Книга за „антисемитското законодателство на Царство България“ въ Сѣверна Македония
Чете се за 1 минута
На прѣдставянето на публикацията присѫтстваха редица дипломати, както и прѣдседательтъ на парламента Талатъ Джафери
Незабелязано отъ иначе чувствителната по темата „Македония“ българска общественость прѣмина прѣдставянето на книгата „Базично антисемитско законодавство на царството Бугарија“ на западъ отъ Гюешево.
По думитѣ на съставителитѣ, книгата е сборникъ отъ важни архивни документи, който има за цѣль да прѣдостави на читателитѣ информация за „архитектурата на една антисемитска система, каквато е било Българското Царство, и която, като заслѣпенъ послѣдователь на политиката на Хитлеръ, изготвя своето законодателство съ цѣль крайно рѣшаване на еврейския въпросъ“.
Срѣдъ авторитѣ на книгата се подписват Скендеръ Асани, директоръ на Института за духовно и културно наслѣдство на албанцитѣ и проф. д-р Владо Поповски, единъ отъ създателитѣ на конституцията на западната ни съсѣдка и пръвъ директор на Агенцията за разузнаване на Република Македония.
Въ обръщението си по поводъ книгата пъкъ, прѣдседательтъ на македонския парламент Талатъ Джафери говори за „албанската връзка“ – мрѣжа отъ хора отъ Скопие, Косово и Албания, “ които правили и невъзможното, да скриятъ и да прѣхвърлятъ евреитѣ извънъ зонитѣ на българската окупация“. Той подчертава, че макаръ Албания сѫщо да е била подъ нацистка окупация, тамъ отношението къмъ евреитѣ било „различно и много по-разумно“ отъ това въ българския дѣлъ отъ окупацията, като това отношение било показвано отъ най-обикновени хора до най-високопаставени прѣдставители на властьта и полицейски служители.
Отъ статиитѣ въ македонскитѣ медии не става ясно, дали за написването на книгата е имало кооперация съ наши историци, тъй като става въпросъ за сериозенъ наученъ трудъ, отнасящъ се до законодателство на държава, чийто наслѣдник е днешната Република България.