Петковъ и Борисовъ се отказаха отъ имунитетитѣ си
Чете се за 4 минути
Те бѣха поискани отъ Гешевъ въ послѣднитѣ ми седмици като главенъ прокуроръ
Бившитѣ министъръ-прѣдседатели Кирилъ Петковъ и Бойко Борисовъ се отказаха отъ депутатскитѣ си имунитети, които бѣха поискани отъ вече бившиятъ главенъ прокуроръ Иванъ Гешевъ. Макаръ и краятъ на двѣтѣ истории да е еднакъвъ, тѣ протекоха по коренно различенъ начинъ.
УДОБНАТА ПАМЕТЬ НА ПРОКУРАТУРАТА
Прокуратурата изобщо бѣше забравила, че Кирилъ Петковъ и Бойко Борисовъ сѫ замесени въ разни разслѣдвания, докато на Иванъ Гешевъ не му стана ясно, че ще трѣбва да си ходи отъ постътъ си на главенъ обвинитель.
Първо бѣ поисканъ имунитетътъ на Бойко Борисовъ. Това стана на 2 юни, деньтъ, въ който бѣха обнародвани новитѣ правила за по-лесно отстраняване на главниятъ прокуроръ. Точно тогава въ прокуратурата нѣкой си спомни, че срѣщу Борисовъ тече разслѣдване за пране на пари по дѣлото „Барселонагейтъ“ (твърди се, че Борисовъ е купилъ кѫща въ Барселона на любовницата си Борислава Йовчева). Борисовъ обяви, че нѣма да си даде имунитетътъ, защото билъ жертва на политическо прѣслѣдване.
Нѣколко дни по-късно на 6 юни, седмица прѣди мандатътъ му да бѫде прѣкратенъ, Гешевъ поиска и имунитетътъ на Кирилъ Петковъ. Срѣщу Петковъ имаше разслѣдване за фалшива декларация (за да стане служебенъ министъръ прѣзъ 2021 г., той бѣ деклариралъ, че има само българско гражданство. Въ послѣдствие Конституционниятъ сѫдъ бѣ постановилъ, че Петковъ все още е билъ и канадски гражданинъ. Прокурорската провѣрка по-късно бѣ прѣкратена, но въ удобенъ за Гешевъ моментъ нѣкой нѣкѫдѣ го възобнови.
КОМИСИЯТА, КОЯТО НЕ ЗАСЕДАВА
ВСС гласува отстраняването на Гешевъ като главенъ прокуроръ на 12 юни. На 14 юни Народното събрание създаде специална врѣменна комисия, която да прѣцѣни дали да бѫдѫтъ снети имунитетитѣ на двамата бивши премиери и на двама други депутати (по единъ отъ ГЕРБ и отъ ДПС). Комисията трѣбваше да заседава до 18 юли, но нѣкои партии (БСП и партията на Слави) отказаха да излѫчѫтъ свои прѣдставители за членове. Комисията остана и безъ прѣдседатель – ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ твърдѣха, че не е редно да застава начело, защото ще се рѣшава и за тѣхни депутати.
Къмъ 18 юли, който бѣше опрѣдѣленъ за краенъ срокъ, комисията не е заседавала нито веднъжъ. Опитъ за заседание все пакъ имаше на 4 юли, но тогава не се събра кворумъ и депутатитѣ се разотидоха слѣдъ четвърть часъ формално изчакване.
Подобно поведение е напълно безотговорно и подхранва твърдения, че ПП-ДБ сѫ имали намѣрение да бранѭтъ Бойко Борисовъ отъ разслѣдване. Тѣ дори гласуваха „въздържалъ се“, когато на 28 юни бѣ гласувано проекторѣшение за отнемане на имунитетътъ на Борисовъ, внесено отъ БСП.
ДВАТА ОТКАЗА ОТЪ ИМУНИТЕТЪ
Петковъ се отказа отъ имунитетътъ си още на 21 юни, седмица слѣдъ окончателното отстраняване на Гешевъ като главенъ прокуроръ и мѣстото му вече бѣ заето отъ Бориславъ Сарафовъ. Сѫщиятъ бѣ заявилъ, че ще прѣразгледа подаденитѣ отъ Гешевъ искания. Дѣйствието на Петковъ целѣше да покаже, че той не разчита на чадъръ отъ Сарафовъ.
Ако оттегли исканията, Сарафовъ ще възпрѣпятства публичностьта, осигурена отъ врѣменната комисия по имунитетитѣ, и дѣла отново могѫтъ да се озовѫтъ „на трупчета“.
– Кирилъ Петковъ на 21 юни.
Далечъ повече размисълъ и словоблудство бѣха нужни на Бойко Борисовъ да се откаже отъ своятъ имунитетъ. Това все пакъ ужъ се случи нѣкѫдѣ прѣди 7 юли. На тази дата, слѣдъ припомняне на правилата отъ страна на Георги Свиленски (БСП), прѣдседательтъ на парламентътъ Росенъ Желѣзковъ (ГЕРБ) съобщи, че съпартиецътъ му е внесълъ заявления за отказъ отъ имунитетъ.
А РАЗСЛѢДВАНЕТО?
На 18 юли стана ясно, че прокуратурата съзнателно е бавѣла разслѣдването „Барселонагейтъ“, за да пази Бойко Борисовъ отъ сѫдебни неволи. Макаръ и цѣлото общество да знаеше, че нѣщата стоѭтъ именно така, официалното потвърждение дойде съ докладъ по провѣрка, възложена отъ Бориславъ Сарафовъ на нѣколко десетки необяснимо бавни разслѣдвания.
По-конкретно се изясни, че цѣлата документация, изпратена отъ испанскитѣ власти по разслѣдването, е била прѣвеждана на български отъ единъ-единственъ прѣводачъ и то въ рамкитѣ на една година. Бавенето обаче не е отъ прѣводачътъ: документитѣ сѫ му давани съ капкомѣръ, съ прѣкѫсвания понѣкога отъ петь мѣсеца. Виновни, разбира се, нѣма.