БЪЛГАРСКИ ОСВѢДОМИТЕЛЬ

Новини отъ България. Издание съ мнѣние.

30 октомври 2023 | година 5, брой 3

Статии отбелѣзани съ ключовата дума „Нено Димовъ“

Изгрѣвътъ на прокурора-слънце

Иванъ Гешевъ не се поколѣба да играе на политическата сцена отъ началото на мандата си като главенъ прокуроръ.

Осъз­налъ аб­со­лют­на­та си власть, но­ви­ятъ гла­венъ про­ку­роръ не се свѣ­ни да се дър­жи ка­то по­пу­лис­тки Луи XIV на но­во­то врѣ­ме. Вмѣс­то да бѫ­де ку­че­то-па­зачъ на дър­жав­ни­тѣ за­ко­ни, Иванъ Ге­шевъ обър­на въ дѣ­ла ду­ми­тѣ си, че нѣ­ма нуж­да отъ раз­дѣ­ле­ние на влас­ти­тѣ и се изя­вя­ва на по­ли­ти­чес­ка­та сце­на.

ДА УВОЛ­НИШЪ МИ­НИС­ТЪРЪ

На 9 яну­а­ри се слу­чи нѣ­що без­пре­це­ден­тно въ съв­рѣ­мен­на­та ис­то­рия на Бъл­га­рия—ми­нис­търъ Не­но Ди­мовъ бѣ арес­ту­ванъ и об­ви­ненъ въ умиш­ле­на без­сто­пан­стве­ность, до­ве­ла до вод­на­та кри­за въ Пер­никъ. Съ­би­ти­е­то е осо­бе­но впе­чат­ля­ва­що ка­то се има прѣд­видъ, че за поч­ти три го­ди­ни на пос­та Ди­мовъ бѣ за­мѣ­сенъ въ мно­жес­тво скан­да­ли за ло­ши …

Вижъ статията

Воденъ режимъ въ Перникъ

Становище на Районна прокуратура Перникъ посочва двама министри отъ кабинета на г-нъ Борисовъ за виновни за безводието.

То­ва е ис­то­рия съ три на­ча­ла. Ед­но­то е прѣ­ди го­ди­ни, ко­га­то сѫ за­поч­на­ли бе­зог­лед­на­та ек­спло­а­та­ция на язо­виръ „Сту­де­на“, и раз­ру­ха­та по ста­ра­та во­дос­наб­ди­тел­на мре­жа на градъ Пер­никъ, по­ла­га­щи ос­но­ви­тѣ на се­гаш­на­та кри­за. Вто­ро­то на­ча­ло е прѣзъ лѣ­то­то на та­зи го­ди­на, ко­га­то ни­ва­та на язо­ви­ра спа­датъ под 50% отъ ка­па­ци­те­та му и ста­ва из­клю­чи­тел­но не­об­хо­ди­мо да се взе­матъ нѣ­как­ви мѣр­ки. Тре­то­то на­ча­ло е прѣзъ но­ем­врий та­зи го­ди­на, ко­га­то из­вед­нъжъ всич­ки тѣ­зи проб­ле­ми из­лѣ­затъ на­я­вѣ и вне­зап­но се ока­за, че ни­во­то на язо­ви­ра е кри­тич­но нис­ко и въ гра­да трѣб­ва да се въ­ве­де во­денъ ре­жимъ. Въ пос­лѣд­ствие то­зи во­денъ ре­жимъ се утеж­ни. Какъ се стиг­на до­тукъ?

Язо­виръ „Сту­де­на“ на рѣ­ка Стру­ма снаб­дя­ва градъ Пер­никъ и окол­ни­тѣ на­се­ле­ни мѣс­та отъ пус­ка­не­то си въ ек­спло­а­та­ция прѣзъ да­леч­на­та 1955 год. За съ­жа­ле­ние отъ то­га­ва на­самъ во­дос­наб­ди­тел­на­та ин­фрас­трук­ту­ра рѣд­ко е би­ла под­но­вя­ва­на и въп­рѣ­ки приз­на­ци­тѣ на се­ри­оз­ни за­гу­би на во­да по мре­жа­та прѣзъ пос­лѣд­ни­тѣ го­ди­ни не сѫ взе­ти ни­как­ви мѣр­ки. Оказ­ва се, че меж­ду 70 и 90% отъ во­да­та на язо­ви­ра се гу­би прѣ­ди да стиг­не до пот­рѣ­би­те­ли­тѣ. То­ва чис­ло зву­чи ог­ром­но, но не е не­ти­пич­но за во­дос­наб­ди­тел­ни сис­те­ми, ко­и­то не сѫ под­но­вя­ва­ни съ го­ди­ни. Оба­че то­ва, ко­е­то – об­раз­но и иро­нич­но ка­за­но – прѣ­ли­ва ча­ша­та е срав­ни­тел­но су­ха­та 2019 год.

/media/Br3__St_Stefanov.jpg

Ху­дож­никъ: Сте­фанъ Б. Сте­фа­новъ …

Вижъ статията