Антивируснитѣ мѣрки раздѣлятъ обществото
Чете се за 4 минути
Понѣкога криво разбрани, мѣркитѣ за ограничаване на епидемията отъ COVID-19 станаха пореденъ поводъ за раздѣление въ обществото.
Прѣди повече отъ двѣ седмици, по случайность на петък 13-ти, въ страната ни бѣха наложени извънредни мѣрки противъ COVID-19, които освѣнъ медийна слава на рѫководителя на кризисния щаб, генералъ-майоръ проф. д-ръ Вѣнциславъ Мутафчийски, донесоха сѫщо масови крайни реакции, чийто приносъ за разрастване на епидемията не може да се измѣри, но е съвсѣмъ дѣйствителенъ.
ПОЛЮСЪТЪ НА СТРАХА...
Първата голѣмомащабна реакция бѣ колективно втурване къмъ хранителнитѣ магазини отъ страхъ, че наложенитѣ мѣрки сѫ аналогични на тѣзи въ Италия или Китай и че на хората нѣма да имъ бѫде позволено да излизатъ отъ домоветѣ си. Въ пъленъ противовѣсъ на призива на правителството да се спазва социална дистанция, огроменъ брой хора рѣшиха да се натъпчатъ нагѫсто по опашки, запасявайки се съ храна за седмици наредъ, създавайки по този начинъ квартални инкубатори за разпространение на опасния вирусъ - заразенитѣ могатъ да го прѣдаватъ чрѣзъ рѫцѣтѣ си до петь дни прѣди да започнатъ да проявяватъ симптоми. Това се дължи на факта, че човѣкъ докосва лицето си срѣдно веднъжъ на всѣки двѣ минути, а въ магазинитѣ слѣдъ това пипа и продуктитѣ. Освѣнъ това изземване на хранителнитѣ стоки, отъ аптекитѣ въ голѣмитѣ градове за два дни пъкъ изчезнаха медицинскитѣ маски и антибактериалнитѣ гелове за рѫцѣ. Тукъ сѫщо е налице ефектъ обратенъ на прѣпорѫкитѣ на Свѣтовната Здравна Организация (СЗО), прѣдадени и отъ българския кризисенъ щабъ – медицинскитѣ маски сѫ ефективни само за ограничаване на разпространението отъ хора съ симптоми, понеже вирусътъ се прѣдава най-вече по въздушно-капковъ пѫть, т.е. съ пръски при кашляне или кихане. Ролята на маската е да задържи тѣзи пръски отъ вѫтрѣшната си страна; ако върху външната страна на маската на здравъ човѣкъ попаднатъ такива пръски, той неминуемо ще вдиша вируса, тъй като разстоянието между нишкитѣ на плата на повечето маски е десетки пѫти по-голѣмо отъ размѣра на самия патогенъ. Липсата на маски доведе пъкъ до това хората да си ги шиятъ отъ стари дрехи.
...И НА БЕЗГРИЖИЕТО
На противоположния полюсъ на прѣкомѣрния страхъ се концентрираха много хора, които бѣха убѣдени, че всичко е напълно ненужно, защото вирусътъ не билъ съ нищо по-различенъ отъ сезонния грипъ. Да, за повечето наистина ще е така, но за разлика отъ грипа, рискът за възрастнитѣ и хората съ хронични дихателни и/или сърдечни проблеми е несравнимо по-високъ, а споредъ редица анализи голѣма часть отъ хроничнитѣ проблеми не биватъ диагностицирани и страдащитѣ отъ тѣхъ дори не знаятъ, че ги иматъ. Ситуацията бѣ възприета като възможность за ваканция, грѣшка която въ Италия допринесе броятъ на заразенитѣ много бързо да стигне десетки хиляди, а наличието на критична маса отъ пренебрѣгващи назрѣващия проблемъ наложи затѣгане на извънреднитѣ мѣрки прѣзъ слѣдващитѣ нѣколко дни. На 20 мартъ министърътъ на здравеопазването Кирилъ Ананиевъ наложи забрана за посѣщаване на съорѫжения за масови прояви като паркове, дѣтски площадки, зали за спортъ, заведения за хранене и др., бѣ забранено струпването на повече отъ двама възрастни души на открито. Часовиятъ диапазонъ между 8:30 ч. и 10:30 ч. бѣ опрѣдѣленъ като врѣме за пазаруване само отъ лица надъ 60 години.
Социалнитѣ медии изиграха ролята си на разваленъ телефонъ и разликата между двата полюса се увеличи фрапантно. Недоволството на смѣтащитѣ мѣрките за ненужни прѣрасна въ конспиративни теории за сриването на икономиката на Европа. Приемащитѣ мѣркитѣ проявяваха крайно негодувание отъ забѣлѣзани хора на открито съ грѣшната идея, че всички сѫ поставени подъ карантина и излизането е позволено само за пазаруване. Стигна се и до ексцесии: хора да крѣщятъ на пенсионери въ магазинитѣ, защото пазаруватъ слѣдъ 10:30 ч., отново заради неправилно разбиране, че наложената забрана е единствено за хората подъ 60 години да не пазаруватъ прѣди 10:30 ч., а не за хора надъ 60 да не пазаруватъ слѣдъ 10:30 ч.
Разликата между двата лагера продължава да се увеличава все повече и слѣдъ влизането въ дѣйствие, на 22 мартъ, на ограниченията за трафика отъ и къмъ областнитѣ градове, посрѣдствомъ специални пропускателни пунктове.
При всички случаи, мѣркитѣ за социална дистанция сѫ само часть отъ начинитѣ за ограничение на разпространението на заразата. СЗО информира, че двѣтѣ най-важни нѣща, които човѣкъ трѣбва да прави, за да се прѣдпази отъ заразяване, сѫ да си мие рѫцѣтѣ често и качествено съ сапунъ, надъ 20 секунди и включително малко надъ китката и да не докосва лицето си, особено когато е навънъ, тъй като вирусътъ влиза въ тѣлото прѣзъ устата, носа и очитѣ. Да не докосваш лицето си е доста по-трудно постижимата мѣрка, а да контролирашъ какво пипатъ дѣцата, когато сѫ навънъ, е задачата съ невѣроятна сложность за повечето родители.