Хаосъ при раздаването на училищни плодъ и млѣко по врѣме на епидемията
Чете се за 4 минути
Министерство на земедѣлието и хранитѣ побърза да усвои европейски срѣдства, безъ да създаде организация за раздаването на училищни плодъ и млѣко за периода 13 мартъ - 13 май
Масово родители изразиха възмущение въ групи въ социалнитѣ мрѣжи отъ полученитѣ кашкавалъ и краставици по програмитѣ „Училищенъ плодъ“ и „Училищно млѣко“. Директоритѣ на училищата трѣбваше да се справятъ съ създаването на редъ, по който продуктитѣ да достигнѫтъ до сѣмействата на дѣцата, а хаосътъ на организационно и комуникативно ниво между различнитѣ замѣсени институции бѣ основополагащъ.
За периода между 13 мартъ и 13 май дѣца и ученици получиха пакети, съдържащи плодове, зеленчуци и млѣчни продукти по схемитѣ „Училищенъ плодъ“ и „Училищно млѣко“. Тѣхната цѣль е изграждане на навици за здравословно хранене у подрастващитѣ.
Още прѣди обявяването на извънредно положение, въ условията на грипна ваканция, когато дѣцата си стояха по домоветѣ, нѣмаше своеврѣменна реакция, така че до тѣхнитѣ сѣмействата да достигнѫтъ полагащитѣ им се продукти. Схемите обаче сѫ финансирани съ европейски срѣдства, които трѣбва да бѫдѫтъ отчетени прѣдъ Еврокомисията, а това наложи и прѣдприемане на бързи дѣйствия отъ страна на правителството, отъ което послѣдваха и редица усложнения и неуредици.
ОБЩИНИТѢ - ПРѢНЕБРѢГНАТИ, ДИРЕКТОРИТѢ - ПРѢТОВАРЕНИ
Липсата на единен планъ за осѫществяване на процедурата вкара въ сила стратегията „всѣки да се оправя както знае“. Въ една часть отъ случаитѣ продуктите бѣха доставяни въ училищните заведения, кѫдѣто директоритѣ трѣбваше да рѣшаватъ въпроси по съхранение и организиране на раздаването въ контекста на санитарна криза. Въ друга часть отъ случаитѣ служители на горскитѣ стопанства ги разнасяха по домоветѣ на дѣцата.
Хаосътъ доведе до недоволство на почти всички възможни нива. Бързитѣ рѣшения за дѣйствие на МЗХ не взеха прѣдвидъ участие отъ страна на общинитѣ. По този поводъ кметътъ на община Троянъ Донка Михайлова се изказа въ Фейсбук: „Не могѫ да си обяснѭ защо добрата идея дѣцата да получаватъ въ дѣтскитѣ градини и въ училище плодъ и млѣко бѣше съсипана по този начинъ. Българскитѣ общини не бѣха потърсени поне за съвѣтъ. Община Троян и всички останали общини нѣматъ нищо общо съ това недомислено изпълнение на проекта“.
Въ балканското градче отъ Държавно горско стопанство е трѣбвало да разнесѫтъ 1200 пакета. Помощьта отъ страна на горскитѣ прѣдприятия обаче бѣ прѣдвидена само за малкитѣ общини. За останалитѣ отговорностьта се падна на директоритѣ. Нѣкои отъ тѣхъ бѣха противъ това много родители да се струпватъ на едно мѣсто, защото това създава рискови условия за разпространение на вируса. Въ открито писмо директорътъ на ОУ „Василъ Левски“ въ Враца Руменъ Петковъ пише: „Такава акция въ училището, на което имамъ честьта да съмъ директоръ, нѣма да има. Отговорностьта за рѣшението е моя, като директоръ, носещъ прѣка отговорность за здравето и живота на колегитѣ ми, както и такава за ученицитѣ и тѣхнитѣ родители. Но мащабитѣ на „мѣроприятието“ сѫ огромни и налагатъ рѣшителность и воля на всички отговорни институции“.
Неясна бѣ и сѫдбата на продуктитѣ, които умишлено или не, не бѣха взети. Не липсваха родители, рѣшили да спазватъ стриктно социалната изолация и да не отидѫтъ до училище, за да получѫтъ пакетитѣ. Други пъкъ, получили информация, че невзетитѣ храни ще бѫдѫтъ дарявани на хора въ нужда и затова отказали продуктитѣ. Слѣдъ като се оказа обаче, че Агенция „Социално подпомагане“ нѣма да работи по случая, сѫдбата на оставащитѣ зеленчуци и млѣчни продукти остана въ рѫцѣтѣ на директоритѣ. Единъ отъ възможнитѣ сценарии бѣ да се приложѫтъ правилата на дѣйстващата нормативна рамка и при невъзможность часть отъ дѣцата да получѫтъ продуктитѣ, тѣ да бѫдѫтъ разпрѣдѣлени срѣдъ останалитѣ.
НЕДОВОЛСТВО СРѢДЪ РОДИТЕЛИТѢ
Настроенията срѣдъ родителитѣ сѫщо бѣха разнородни. Освѣнъ тѣзи, които отказаха да взематъ храната, се намериха и такива, които да обвинѭтъ учителитѣ въ злоупотрѣби. Такъвъ е случаятъ въ Пазарджикъ, кѫдѣто раздаването прѣдизвика недоволство. Тамъ родителитѣ получиха по 300 гр. кашкавалъ за периодъ отъ два мѣсеца. А грамажитѣ сѫ опрѣдѣлени отъ Министерството на земедѣлието и хранитѣ. Великотърновски родители публикуваха въ Фейсбук снимки на това, което сѫ имъ раздали и послѣдваха разгорещени дискусии, заради сѫщностьта и количеството, на това което сѫ получили. За нѣкои двѣтѣ краставици и 300 гр. кашкавалъ бѣха подигравка, а други побързаха да ги обвинѭтъ въ неблагодарность. Въпроси прѣдизвика и разминаването въ количествата при едни и други.
Срѣдно за периода на извънредно положение на дѣте се падатъ по 300 гр. сирене или кашкавалъ и 2 кг плодове и зеленчуци. Отъ схемитѣ за училищенъ плодъ и млѣко се очакваше да се възползватъ надъ 420 хиляди дѣца на теория. На практика единственото сигурно нѣщо се оказа липсата на добра организация на институционално равнище и недостатъчната информираность за цѣлата инициатива.