Статии отъ брой 1, година 1 (26 октомври 2019)
Мѣстнитѣ избори въ София—повече отъ борба за кметския столъ въ София
Вече сѫ извѣстни всички основни кандидати за мѣстнитѣ избори въ столицата и битката се очертава изключително сериозна.
Мѣстнитѣ избори въ София ще сѫ рѣшаващъ сблъсъкъ на основнитѣ политически и граждански сили въ България, съ изключение на ДПС. Почти два мѣсеца прѣди първия туръ, който ще се проведе на 27 октомврий, всички кандидати вече водятъ официално кампания. Нека припомнимъ, че дори за президентскитѣ избори прѣзъ 2016 год., главнитѣ кандидати бѣха оповѣстени въ послѣдния възможенъ моментъ. Нѣкои от кандитатъ-кметоветѣ на София дори бѣха прѣдизвѣстени пролѣтьта, като бившата кметица на районъ Младость г-жа Иванчева, настоящата кметица отъ партия ГЕРБ г-жа Фандъкова или доскорошниятъ омбудсманъ, г-жа Манолова, която се кандидатира като независима, но е подкрѣпяна отъ БСП. Рано участие въ битката заяви и независимиятъ Борисъ Боневъ, издигнатъ отъ движение „Спаси София“, което досега не е участвало въ политически мѣроприятия, каквито сѫ изборитѣ. Относително късно дойдоха само кандидатуритѣ на Бориславъ Игнатовъ, издигнатъ отъ коалиция „Демократична България“ („Да, България“ и ДСБ), и на Ангелъ Джамазки отъ ВМРО, който спечели мѣсто въ Европейския парламентъ май мѣсецъ, но вече иска да се прѣхвърли въ столична община.
Посочихме едно различие между тѣхъ, но въ не малко отношения, мѣстнитѣ избори въ София напомнятъ послѣднитѣ президентски. И въ двата случая става въпросъ за събития съ малко практическо значение за националната политика, но съ голѣмъ символиченъ зарядъ. Както президентътъ, така и столичниятъ кметъ, сѫ личности съ голѣмо медийно покритие, но съ малко прѣка власть: президентътъ може единствено да се противопоставя на парламента, а кметътъ е силно зависимъ отъ волята на общинския съветъ. Друга прилика е, че и двѣтѣ гласувания сѫ на практика мажоритарни, което прѣвръща независимитѣ кандидати въ важни играчи.
Единствено ДПС се стрѣми да омаловажи значението на надпрѣварата въ София и причинитѣ за това сѫ очевидни: далечъ отъ смѣсенитѣ райони, кѫдѣто за движението се гласува не само по съвѣсть, то нѣма никакъвъ шансъ да натежи въ политическитѣ вѣзни. Така на 5 септемврий Йорданъ Цоневъ заяви, че фокусътъ върху …
Вижъ статията
Битовитѣ убийства сѫ истинската заплаха за народа ни
Обикновениятъ българинъ оскотѣва.
Българитѣ въ България се убиватъ. Колкото и грозно и страшно да звучи, е вѣрно. И тукъ не става дума за статистиката, касаеща загиналите по пѫтя, кѫдѣто човѣшкитѣ трагедии сѫ просто цифри за онѣзи, които преглеждатъ даннитѣ. Слѣдващитѣ нѣколко случая сѫ доказателство за това, че българското население само се опитва да се унищожи. А това е по-плашещо и отъ най-невѣроятнитѣ конспиративни теории, споредъ които България трѣбва да изчезне.
Ако прѣзъ 90-тѣ години и отчасти прѣзъ първото десетилѣтие слѣдъ 2000 год. се гърмѣха мутри, бизнесмени, наркобосове и ъндърграундъ фигури, то прѣзъ послѣднитѣ години нерѣдко по новинитѣ съобщаватъ за убийства на обикновени граждани, …
Вижъ статията
Тоталитарниятъ изборъ на Гешевъ
Изборътъ на новъ главенъ прокуроръ протече безъ бѣлѣгъ на демократичность.
Слѣдъ като прокурорската колегия на Висшия сѫдебенъ съвѣтъ издигна единственъ кандидатъ за новъ главенъ прокуроръ, Иванъ Гешевъ, разнообразни институции публично огласиха подкрѣпата си за бѫдещия наслѣдникъ и настоящъ замѣстникъ на г-нъ Цацаровъ. Въ изкуственото упражнение до момента сѫ се включили множество структури на самата прокуратура, но сѫщо така прѣдставители на полицията, на нѣкои университети, дори академици отъ БАН и други лица съ доказана принадлежность къмъ бившата ДС. Единствено Висшиятъ адвокатски съветъ дръзна да изрази мнѣние, че г-нъ Гешевъ е неподходящъ за поста. Фалшивата процедура бѣше увенчана съ прѣдаване на живо по Националната телевизия на изслушването на „прѣстолонаслѣдника“ отъ Висшия сѫдебенъ …
Вижъ статията
Оперна драма въ фейсбукъ
Слѣдъ оплакване на пѣвица, министърътъ на културата г-нъ Бановъ понечи да уволни Столина Добрева, директоръ на НМУ „П. Пипковъ“, и двѣтѣ въ социалната мрежа.
Оперната пѣвица Дарина Такова, изгубила гласа си слѣдъ операция и насочила се къмъ прѣподаването, се оплака въ фейсбукъ, че директорката на Националното музикално училище е отказала да я назначи за учитель безъ конкурсъ, прѣдвиждащъ изпълнение на петь произведения въ съпроводъ на пиано. Научавайки, министъръ Бановъ побърза да поиска оставката на г-жа Добрева. Слѣдъ среща оставка не послѣдва, но случаятъ захрани лѣтнитѣ дебати за спазването на закона и за привличането на талантитѣ ни отъ чужбина. Г-нъ Бановъ така и не сметна за нужно да се извини, че е поискалъ оставката на директоръ, спазващ конкурсна процедура. Но неговата съвѣсть е прѣодолявала и …
Вижъ статията
Държавата не вини НАП за теча на данни
Слѣдъ като на 15-ти юлий личнитѣ данни на повече от петь милиона българи бѣха източени отъ НАП и разпратени до медии, министърътъ на финанситѣ Владиславъ Горановъ побърза да каже, че причината това да се случи е, че НАП прѣдлага онлайнъ услуги за гражданитѣ. Оправданието, колкото и несериозно да звучи, всѣ още се използва отъ държавнитѣ институции. Мѣсецъ и половина по-късно, прѣдсѣдательтъ на комисията за защита на личнитѣ данни (КЗЛД) Венциславъ Караджовъ заяви прѣдъ анкетна комисия на Народното събрание, че НАП е отдѣлила твърдѣ срѣдства и усилия, за да улесни гражданитѣ съ онлайнъ услуги, прѣнебрѣгвайки сигурностьта на системитѣ си. Вѫтрѣшнитѣ правила …
Вижъ статията
Директорътъ на БНР бѣ отстраненъ, но по смѣшенъ поводъ
Слѣдъ опитъ за отстраняване на неудобна журналистка, Светославъ Костовъ бѣ на свой редъ отстраненъ отъ СЕМ на 17 октомврий, но заради безпрецедентното спиране на сигнала на програма „Хоризонтъ“ на петъкъ 13 септемврий. Контролниятъ органъ не намѣри смѣлость да осѫди станалата обичайна за българскитѣ медии цензура.
Вижъ статията
Позоренъ футболенъ мачъ България—Англия
Националниятъ отборъ на България загуби съ 6:0 срещу отбора на Англия въ квалификационенъ мачъ състоялъ се въ София на 14 октомврий. Срамното петно, което остави тази футболна срѣща, обаче не се дълби на числата, а на поведението на публиката. Расисткитѣ обиди, отправени къмъ английскитѣ футболисти доведоха до двѣ прѣкѫсвания на двубоя и имаха силенъ отзвукъ. Дори британскиятъ премиеръ, Борисъ Джонсънъ, призова УЕФА да санкционира България, а у насъ, г-нъ Борисовъ побърза поиска оставката на прѣдсѣдателя на Българския футболенъ съюзъ, нѣщо което той, разбира се, нѣма никакво правно основание за прави. Бориславъ Михайловъ все пакъ се съобрази съ волята на премиера, …
Вижъ статията