Статии отбелѣзани съ ключовата дума „правописни правила“
Сѫдиитѣ избраха свои прѣдставители въ ВСС
Кандидатитѣ отговаряха и на въпросъ за правописътъ.
На 26 юни бѣха избрани шестимата прѣдставители на сѫдиитѣ въ сѫдийската колегия на Висшиятъ сѫдебенъ съвѣтъ. Тѣ се избиратъ чрѣзъ прѣко гласуване отъ всички 2198 сѫдии въ България. Бѣха проведени двѣ гласувания, тъй като слѣдъ първото нито единъ отъ кандидатитѣ не бѣ събралъ надъ половината отъ подаденитѣ гласове.
Избранитѣ сѫ: …
Вижъ статията
„Български освѣдомитель“ изхвърля краткиятъ членъ
Синтактичното правило за членуване е глупость, която нѣма мѣсто въ българскиятъ правописъ
Ако една грѣшка се допуска отъ всички, може би не е грѣшка. Българскиятъ правописъ повече отъ вѣкъ е обремененъ отъ единъ въпросъ, по който мнѣнието на ученитѣ никога не е било слушано – членуването въ мѫжки родъ. Безброй учебни часове, червено мастило и безсмислени упражнения се посвещаватъ на научаването на едно правило, което нѣма дѣйствителна основа въ българската граматика. Безумието е достигнало дотамъ, че въ българското училище се въвеждатъ синтактични термини единствено и само за да бѫде оправдано писането на пъленъ и кратъкъ членъ. Съ благословията на Институтътъ по български езикъ къмъ БАН у пишещитѣ се създава впечатлението, че на …
Вижъ статията
Проф. Ст. Буровъ: Съврѣменнитѣ българи би трѣбвало да се информиратъ какъвъ е билъ правописътъ прѣди 1945 г.
Специалистътъ по новобългарски езикъ смѣта, че не бива да бѣгаме отъ текстоветѣ, издадени прѣди 1945 г., а познаването на стария правописъ отговаря на една прагматична нужда.
Български освѣдомитель: Проф. Буровъ, мнозина виждатъ създаването на глаголицата отъ Кирилъ и Методий просто като съчиняване на формитѣ на нѣколко десетки букви. Въ какво всѫщность се състои дѣлото имъ по създаване на една нова азбука?
проф. Ст. Буровъ: Толкова много нѣща се изписватъ всѣка година около 24 май за Кирилъ и Методий, …
Вижъ статията
Новитѣ въплъщения на старитѣ ерове
Зачестява употрѣбата на краесловни ерове въ името или логото на фирми и продукти.
Единъ отъ първитѣ случаи за употрѣба на краесловенъ еръ въ съврѣмененъ контекстъ е седмичникътъ „Банкеръ“, който излиза отъ 1993 г. Въ послѣдно врѣме обаче се забѣлѣзва истински бумъ на подобни наименования: нека цитираме сайта за разслѣдваща журналистика „Биволъ“ или клонящия къмъ крайнодѣсното „Консерваторъ“. Явлението обаче се наблюдава и въ много по-малки начинания, включително фейсбукъ страници. „Български освѣдомитель“ се свърза съ прѣдставители на пекарна „Хлѣбъ и закуската“ въ Пловдивъ и на фейсбукъ страницитѣ „Охлюварникь“ и „ЗмиярникЪ“, за да научи повече за причината да се избиратъ такива изписвания. …
Вижъ статията