Приоритети въ бюджетъ 2020
Чете се за 3 минути
610 лв мин. заплата отъ януарий, 250 лв мин. пенсия отъ юлий очакватъ българитѣ.
Въ послѣднитѣ дни на ноемв¬рий бѣ окончателно гласува¬нъ държавния бюджетъ за 2020 год., който прѣдседа-тельтъ на бюджетната коми¬сия въ Народното Събрание г-жа Менда Стоянова (ГЕРБ) опрѣдѣли като „повече отъ сѫщото“. Срѣдъ заявенитѣ приоритетитѣ на управлява-щитѣ сѫ образованието, здравеопазването и отбраната. Около 500 млн. лв е увеличението на паритѣ за здраве прѣзъ слѣдващата година, но тукъ не се включва повишаване на възнагражденията на специалиститѣ, работещи въ областьта. Тѣзи факти могатъ да се съпоставятъ съ провелата се на 16 дек. срѣща между прѣдставители на протестиращи медицински сестри и премиерътъ Борисовъ. Въпрѣки липсата на конкретни обѣщания отъ страна на рѫководителя на правителството, още на слѣдващия день Българскиятъ лѣкарски съюзъ сметна за нужно да излѣзе съ позиция. Въ нея се заявява, че лѣкаритѣ не сѫ „лоши хора съ голѣми заплати“ и че противопоставянето на медицинскитѣ работници е погрѣшно. Така или иначе, нѣма какво да се дѣли.
Здравното министерството все пакъ планира да изгради Нацио¬нална здравна информацион¬на система, т.нар. електронно здравеопазване, за нова апа¬ратура за изслѣдване на кръвьта и за трансплантации. Този разходъ безспорно е свързанъ съ изказванията на министъръ-прѣдседателя отъ началото на октомврий, когато той заяви, че въ България „сега нѣма болница безъ най-съврѣменна апаратура“. Задѣлѣнитѣ пари най-вѣроятно ще се ползватъ за поддръжка на вече наличното оборудване на свѣтовно ниво.
430 млн. въ перото „Персоналъ“ въ областьта на образованието, отъ тѣхъ 360 млн. лв. за учителски заплати, което означава повишение съ приблизително 18%. Най-ниската брутна учителска заплата ще достигне 1085 лв.
Приетиятъ законопроектъ прѣдвижда за политика въ областьта на отбранителнитѣ способности 1,4 млрд., а въ областьта на съюзната и международната сигурность 90 млн. И за контрастъ на горѣс-поменатитѣ числа: 40 лв си остава размѣрътъ на помощи-тѣ за отглеждане на дѣте. 100% отъ тази внушителна сума ще иматъ право да получаватъ сѣмействата, въ които срѣдниятъ мѣсеченъ доходъ на члѣнъ за година назадъ е максимумъ 410 лв слѣдъ вдигането на прага съ 10 лв. Ако този доходъ е между 410 и 510 лв, ще се даватъ 80% отъ помощьта. Безъ промѣна остава втората година отъ майчинството. Заплатитѣ на со-циалнитѣ работници обаче ще се вдигнатъ съ 15%.
Рѣшението, съ което бюджетъ 2020 е приетъ, е качено на сайта на Министерство на финанситѣ. Въ разчета на срѣдствата за Министерството на труда и социалната политика прави впечатление графата „Политика въ областьта на социалното подпомагане и равнопоставеностьта на женитѣ и мѫжетѣ“. За тази политика сѫ отредени 201 млн. лв. Въ слѣдващия брой на „Български освѣдомитель“ ще се опитаме да намеримъ отговоръ на въпроса въ какво се изразява тази политика на практика и за какво се очаква, че ще бѫдатъ похарчени тѣзи милиони.
Двѣ периферни теми привлѣкоха внимание въ новия годишенъ бюджетъ: партийнитѣ субсидии и прѣдложенията на регулация на онлайнъ системитѣ за отдаване подъ наемъ (AirBNB, Booking).
Въпрѣки многото приказки, че партиитѣ ще получаватъ по 1 лв за подаденъ за тѣхъ гласъ, по прѣдложение на БСП този размѣръ бѣ повишенъ на 8 лв въ началото на декемврий. Два дни слѣдъ гласуването, лидерътъ на ГЕРБ обяви, че билъ приелъ да одобри прѣдложението на опозицията въ замѣна на… осигуряване на кворумъ за приемането на бюджета.
Тъй като вече стана традиция прѣзъ единъ законъ да се промѣня другъ, не бѣше изненада и намѣсата въ Закона за туризма прѣзъ закона за бюджета за 2020 год. Слѣдъ разбъркано подхвърляне на мнѣния и експертни становища, въ крайна смѣтка управ-ляващитѣ рѣшиха да въведатъ патентенъ данъкъ за собственицитѣ, отдаващи жилища подъ наемъ чрѣзъ онлайнъ платформитѣ. Режимътъ въ момента се прилага при едно– и двузвѣзднитѣ хотели и струва на засегнатитѣ между 25 и 250 лв.