Статии отбелѣзани съ ключовата дума „Перникъ“
Безводието въ Перникъ
Правителството планира да набави вода отъ Рила, докато проблемитѣ въ Перникъ и околнитѣ села се множатъ.
Въведениятъ на 18 ноември м.г. воденъ режимъ въ Перникъ продължава и ще трае поне до края на мѣсецъ мартъ. Послѣдниятъ графикъ за водоподаване датира отъ 3 януари и може да бѫде разгледанъ на сайта на мѣстното ВиК дружество. Той прѣдвижда кранчетата да работятъ прѣзъ една трета отъ денонощието, отъ късния слѣдобѣдъ до късно вечерьта (точнитѣ часове сѫ различни въ отдѣлнитѣ квартали на града и околнитѣ села). Сайтътъ информира всички жадни за информация и за настоящото състояние на яз. „Студена“: на 29 януари той бѣ пъленъ едва на 13% отъ капацитета си отъ 25,5 млн. м3. ВиК Перникъ подава информация и за протичащитѣ въ областьта ремонтни дѣйности по водопрѣносната мрѣжа – стана ясно, че кризата се дължи не само на мистериозното източване на яз. „Студена“, но и на изключително лошото състояние на водопроводитѣ, загубитѣ по които, споредъ бившиятъ вече областенъ управитель Ирена Соколова, достигатъ смайващитѣ 70%. Числото бѣше потвърдено отъ кмета на Перникъ Станиславъ Владимировъ на 20 януари – той дори закрѫгли процентитѣ на 75, т.е. само една четвърть достигнала до домоветѣ вода.
Официалнитѣ часоветѣ за пускане и спиране на водата обаче се оказва, че не съотвѣтстватъ на дѣйствителностьта. Причинитѣ за това сѫ чисто природни: трѫбитѣ не могатъ да бѫдатъ изпразвани и пълнени отново мигновено, въ по-нискитѣ части отъ града водата се застоява по-дълго; въ високитѣ квартали, като „Църква“, тя достига по-късно, но за смѣтка на това си тръгва по-рано. Разминаването въ обявенитѣ и реалнитѣ часове води до гнѣвни коментари въ социалнитѣ мрѣжи, напримѣръ подъ публикациитѣ на мѣстниятъ освѣдомителенъ сайтъ PernikNews …
Вижъ статията
Воденъ режимъ въ Перникъ
Становище на Районна прокуратура Перникъ посочва двама министри отъ кабинета на г-нъ Борисовъ за виновни за безводието.
Това е история съ три начала. Едното е прѣди години, когато сѫ започнали безогледната експлоатация на язовиръ „Студена“, и разрухата по старата водоснабдителна мрежа на градъ Перникъ, полагащи основитѣ на сегашната криза. Второто начало е прѣзъ лѣтото на тази година, когато нивата на язовира спадатъ под 50% отъ капацитета му и става изключително необходимо да се взематъ нѣкакви мѣрки. Третото начало е прѣзъ ноемврий тази година, когато изведнъжъ всички тѣзи проблеми излѣзатъ наявѣ и внезапно се оказа, че нивото на язовира е критично ниско и въ града трѣбва да се въведе воденъ режимъ. Въ послѣдствие този воденъ режимъ се утежни. Какъ се стигна дотукъ?
Язовиръ „Студена“ на рѣка Струма снабдява градъ Перникъ и околнитѣ населени мѣста отъ пускането си въ експлоатация прѣзъ далечната 1955 год. За съжаление отъ тогава насамъ водоснабдителната инфраструктура рѣдко е била подновявана и въпрѣки признацитѣ на сериозни загуби на вода по мрежата прѣзъ послѣднитѣ години не сѫ взети никакви мѣрки. Оказва се, че между 70 и 90% отъ водата на язовира се губи прѣди да стигне до потрѣбителитѣ. Това число звучи огромно, но не е нетипично за водоснабдителни системи, които не сѫ подновявани съ години. Обаче това, което – образно и иронично казано – прѣлива чашата е сравнително сухата 2019 год.