора, които досега винаги сѫ поддържали всѣко рѣшение на Гешевъ и не сѫ допускали дори да се обсѫждатъ прѣгрѣшенията му, изведнъжъ се оказа негови непрѣклонни противници.
Началото на краятъ на Гешевъ бѣ поставено отъ Мария Габриелъ. На 11 май, когато тя все още бѣше само кандидатъ-премиеръ на ГЕРБ, Мария Габриелъ заяви, че първото нѣщо, което ще направи правосѫдниятъ министъръ въ евентуалното ѝ правителство, ще е да поиска ВСС да освободи главниятъ прокуроръ.
Послѣдицитѣ отъ това политическо заявление бѣха почти мигновени. Само день по-късно, на 12 май, шестима членове на прокурорската колегия на ВСС внесоха прѣдложение за освобождаване на Гешевъ. Въ послѣдствие това прѣдложение бѣ оттеглено, но на негово мѣсто вече имаше ново, внесено на 23 май. Този пѫть обвинението бѣше, че Гешевъ е накърнилъ престижътъ на сѫдебната власть.
Междуврѣменно парламентътъ спѣшно прие важни промѣни въ законътъ за сѫдебната власть. Тѣ бѣха публикувани въ „Държавенъ вѣстникъ“ на 2 юни и съ тѣхъ за освобождаването на Гешевъ вече бѣха достатъчни само тринадесеть гласа въ ВСС, вмѣсто седемнадесеть. Именно благодарение на тѣзи промѣни ВСС отстрани Гешевъ на 12 юни. Противъ главниятъ прокуроръ гласуваха шестнадесеть членове на ВСС – безъ законовитѣ промѣни, единъ не би достигналъ за уволняването на Гешевъ.
СЛѢДЪ ГЕШЕВЪ – САРАФОВЪ
Часове слѣдъ като президентътъ обяви, че е подписалъ указътъ за освобождаване на Гешевъ, прокурорската колегия на ВСС се събра, за да му избере врѣмененъ замѣстникъ. Колегията се възползва отъ дупка въ законътъ, който не посочва каква процедура трѣбва да се слѣдва. Така бившитѣ съюзници на Гешевъ си приписаха нови пълномощия и избраха на негово мѣсто замѣстникътъ му Бориславъ Сарафовъ. Самиятъ Сарафовъ е замѣсенъ въ достатъчно скандали за корупция. Назначаването му показва, че смѣната на Гешевъ не е просто операция на задкулисието, а не нѣкакво морално прѣобръщане въ членоветѣ на прокурорската колегия.
На 30 юни правосѫдниятъ министъръ Атанасъ Славовъ оспори прѣдъ Върховниятъ административенъ сѫдъ (ВАС) назначението на Сарафовъ. ВСС пъкъ спрѣ процедурата по изборъ на новъ главенъ прокуроръ, изпълнявайки по този начинъ исканията на Народното събрание и на министъръ-прѣдседательтъ. Заявкитѣ сѫ, че ще има конституционни промѣни, които ще създадѫтъ новъ редъ въ сѫдебната система и вѣроятно ще промѣнѭтъ правомощията на главниятъ прокуроръ. Очаква се и изборъ на новъ ВСС, тъй като настоящиятъ отъ мѣсеци е съ изтекълъ мандатъ.
Бориславъ Сарафовъ се зае да разчиства хората на Гешевъ отъ прокуратурата: вече сѫ отстрани всичкитѣ му замѣстници и говорителката му Сийка Милева.
ГЕШЕВЪ – ВЪ ПОЛИТИКАТА
Политически отстраненъ, Гешевъ веднага скочи въ политиката. На 4 юли (националниятъ празникъ на САЩ), той обяви, че създава партия. Въ нея участва и издательтъ на сайтътъ ПИК, Недѣлко Недѣлковъ. Платформата на новата партия се състои отъ купчина патриотични врѣли-некипѣли и дава възможность на Гешевъ да продължава да замърсява общественото пространство съ изявитѣ и изявленията си.